سه شنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۷

غم وشادی در مسابقات کشتی/شاهرود آماده میزبانی از اردوهای تیم ملی

“ورزش تایمز”، گروه استان‌ها: آغاز رقابت‌های کشتی جوانان کشور در شاهرود و به میزبانی سالن ورزشی البرز شرقی، نوید میزبانی رویدادی مهم در ورزش شاهرود و استان سمنان را می‌داد رویدادی که در حوزه ورزش اول مملکتمان می‌تواند فتح بابی برای سایر میزبانی‌های استان سمنان باشد.

از همان آغاز که سوت آغاز رقابت‌های قهرمان کشوری جوانان در رشته کشتی به صدا درآمد معلوم بود گلستانی‌ها در میان ۱۲ تیم حاضر در رقابت‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن دارند کشتی‌گیران آماده‌شان یکی پس از دیگری رقبا را می‌بردند و در دو وزن تنها کامیابی خاصی نیافتند اما اول شدنشان از نیمروز نخست محرز بود.

رقابت‌های قهرمان کشوری کشتی جوانان اما از روز پنج‌شنبه با حضور ۱۳ تیم از ۱۲ استان و با حضور ۲۱۰ ورزشکار در مجموعه ورزشی البرز شرقی شاهرود آغاز شد تا درنهایت گلستان رتبه نخست رقابت‌ها را کسب کند و استان‌های چهارمحال و بختیاری و مرکزی به ترتیب دوم و سوم شوند.

شرایط برگزاری مناسب است

اما میزبانی این رقابت‌ها برای شاهرود تا چه میزان اهمیت داشت این امر در گفتگو با دبیر فدراسیون اینگونه مشخص می‌شود: شاهرود با میزبانی خوبی که ازلحاظ رقابت‌ها، شرایط سالن و اسکان داشت، نشان داد می‌تواند از عهده مسابقات و حتی اردوهای ملی در رده‌های پایه و بزرگ‌سالان نیز بر آید که ما از مسئولان این شهرستان تقدیر می‌کنیم.

لایق همچنین گفت: سیاست کشتی، ترویج این ورزش در شهرستان‌هایی است که شاید کمتر کشتی در آن‌ها به لحاظ قهرمانی سابقه دارد و لذا این امر سبب می‌شود تا شهرستان‌های کوچک‌تر نیز فرصت میزبانی از رقابت‌های بزرگ را داشته باشند و این امر به پرورش استعدادهای کشتی کمک می‌کند.

دبیر فدراسیون کشتی اما در ادامه می‌گوید: ما در ایران اسلامی خوشبختانه شاهد استعدادهای بسیار خوبی هستیم که در مسابقات گذشته امیدها در الیگودرز نمونه این استعدادها را مشاهده کردیم لذا معتقد هستیم که باید در رده‌های سنی بیش از گذشته کارهای کیفی را صورت دهیم.

احتمال برگزاری اردوی تیم ملی در شاهرود

مدیر ورزش و جوانان شاهرود اما از قول مساعد دبیر فدراسیون نسبت به برگزاری اردوی تیم ملی رده‌های مختلف سنی در شاهرود خبر داد و گفت: رایزنی‌ها برای این امر صورت گرفته و با توجه به ظرفیت‌های ورزشی این شهرستان ازجمله برگزاری رقابت‌ها و اسکان، امیدواریم این امر به زودی رخ دهد.

مجید محمدی بیان کرد: یکی از ویژگی‌های خوب میزبانی رقابت‌ها در شاهرود، استقبال مردم و تماشاچیان بود که نشان داد این ورزش اصلی کشورمان در شاهرود نیز طرفداران بسیاری دارد مضافاً بر اینکه ما در طول روزهای برگزاری رقابت‌ها شاهد حضور تعداد زیادی تماشاچی از سمنان، دامغان و میامی بودیم.

وی افزود: هر میزان بتوانیم بیشتر میزانی رقابت‌هایی ازاین‌دست را داشته باشیم، قطعاً می‌توانیم نتایج بهتری را درزمینهٔ جذب استعدادهای ورزشی به ورزش قهرمانی داشته باشیم.

غم وشادی در مسابقات کشتی/شاهرود آماده میزبانی از اردوهای تیم ملی

مدعیان حضور داشتند

مسئول برگزاری رقابت‌های قهرمانی جوانان کشور در رشته کشتی نیز در گفتگو با “ورزش تایمز”، معتقد است: خوشبختانه سطح رقابت‌ها بالابود و همه تیم‌های مدعی در رده ج مسابقات کشوری حضور داشتند و این امر نوید تیم ملی خوب و قدرتمندی را در رده بزرگ‌سالان طی سال‌های آتی می‌دهد.

محمد بابایی می‌گوید: شاهرود ازلحاظ میزبانی تقریباً می‌توان گفت کم نگذاشت و غالب تیم‌ها از میزبانی و شرایط مسابقات راضی بودند همچنین شرایط برگزاری رقابت‌ها نیز اعم از داوری، سالن، جدول رقابت‌ها و … مناسب پیش‌بینی‌شده بود که توانست موردتوجه مسئولان فدراسیون نیز قرار گیرد.

وی افزود: شاهرود تجربه میزبانی رقابت‌هایی مانند تکواندو لیگ برتر را در این سالن داشت اما نخستین بار است که میزبانی رقابت‌های کشتی کشوری به این شهر داده می‌شود و امیدواریم در سال‌های آتی نیز بتوانیم میزبان رقابت‌ها معتبرتری باشیم.

شرایط میزبانی مهیا است

رئیس هیئت کشتی استان سمنان همچنین معتقد است: خوشبختانه بستر لازم برای برگزاری مراسم مسابقات در شاهرود فراهم است و از سوی دیگر توسعه توریسم ورزشی می‌تواند ضمن ایجاد رونق اقتصادی و آشنایی با ظرفیت‌های این منطقه باعث جذب ورزشکاران به کشتی شود.

رهنما می‌گوید: باید تلاش بیشتری کنیم تا در نشان دادن ظرفیت‌هایمان خوب عمل کنیم، این امر سبب می‌شود تا فدراسیون نیز با اعتماد به استان سمنان، رقابت‌ها و یا اردوهای تیم‌های ملی را به این استان واگذار کند.

رقابت‌ها اما با حضور پرشور مردم نیز همراه شد و تیم‌های برتر قرار است در دور بعد با تیم‌های برتر گروه‌های الف و ب یعنی جایی که تیم‌های مدعی مانند مازندران و خوزستان و تهران و البرز و … حضور دارند به رقابت بپردازند این مسابقات قطعاً در کنار هیجان و شوری که در جامعه ایجاد می‌کند، نشاط اجتماعی را نیز به دنبال دارد و همچنین می‌تواند استقبال خانواده‌ها از ورزش اول مملکت را در شهرستان‌هایی مانند شاهرود به همراه داشته باشد.

غم وشادی در مسابقات کشتی/شاهرود آماده میزبانی از اردوهای تیم ملی

سمنان ششم شد

در این رقابت‌ها پس از تیم‌های گلستان، چهارمحال و بختیاری و مرکزی که رتبه‌های برتر را به دست آوردند تیم‌های بوشهر، خراسان شمالی و سمنان نیز رتبه‌های چهارم تا ششم را کسب کردند، نتیجه‌ای تقریباً مناسب برای تیم استان سمنان که انتظاری نیز بیشتر از این تیم نمی‌رفت چراکه ورزش کشتی در این استان علی‌رغم استعداد فراوان دارای مشکلات و موانعی نیز است.

یکی از ورزشکاران تیم استان سمنان می‌گوید: یکی از مشکلاتی که درگذشته با آن روبرو بودیم تشک کشتی بود که خوشبختانه این امر به‌تازگی رفع شده اما برای مثال در پنج سال پیش اگر قرار بود رقابتی در میامی شکل گیرد می‌بایست تمام ورزشکاران بر روی یک تشک کهنه باهم رقابت کنند.

کمبود امکانات مشکل اصلی ورزش استان سمنان

کمبود امکانات اما همیشه یکی از مشکلات ورزش است به‌خصوص در حوزه ورزش‌هایی که قطب محسوب نمی‌شوند برای مثال استان سمنان قطب هاکی کشور محسوب می‌شود و لذا انتظار هم می‌رود که امکانات این رشته ورزشی مناسب باشد اما در رشته‌ای مانند گلف، کشتی و یا چوگان قطعاً ضعف‌های فراوانی در استان وجود دارد که باید این مسائل از دید مسئولان مخفی نماند.

میزبانی رقابت‌ها اما یک نتیجه خوب دارد حضور مسئولان ارشد کشوری و استانی و به‌خصوص ورزشی که باعث می‌شود ضعف‌ها دیده شوند و این امر نوید روزهای خوشی را برای ورزش استان سمنان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *