سه شنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۷

نادریان: ورزش دانشگاهی باید بر اساس برنامه مدون و آمار درست حرکت کند

عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه اصفهان با تاکید بر اینکه ورزش دانشگاهی ایران باید بر اساس برنامه مدون و مبتنی بر آمار دقیق و علمی حرکت کند، گفت: در ورزش دانشگاهی میان دانشگاه آزاد و دانشگاه های دولتی تعامل کافی وجود ندارد.

دکتر مسعود نادریان در گفتگو با “ورزش تایمز”، درباره وضعیت توسعه ورزش در دانشگاه ها و اینکه آیا وضعیت فعلی مورد رضایت کارشناسان است یا خیر اظهار کرد: ورزش در دانشگاه‌ها، مدارس و یا قسمتهای دیگر نیز تحت تاثیر سیاست های کلی جامعه و میزان توجه به این مقوله است. همچنین سیاست های وزارت ورزش در بحث ورزش همگانی نیز تاثیر زیادی بر وضعیت ورزش دانشگاهی دارد. متاسفانه ما سیاستگذاری در ورزش نداریم و هر نهادی اعم از آموزش وپرورش، دانشگاه ها، وزارت ورزش، کارگری و … کاملا بصورت جزیره ای و به دلخواه خودشان عمل می کنند که همین امر باعث افزایش موازی کاری و هزینه و کاهش بازدهی شده است.

عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه اصفهان با تاکید بر اینکه اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم به عنوان متولی ورزش دانشگاهی باید هر ساله همزمان با آغاز سال تحصیلی سیاست های ورزشی خود در دانشگاه ها را بر اساس رتبه بندی آن ها به وضوح اعلام و تبیین کند، گفت: هیچگاه شاهد تعامل و همکاری نظام مند و سیستماتیک میان دانشگاه آزاد به عنوان دانشگاهی تاثیرگذار با جمعیت زیاد دانشجویی و دانشگاه های دولتی نبوده ایم و اقدام خاصی برای ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان این دو بخش در جهت توسعه ورزش دانشگاهی صورت نگرفته است. اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم باید بر اساس یک برنامه ریزی مدون و مشخص با اهداف تعیین شده عمل کند و جلو برود. لازم است خط مشی یک ساله برای دانشگاه ها بر اساس رتبه آن ها و وضعیت سخت افزاری آنها اعلام و تعیین شود تا دانشگاه ها بر اساس آن حرکت کنند اما متاسفانه این امر مهم انجام نمی شود.

مسئول انجمن هندبال تربیت بدنی وزارت علوم درباره آمار وضعیت ورزش میان دانشجویان با توجه به نقش آن در جلوگیری از بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی گفت: مگر ما مثلا در لیگ برتر فوتبال که نام حرفه ای را یدک می کشد آمار و ارقام درست داریم که توقع داشته باشیم در ورزش دانشگاهی این اتفاق افتاده باشد؟ اگر آماری هم طی این سال ها اعلام شده صوری و یا سیاسی بوده است. مثلا آیا آماری که درباره توسعه ورزش همگانی در میان مردم ارائه می شود علمی و درست است؟ در ورزش ما آمارها واقعی و علمی نیست و بر اساس گمانه زنی و بعضا با هدف های سیاسی ارائه می‌شوند. در ورزش دانشگاهی نیز با توجه به اهمیت آن لازم است آمارها بصورت دقیق و علمی تهیه شوند و مبتنی بر واقعیات برنامه ریزی و حرکت کنیم.

نادریان در پایان خاطرنشان کرد: این در حالیست که در کشورهای توسعه یافته آمار بصورت دقیق و علمی و فارغ از هر بحث دیگری استخراج و ارائه می شوند و همواره بر اساس بهبود آمار بدست آمده گام بر می دارند و برنامه ریزی می کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *