جمعه , ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

واکنش حمید سوریان به غیبت خارجی‌ها در جام تختی


به گزارش “ورزش تایمز”، حمید سوریان پس از پایان رقابت‌های کشتی جام تختی درباره استقبال نکردن خارجی‌ها از این رقابت‌ها گفت: نبود کشورها در جام تختی قبل از هر چیز به واسطه شیوع کروناست. اگر امکانش فراهم بود مطمئناً استقبال بهتری می‌شد و خارجی‌ها نیز حضور پیدا می‌کردند. ما باید قبل از هر چیز خوشبینانه به موضوع نگاه کنیم که ستاد مقابله با کرونا مجوز برگزاری مسابقه را صادر کرد و موفق شدیم این مسابقات را برگزار کنیم. قهرمانان جوان ما در جام تختی به رقابت پرداختند و این شرایطی را فراهم می‌کند که با انگیزه‌تر راه خود را ادامه داده و آینده روشن‌تری داشته باشند.

نایب رئیس فدراسیون کشتی اضافه کرد: این اولین گامی بود که ما در راه مسابقات جهانی نروژ برداشتیم. هدف برگزاری این مسابقات بود و بعضی از بچه‌ها نیز که اکنون در اردوی المپیکی تلاش می‌کنند با نظر کادرفنی در جام تختی شرکت نکردند. هر کسی از این مسابقات موفق بیرون بیاید گام نخست را برای حضور در مسابقات جهانی برداشته است. نفرات منتخب در تورنمنت‌ها و مسابقات مختلف با هم رقابت خواهند کرد تا در نهایت بهترین کشتی گیر به جهانی اعزام شود.هدف اصلی ما المپیک توکیو است و بعد از آن هم مسابقات جهانی مد نظر ماست.

او درباره جو ملتهب و پرحاشیه فضای مجازی در مورد کشتی تصریح کرد: همه را به آرامش دعوت می‌کنم چون کشتی نیاز به آرامش دارد. اشخاص کاردان و کاربلد کادرفنی تیم‌های ملی را تشکیل می‌دهند و با تمام وجود برای سربلندی کشتی تلاش می‌کنند. ما هم نگاه حمایتی و نظارتی داریم و رسانه‌ها هم کمک کنند. اگر نقدی هست سازنده باشد. اگر به قطار در حال حرکت سنگ بزنیم و مانع ایجاد کنیم، فکر می‌کنم این کار پسندیده و جالبی نباشد. امروز فضای متفاوتی در مقایسه با گذشته در کشتی حاکم شده و شبکه‌های اجتماعی که به صورت شخصی اداره می‌شوند، بعضی مواقع غرض‌ورزانه قلم می‌زنند. خواهش می‌کنم به خاطر کشتی از این کار پرهیز کنند.

سوریان درباره حضورش در انتخابات اتحادیه جهانی کشتی، خاطرنشان کرد: ما پیش از این فرصت سوزی کردیم. متأسفانه در گذشته جایگاه داشتیم اما الان می‌بایست مجدداً اعتمادسازی کنیم. قطعاً کار سختی است و ما باید شرایطی را مهیا کنیم که از طریق رایزنی این اتفاق بیافتد. به هیچ وجه بحثی از کناره‌گیری من مطرح نبود اما همه چیز نیاز به زمان و بررسی شرایط دارد و باید رصد کرد. در این رابطه هم دبیر جلسه‌ای با لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی داشت و هم شخصاً در بلغارستان چند ساعت در مورد انتخابات با او صحبت کردم. ما از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم. در زمان برگزاری تورنمنت‌ها نیز با رییسان فدراسیون‌های صاحب رأی صحبت کرده‌ایم که این اتفاق خوبی بود ولی مشکل بزرگ این است که به واسطه کرونا یک مقدار شرایط متفاوت‌تر از گذشته است و در رقابت‌های بین‌المللی کمتر خارجی‌ها حضور پیدا می‌کنند. ضمن اینکه کمتر امکان مسافرت برای دیدار با رییسان فدراسیون‌ها وجود دارد.

دارنده ۷ مدال طلای جهانی و المپیک ادامه داد: شیوه رایزنی به همین منظور متفاوت‌تر از گذشته هست. آنچه ما رصد کردیم و به جمع بندی رسیدیم می‌بایست این رایزنی به صورت چهره به چهره اتفاق بیافتد و با این اشخاص نشست و برخاست داشت ولی این امکان چندان میسر نیست. خیلی از اعضای کشتی آفریقا و اقیانوسیه در مسابقات شرکت نمی‌کنند و محدودیت زیادی وجود دارد.

سوریان درباره کامل نشدن ترکیب تیم ملی فرنگی برای شرکت در المپیک و از دست رفتن یک سهمیه المپیک گفت: قبل از هر چیز کیفیت تیم ما مهم است. ما شکست اصلی را در آسیایی خوردیم. آنجا شرایط مهیا بود و باید سهمیه ۸۷ کیلو را می‌گرفتیم اما برحسب یک اشتباه تاکتیکی، حسین نوری متأسفانه نتوانست سهمیه بگیرد و شرایط ما سخت شد. در گزینشی جهانی، ناصر علیزاده کشتی‌های قابل قبولی گرفت اما هدف اصلی که کسب سهمیه بود، اتفاق نیفتاد. بلغارستان آخرین میدان رقابت هم بود و عملاً نماینده‌ای در وزن ۸۷ کیلو نداریم ولی امیدوارم بقیه بچه‌ها جبران کنند و آن نتیجه مد نظر حاصل شود.

وی المپیک پیش رو را برای کشتی غیرقابل پیش‌بینی دانست و تاکید کرد: امروز شرایط متفاوت از گذشته است. ورزش دنیا به خاطر کرونا چندین ماه تعلیق شد و این کار را برای همه سخت کرده است. مطمئناً با تلاشی که می‌کند انتظار بهترین نتیجه برای المپیک هست. آنچه می‌بایست انجام شود و تلاشی که باید توسط کادرفنی برنامه‌ریزی می‌شد، صورت گرفته است. کشتی گیران در اردو بودند و زیر نظر مربیان شأن تلاش کردند. خدا می‌بایست کمک کند. کشورهای دیگر هم همین شرایط را دارند اما قطعاً در دوره کرونا موضوع بسته شدن باشگاه‌ها در کشورهای مختلف متفاوت بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *