جمعه , ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

کسب بیش از هزار مدال در عرصه ملی و ثبت نخستین قهرمانی‌ها


به گزارش “ورزش تایمز”، فدراسیون کشتی علاوه بر کسب بیش از هزار مدال رنگارنگ در این ۴ سال ۲۲۴ اعزام بین المللی داشت و ۲۳۹ رقابت داخلی و داخلی- بین المللی را برگزار کرد.

تیم های ملی کشتی در این ۴ سال عناوین متعددی را بدست آوردند که از مهمترین آن ها قهرمانی تیم های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان فرنگی برای اولین بار در تاریخ در رقابتهای جهانی، دو قهرمانی پیاپی تیم جوانان آزاد در رقابت های جهانی، کسب بهترین نتیجه کاروان ایران در رقابت های المپیک ریو و بدست آوردن مدال طلا پس از ۱۶ سال و بهترین نتیجه پس از المپیک آتلانتا، کسب بهترین نتیجه کاروان ایران در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچون توسط کشتی، حضور همیشگی روی سکوی جهانی بجز سال ۲۰۱۷ (در رشته کشتی آزاد) در هر دو رشته، حضور همزمان تیم های ملی روی سکوی جهانی در تمامی رده های سنی بصورت متناوب و شش قهرمانی متوالی در رقابت های جام جهانی کشتی آزاد بود.

راه اندازی کشتی کلاسیک بانوان زیر نظر اتحادیه جهانی با حفظ ارزش های اسلامی، دیپلماسی فعال در عرضه های مختلف بین المللی در سطح دنیا، عضویت نماینده ایران در هیات رئیسه اتحادیه جهانی پس از سال ها، حضور۱۴ ایرانی در کمیسیون های مختلف اتحادیه جهانی، تشکیل فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی و تحت پوشش قرار گرفتن این رشته در اتحادیه جهانی، اهدای مراسم بازوبند پهلوان کشور توسط خانواده معظم شهدا پس از چند سال وقفه، آغاز به ساخت آکادمی ملی کشتی ایران توسط حامی تیم های ملی در کنار مجموعه ورزشی آزادی که ماه‌های پایانی ساخت خود را پشت سر می گذارد، راه اندازی صندوق نیکوکاری سرمایه گذاری کشتی و آغاز روند سوددهی آن، راه اندازی مجدد کشتی نونهالان و خردسالان، و … نیز بخشی از فعالیت کشتی ایران در سال های اخیر بوده است.

همچنین از جمله فعالیت های مهم بین المللی راه اندازی مسابقات جام باشگاه های جهان در رشته آزاد و فرنگی و درج در تقویم اتحادیه جهانی کشتی، تصویب طرح برگزاری مسابقات مشارکتی که منجر به برگزاری رقابت های ۲۳ سال و نونهالان آسیا شد، ارائه ساختا کنفدراسیون کشتی آسیا که از سال گذشته با یک قالب جدید کار خود را آغاز کرد، ارتباطات با کشتی قاره ها با اعزام مربی و کشتی گیر و برگزاری کلاس های متعدد، راه اندازی سایت و اینستاگرام فارسی اتحادیه جهانی کشتی، حضور بانک پاسارگاد بعنوان اسپانسر اتحادیه جهانی و ارائه طرح سیستم رنکینگ  بوده است.

در زمینه قانونمند شدن ارکان فدراسیون کشتی و تیم های ملی نیز می توان به فرآیند انتخاب تیم های ملی، فرآیند تشکیل کمیسیون های مربیان، داوران، ورزشکاران، پیشکسوتان، قانونمند کردن اعزام های داخلی و بین المللی داوران، طرح سیستم رنکینگ و رتبه بندی کشتی گیران و مربیان و طرح تشویقی مربیان سازنده برتر و کشتی گیران برتر سال های فنی اشاره کرد.

بنا بر این گزارش بخشی از عملکرد فدراسیون کشتی در چهار سال گذشته به شرح زیر است:

عملکرد سال ۹۶

کشتی ایران در سال ۹۶  موفقیت های بی شماری را کسب نمود که از جمله آن می توان به حضورتیم های ملی کشتی فرنگی ایران در رده های سنی مختلف روی سکوهای جهانی برای اولین بار اشاره کرد که توانستند، یک عنوان قهرمانی و دو نایب قهرمانی بدست بیاورند و در هر سه رده ی سنی جزء دو تیم برتر دنیا شوند.

قهرمانی های کشتی فرنگی با کسب یک رکورد تاریخی برای این رشته همراه بود و برای اولین بار تیم ملی کشتی فرنگی جوانان در جایگاه نخست رقابت های جهانی قرار گرفت و تیم های نوجوانان و بزرگسالان نیز توانستند در جایگاه دوم و سوم جهان بایستند و سکوهای جهانی را از آن خود کنند.

در سال ۹۶ تیم های ایران، در ۶۴  اعزام برون مرزی حضور داشته اند و تیم های ایران در این سال ۱۵۲ مدال طلا، ۷۱ مدال نقره و ۱۲۳ مدال برنز در رقابت های مختلف بین المللی، آسیایی و جهانی بدست آوردند و در مجموع ۶ مقام قهرمانی در مسابقات قهرمانی آسیا بعنوان نخستین بار در آسیا، یک عنوان قهرمانی، سه عنوان نایب قهرمانی و یک مقام سومی در رقابت های قهرمانی جهان در رده های سنی مختلف تاکنون بدست آمده است.

همچنین در سال ۹۶، ۷۰ مسابقه داخلی اعم از قهرمانی کشور، انتخابی تیم ملی، مسابقات لیگ و رقابت های بین المللی در کشور در رشته‌های کشتی مختلف برگزار گردید که ۱۰ مسابقه آن مربوط به رقابت داخلی- بین المللی می باشد. و ۱۱۱ اردو در تمامی رده های سنی و رشته ها برگزار شد.

عملکرد سال ۹۵

کشتی ایران در سال ۹۵ موفقیت های بی شماری را کسب نمود که از جمله آن می توان به کسب یک مدال طلا، یک نقره و ۳ برنز در المپیک و قهرمانی کشتی فرنگی نوجوانان جهان اشاره کرد. در سال ۹۵ تیم های ایران با توجه به حجم بالای فعالیت ها در رده های سنی مختلف در رشته های کشتی اشاره شده، بر مبنای برنامه ای مشخص و با موافقت هیأت رئیسه، سمینار روسای هیأت های کشتی سراسر کشور، و در نهایت موافقت شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان ۵۹ اعزام برون مرزی داشته است.

در پایان سال ۹۵، ۱۵۳ مدال طلا، ۶۲ مدال نقره و ۱۱۸ مدال برنز در رقابت های مختلف بین المللی، آسیایی و جهانی کسب شد و در مجموع یک مقام قهرمانی، یک مقام نایب قهرمانی و دو مقام سومی در مسابقات قهرمانی آسیا، چهارعنوان قهرمانی، دوعنوان نایب قهرمانی و دو مقام سومی در رقابت های قهرمانی جهان در رده های سنی مختلف بدست آمد.، ضمن اینکه علاوه بر آن تیم کشتی آزاد ایران برای اولین بار در برزیل، نایب قهرمان المپیک شد و تیم های آزاد و فرنگی کشورمان نیز سه بار به مقام قهرمانی جام جهانی و یکبار به عنوان سومی رسیدند.

همچنین در سال ۹۵، ۵۹ مسابقه داخلی اعم از قهرمانی کشور، انتخابی تیم ملی، مسابقات لیگ و رقابت های بین المللی در کشور در رشته‌های کشتی مختلف برگزار گردید که ۱۰ مسابقه آن مربوط به رقابت های بین المللی اعم از جهانی، قاره ای و تورنمنت های بین المللی می باشد.

عملکرد سال ۹۴

در سال ۹۴ تیم های ایران با توجه به حجم بالای فعالیت ها در رده های سنی مختلف در رشته های کشتی اشاره شده، بر مبنای برنامه ای مشخص و با موافقت هیأت رئیسه، سمینار روسای هیأت های کشتی سراسر کشور، و در نهایت موافقت شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان ۵۷ اعزام برون مرزی داشته است. در نهایت ۲۰۸ مدال طلا، ۸۳ مدال نقره و ۱۴۴ مدال برنز در رقابت های مختلف بین المللی، آسیایی و جهانی کسب شد و در مجموع هشت مقام قهرمانی و دو مقام سومی در مسابقات قهرمانی آسیا، سه عنوان قهرمانی، سه عنوان نایب قهرمانی و یک مقام سومی در رقابت های قهرمانی جهان در رده های سنی مختلف بدست آمد.، ضمنا تیم کشتی آزاد بزرگسالان کشورمان در رقابت های جام جهانی در خاک آمریکا به مقام قهرمانی رسید.

همچنین در سال ۹۴، ۶۰  مسابقه داخلی اعم از قهرمانی کشور، انتخابی تیم ملی، مسابقات لیگ و رقابت های بین المللی در کشور در رشته های کشتی مختلف برگزار گردید که ١٣ مسابقه آن مربوط به رقابت های بین المللی اعم از جهانی، قاره ای و تورنمنت های بین المللی می باشد.

عملکرد سال ۹۳

در سال ۹۳ تیم ایران صاحب ۱۱۰ مدال طلا، ۸۵ مدال نقره و ۱۷۵ مدال برنز در رقابت های جهانی، بازی های آسیایی، آسیایی و تورنمنت های بین المللی شد. همچنین ۴۸ اعزام بین المللی و ۴۹ رقابت داخلی و داخلی- بین المللی در این سال انجام شد. تیم ملی کشتی فرنگی ایران در رقابت های جهانی سال ۲۰۱۴ میلادی در شهر تاشکند ازبکستان برای اولین بار به مقام قهرمانی جهان دست یافت.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی برای اولین بار در ایران به مقام قهرمانی جام جهانی در سالن شهدای هفتم تیر تهران رسید. این چهارمین قهرمانی فرنگی کاران پس از سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ بود و در سال ۲۰۱۴ میلادی اولین قهرمانی فرنگی کاران در کشورمان به دست آمد.

در سال ۲۰۱۴ میلادی برای دومین بار پس از سال ۲۰۱۲ میلادی، تیم های کشتی آزاد و فرنگی ایران به صورت همزمان به مقام قهرمانی رقابت های جام جهانی دست یافتند.همچنین تیم کشتی آزاد جوانان کشورمان پس از ۱۹ سال به مقام قهرمانی جهان دست یافت. این تیم با هدایت محمد طلایی این افتخار را در رقابت های جهانی کرواسی به دست آورد.

تیم ملی کشتی آزاد کشورمان در رقابت های جام جهانی برای نخستین بار سه سال متوالی سال های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی به مقام قهرمانی دست یافت.

تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی  برای نخستین بار به مقام های قهرمانی و نایب قهرمانی جهان رسیدند. در هیچ کدام از سال های برگزاری همزمان رقابت های جهانی تیم های آزاد و فرنگی ایران این موفقیت را کسب نکرده اند.

در رقابت های جهانی پنج بار از مجموع شش بار تیم های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در دو رشته آزاد و فرنگی بر روی سکوی قهرمانی رفتند. در رقابت های قهرمانی آسیا نیز از مجموع شش سکوی تیمی در دو رشته و سه رده ی سنی تیم های ایران چهار عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دادند.در بازی های آسیایی اینچئون کره جنوبی علیرغم فاصله کوتاه اینچئون و رقابت های جهانی تاشکند تیم های آزاد و فرنگی ایران در مجموع صاحب ۱۲ مدال شدند.پ

فرنگی کاران در این رقابت ها صاحب ۲ مدال طلا و ۵ مدال برنز شدند و در تمامی اوزان صاحب مدال شدند.آزادکاران در رقابت های بازی های آسیایی صاحب ۴ مدال طلا و یک نقره شدند که نسبت به دوره گذشته یک مدال طلای بیشتر به دست آوردند.

برای نخستین بار و با پیشنهاد کشورمان رقابت های لیگ جهانی کشتی آزاد و فرنگی روزهای ۶ و ۷ آذرماه در جوبیار و ۱۳و ۱۴ آذرماه در آبادان و با حضور تیم های سرشناس دنیا بعنوان یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی برای حفظ کشتی در المپیک برگزار شد و تیم های ایران در هر دو رشته با شکست تیم های آمریکا و روسیه قهرمان شدند.

فدراسیون کشتی در سال جدید برای نخستین بار با تحت پوشش قراردادن کشتی های سنتی اقدام به ایجاد کمیته کشتی های سنتی به ریاست عیسی مومنی کرد که وی بعنوان رئیس شورای کشتی کمربند آسیا نیز انتخاب شد.در ادامه این اقدامات فدراسیون کشتی با برگزاری مسابقات انتخابی کشتی ساحلی و شرکت در مسابقات بازی های ساحلی صاحب مدال مدال طلا شد.

همچنین فدراسیون کشتی اقدام به برگزاری مسابقات تعیین پهلوان کشور و مسابقات بین المللی کشتی پهلوانی همزمان با جام تختی کرد و از دیگر اقدامات نیز برگزاری مسابقات کشتی کمربند (آلیش) مردان و زنان برای اولین بار زیر نظر فدراسیون کشتی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *