شنبه , ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

نحوه انتخاب آزادکاران گزینشی و آسیایی ربطی به المپیک ندارد


نحوه انتخاب آزادکاران گزینشی و آسیایی ربطی به المپیک ندارد

به گزارش “ورزش تایمز”، کشتی آزاد ایران برای تکمیل کردن سهمیه‌های المپیک ۲۰۲۱ توکیو نیاز نیاز به سه سهمیه دیگر دارد که سه ملی پوش کشورمان باید هفته آینده با حضور در پیکارهای گزینشی قزاقستان به آن دست یابند.

بدین ترتیب امیرمحمد یزدانی و یونس امامی و محمدحسین محمدیان باید برای کسب سهمیه‌های باقیمانده در المپیک در اوزان ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم به میدان بروند.

طبق برنامه اتحادیه جهانی کشتی رقابت‌های گزینشی المپیک در قاره آسیا طی روزهای ۲۰ تا ۲۲ فروردین ماه در شهر آلماتی قزاقستان برگزار می‌شود و مدعیان قاره سبز باید بلافاصله طی روزهای ۲۳ تا ۲۸ فروردین نیز در مسابقات قهرمانی آسیا حضور یابند.

این نزدیک بودن زمان مسابقات گزینشی المپیک و قهرمانی آسیا باعث شد کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد به ناچار پتانسیل موجود اردوی آماده سازی کشتی گیران را تقسیم کرده و اواخر سال گذشته نفرات اعزامی به این میادین را در دو گروه انتخاب و معرفی کند. اما همین تصمیم به ظاهر ساده کادر فنی، چندان هم بدون حاشیه و اعتراض نبود و برخی کشتی گیران از جمله مصطفی حسین خانی نسبت به این تصمیم انتقاداتی را مطرح کردند.

البته برخی دیگر از اهالی کشتی نیز از نحوه انتخاب تیم اعزامی به المپیک اظهار نگرانی کردند که محسن کاوه مدیرفنی تیم‌های ملی کشتی آزاد با اظهارات خود در ابتدای سال جدید، خیال آنها را راحت کرد. کاوه در این خصوص صراحتاً گفت: «تیم اعزامی به المپیک توکیو، بدون برگزاری مسابقات انتخابی برای مدعیان معرفی نخواهد شد و نفرات مورد نظر باید در انتخابی شرکت کنند.»

مدیر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد در خصوص برخی انتقادات به نحوه انتخاب تیم‌های اعزامی به گزینشی المپیک و قهرمانی آسیا هم واکنش نشان داد و گفت: «روند انتخاب ملی پوشان، فقط و فقط مربوط به مسابقات قهرمانی آسیا و گزینشی المپیک بوده و کادرفنی این تصمیمات را با توجه به وضعیت و سطح مسابقات مذکور اتخاذ کرده است. مطمئناً کادرفنی بر حسب شرایط موجود تشخیص داده کدام کشتی‌گیر، نماینده ایران در گزینشی المپیک باشد و کدام نماینده در قهرمانی آسیا حضور یابد. برای انتخاب نفرات اعزامی به این میادین بحث‌های زیادی وجود داشت که در نهایت بر اساس آنالیز و تحلیل‌هایی که از سوابق کشتی‌گیران و حریفانشان صورت گرفت این تصمیمات اتخاذ شد. به هر حال این انتخاب‌ها هیچ ربطی به بازی‌های المپیک توکیو ندارد و کسی به المپیک می‌رود که نفر برتر انتخابی تیم ملی باشد.»

کاوه در اظهارات اخیر خود اشاره‌ای هم به برخی انتقادات از اعزام حسن یزدانی به رقابتهای قهرمانی آسیا کرد و گفت: «قرار گرفتن حسن یزدانی در شرایط مسابقه برای ما بسیار مهم است، اما در وهله اول باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که تا المپیک مشکلی برای او پیش نیاید. همه می‌دانیم یزدانی فاصله زیادی با رقبای خود دارد ولی در عین حال نباید هیچ حریفی را دست کم گرفت. به هر حال تمام تلاش ما این است که بهترین برنامه‌ریزی برای موفقیت او در المپیک صورت گیرد.»

به گزارش “ورزش تایمز”، طبق تصمیم کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد که اواخر سال گذشته اتخاذ شد، نفرات اعزامی به رقابت‌های گزینشی المپیک و قهرمانی آسیا در قزاقستان به شرح زیر هستند:

رقابت‌های گزینشی:

۶۵ کیلوگرم: امیرمحمد یزدانی
۷۴ کیلوگرم: یونس امامی
۹۷ کیلوگرم: محمدحسین محمدیان

قهرمانی آسیا:

۵۷ کیلوگرم: علیرضا سرلک
۶۱ کیلوگرم: مجید داستان
۶۵ کیلوگرم: مرتضی قیاسی
۷۰ کیلوگرم: امیرحسین حسینی
۷۴ کیلوگرم: مصطفی حسین خانی
۷۹ کیلوگرم: علی سوادکوهی
۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی
۹۲ کیلوگرم: کامران قاسم پور
۹۷ کیلوگرم: علی شعبانی
۱۲۵ کیلوگرم: امیرحسین زارع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *