سه شنبه , ۶ فروردین ۱۳۹۸

بسیاری از پهلوانان بزرگ از گود زورخانه به عرصه قهرمانی رسیدند


به گزارش “ورزش تایمز”، مجتبی جوهری رئیس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای و  سیدعبداله سجادی نایب رییس این فدراسیون صبح امروز یکشنبه به دیدار سیدمحمد خادم رفتند.

رئیس اسبق فدراسیون کشتی در حاشیه این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار مسئولین فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای اظهار داشت: تا قبل از سال ۱۳۲۰ تنها ورزش پر اهمیت ایران، ورزش باستانی بود و قبل از پیدایش باشگاه های امروزی زورخانه ها محل تربیت جسم و جان ایرانیان بودند. باید با افتخار بگویم من از سن ۱۵ سالگی به زورخانه می رفتم و به این ورزش می پرداختم.

خادم در ادامه افزود: من در خاطرم هست که ورزشکاران باستانی کشورمان از دیرباز  به اخلاق و کردارهای انسانی و معرفت و جوانمردی معروف بوده و حتی نمازشان ترک نمی شد.

رئیس اسبق فدراسیون کشتی اظهار داشت: پهلوانان بنام ایران همچون حاج سیدحسن رزاز، حاج محمدصادق بلور فروش، اکبر خراسانی، یزدی بزرگ و دیگر کشتی گیران معاصر همچون پهلوان غلامرضا تختی و عباس زندی که برای کشورمان افتخار آفریدند، از گودهای زورخانه برخاسته و به جایگاه های رفیع اجتماعی دست یافتند.

خادم با اشاره به اینکه باید در اداره ورزش کشور از مدیرانی که پاک هستند بهره برد گفت: مدیران ما در ورزش باید بدون هیچ چشمداشتی خود را خادم مردم و فرزندان مردم را همچون فرزند خود بدانند، و خدای من شاهد است در طول عمر مدیریتم در فدراسیون کشتی جز این که به فکر خدمت به مردم باشم به چیز دیگری فکر نکردم.

وی در ادامه خطاب به جوهری گفت: در این مسیری که برای خدمت به ورزش زورخانه ای انتخاب کرده اید بدانید ناملایمتی های بسیاری به سراغتان می آید، ولی باید از این ناراحتی ها نهراسید و با انگیزه و مصمم با نام و یاد خدا به کار خود ادامه دهید و در تمام زمینه ها و تصمیمات خود از یاد خدا غافل نشوید و هیچگاه خداوند را فراموش نکنید و اورا ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانید.

جوهری نیز در پایان این دیدار صمیمی گفت: خداوند را شاکرم که به ما توفیق حضور در محضر استادی را داد که در تمام دوران عمر ارزشمند خود تمام هم و غم او خدمت به وطن و اعتلای نام مبارک کشورمان ایران بوده و هنوز در سخنانش ستایشگر افرادی است که به عشق وطن نام خود را در جرگه خدمتگزاران مردم ثبت کرده اند.

سید محمد خادم حقیقت متولد ۶ شهریور ۱۳۰۸ در محله درخونگاه تهران است. او کشتی‌گیر، داور کشتی و پیشکسوت مدیر یت ورزشی است که در المپیک رم و رقابتهای قهرمانی جهان در سال ۱۹۶۱ در یوکوهاما قضاوت کرد. خادم در یوکوهاما مدیریت تیم ملی کشتی آزاد ایران را برعهده داشت که با نخستین قهرمانی جهان ایران همراه شد. سیدمحمد خادم تا پیش از انقلاب اسلامی ایران در ۳ مرحله (۱۳۴۵–۱۳۴۶، ۱۳۵۱–۱۳۵۴ و ۱۳۵۶–۱۳۵۷) ریاست فدراسیون کشتی ایران را عهده‌دار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *