جمعه , ۲۰ فروردین ۱۴۰۰

اعتراض حقوق بشری تیم های ملی فوتبال اروپا به فدراسیون قطر


به گزارش “ورزش تایمز”، رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قاره اروپا در حالی آغاز شد که برخی تیم‌های ملی نسبت به شرایط نامطلوب کارگران مشغول در کشور قطر برای ساخت ورزشگاه و اقامتگاه تیم‌ها دست به اعتراض زدند.

نشریه «گاردین» با انتشار خبری مدعی شد ۶۵۰۰ کارگر مهاجر در کشور قطر جان خود را از دست داده‌اند که ۳۷ نفر از این مرگ و میرها به دلیل کار در ساخت ورزشگاه‌ها و امکانات مربوط به بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بوده است.

همین موضوع با اعتراض گسترده انجمن‌های مردمی در برخی کشورها همراه بوده است تا جایی که نروژی‌ها انتظار داشتند تیم ملی این کشور از حضور در رقابت‌های مقدماتی راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۲ انصراف دهند.

با این حال بازیکنان و اعضای کادرفنی تیم ملی نروژ تصمیم گرفتند در نخستین بازی خود مقابل جبل الطارق در این رقابت‌ها با حمایت از لایجه های حقوق بشر درگذشت کارگران در کشور قطر را محکوم کنند.

کاری که تیم ملی آلمان نیز انجام داد. آنها قبل از شروع بازی شب گذشته خود با تیم ملی ایسلند لباس‌هایی را بر تن کردند که وقتی ۱۱ بازیکن «مانشافت» کنار هم می‌ایستادند عبارت «حقوق بشر» نمایان می‌شد.

نکته جالب توجه اینکه هر دو تیم معترض توانستند با نتیجه مشابه سه بر صفر از سد رقیبان خود عبور کنند.

اعتراض به ساخت ورزشگاه‌هایی که قرار است حدود یک سال و نیم دیگر میزبان بزرگترین رویداد فوتبالی در حاشیه حوزه خلیح فارس باشد حالا وارد فاز جدیدی در قاره سبز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *