شنبه , ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

نباید منتظر زمین خوردن کسی باشیم/ کشتی نیاز به آسیب‌شناسی دارد


محمد دلیریان در گفتگو با “ورزش تایمز” با بیان اینکه فعلا هیچ گزینه ای برای سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی مطرح نشده و یا او از این موضوع بی خبر است، اظهار داشت: فعلا هیچ خبری از انتخاب سرمربی تیم ملی نیست و شاید من از این موضوع خبر ندارم، اما تمامی مربیان و گزینه های سرمربیگری تیم ملی در یک سطح هستند و نمی توان کسی را بالاتر یا پایین‌تر از دیگری خواند.

وی تصریح کرد: متاسفانه خیلی از اهالی کشتی فقط ادعا دارند و شعار می دهند. پای عمل و کار کردن که می شود می بینیم خبری از توانایی نیست. ما باید طوری رفتار کنیم که هر فردی به عنوان مسئول یا سرمربی تیم ملی انتخاب شد، همه به او کمک کنند تا بتواند برنامه هایش را به بهترین شکل پیاده کند؛ نه اینکه منتظر زمین خوردن او باشیم و ثانیه شماری کنیم در اجرای برنامه هایش ناکام باشد.

وی در ادامه به لزوم آسیب شناسی شکست کشتی ایران در رقابتهای جهانی مجارستان به جای انتقادات شخصی اشاره کرد و گفت: ما هم باید مثل بسیاری از کشورها که با فراز و فرودهای مختلفی در سالهای اخیر همراه بودند به دنبال دلایل شکست و برطرف کردن مشکلات باشیم. کشتی ایران امروز بیش از هر چیز به آسیب شناسی نیاز دارد تا بتوانیم ناکامی اخیر را در آینده جبران کنیم.

عضو شورای فنی کشتی فرنگی ادامه داد: بچه های ما در رقابتهای جهانی مجارستان نشان دادند هنوز با قوانین جدید آشنا نیستند و از نظر فنی بسیار ضعیف عمل کردند. فرنگی کاران ما از اجرای فنون سرپا واهمه دارند و باید تقویت شوند. آنها باید یاد بگیرند کشتی مثل گذشته نیست و نمی توان تنها به همان سبک و روش قدیمی اکتفا کرد.

دلیریان در خصوص برپایی اردوهای بلندمدت و همیشگی در طول سال نیز اظهار داشت: واقعا چه لزومی دارد کشتی گیران در طول ۱۲ ماه سال در اردو باشند و تمرین کنند. هیچ جای دنیا اینگونه نیست. کشتی گیران باید در همان باشگاه های خود با سبک و روش خود تمرین کنند و فقط برای هماهنگی های بیشتر برای مدت مشخصی به اردوی تیم ملی بیایند.

پیشکسوت کشتی کشورمان با اشاره به یکی از مشکلات عمده کشتی در طول سالهای اخیر ادامه داد: ما اگر به دنبال اجرای روش گلخانه ای هستیم، شاید برای مدتی بتوان نفراتی مثل حمید سوریان، امید نوروزی و ….. را گردهم آورد و نتیجه گرفت، اما به محض اینکه این نفرات به پایان دوران قهرمانی می رسند، دست ما نیز خالی می شود. در نتیجه به برنامه های پشتوانه سازی و سازندگی روی می آوریم که تجربه نشان داده در این مقطع هم گاها نتوانستیم موفق عمل کنیم!

وی تصریح کرد: ما همواره در کشف استعداد و شناسایی نفراتی که می توانند در رده نوجوانان وجوانان خوب نتیجه بگیرند، موفق بودیم، اما برنامه مطلوبی در انتقال آنها به رده بزرگسالان نداشتیم. ما سالها شاهد ظهور ستاره های ناب و ارزشمندی در کشتی بودیم که به رغم درخشش در جوان و نوجوانی، هیچگاه به رده بزرگسالان نرسیدند و از کشتی محو شدند. ما باید این خلاء را برطرف کنیم و بتوانیم همچون کشورهای صاحب نام، استعدادهای ناب و پشتوانه های آینده دار را به رده های بالاتر برسانیم.

دلیریان در پایان در خصوص رئیس جدید فدراسیون کشتی نیز گفت: رئیس بعدی از هر طیف و گروهی که انتخاب شود باید به این نکته توجه داشته باشد که واقعیت و ماهیت کشتی ما همین است و باید فکری به حال برطرف کردن این کم و کاستی ها کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *