جمعه , ۸ اسفند ۱۳۹۹

کشتی کشور به مدال‌داران جهانی و المپیک خلاصه نمی‌شود


به گزارش “ورزش تایمز”، محمدحسین دباغی دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی و از مربیان سازنده کشتی افزود: کار فدراسیون کشتی در تجلیل از پیشکسوتانی که کمتر دیده شده‌اند قابل تقدیر است. بسیاری از پیشکسوتان کشتی هستند که دستشان از مدال‌های جهانی و المپیک کوتاه مانده اما در کشتی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌اند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در حال حاضر چند کشتی گیر مطرح پشت سر حسن یزدانی وجود دارند که اگر آنها هم به رقابت‌های جهانی اعزام شوند، قطعاً صاحب مدال می‌شوند، اما با توجه به توانمندی‌های بسیار بالای یزدانی، آنها پشت خط مانده‌اند.

دباغی ادامه داد: کشتی کشور به دارندگان مدال‌های جهانی و المپیک خلاصه نمی‌شود و جامعه کشتی کشور بسیار بزرگ است.

این مربی سازنده مازندرانی گفت: در شرایطی که من نایب قهرمان و نفر سوم المپیک را برده بودم، با توجه به شرایط کشور به خاطر وقوع جنگ نتوانستیم در رقابت‌ها حضور یابیم و دستمان از مدال‌های جهانی و المپیک کوتاه ماند.

وی افزود: خیلی‌ها مانند من هستند که به همین گونه اند اما در کشتی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند.
این مربی سازنده مازندرانی تصریح کرد: البته نباید فراموش کنیم که نسل جوان باید با قهرمانان گذشته ایران همچون امامعلی حبیبی، عبداله موحد و … آشنا شوند و این امر هم امری لازم و ضروری است اما اینکه فدراسیون توجه خود را به سایر پیشکسوتان نیز دارد کاری بسیار پسندیده است.

دباغی در مورد اینکه به عنوان یک پیشکسوت و مربی کشتی چه پیشنهادی برای پیشبرد اهداف در فدراسیون کشتی دارد گفت: یک قانونی گذاشته شد که مربی بالای ۶۰ سال نتواند مربیگری کند، این واقعاً ظلم به کشتی است چراکه خود من الان ۶۷ سال سن دارم اما حاضرم با یک جوان بر روی تشک تمرین و مسابقه بدهم.

مربی اسبق تیم کشتی جوانان تصریح کرد: مربیان سازنده و با تجربه بسیاری در کشور هستند که به لحاظ فنی و سطح دانش مربیگری در جایگاه بالایی قرار دارند اما این قوانین باعث می‌شود تا نتوانند دانش فنی خود را به نسل جدید انتقال دهند.

این مربی سازنده کشور گفت: مهندسی در کشتی امری است که به آن توجه نمی‌شود، توجه به اهرم کاری‌ها و فنون ناب کشتی چیزی است که در کشتی ما کمتر دیده می‌شود.

وی ادامه داد: باید از تمامی مربیانی که به هر نحوی در هر فنی مهارت دارند دعوت شود و فیلم آموزش فنون آنها تهیه و در اختیار سایر مربیان و کشتی گیران قرار گیرد تا این دانش فنی به دیگران نیز منتقل شود.

دباغی در پایان خاطرنشان کرد: باید مربیان را به صورت میدانی بررسی کرد شاید یک مربی در سن ۶۰ سالگی از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار نباشد اما بسیاری از مربیان را می‌شناسم که در سن بالای ۶۰ سال نیز انرژی بالایی برای کار دارند و هرکدام بر روی آموزش یک یا چند فن کاربردی مسلط هستند و فدراسیون باید برای استفاده از دانش این گنجینه‌های کشتی برنامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *