دوشنبه , ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

تمرینات تعادلی با هدف تقویت «حس ششم»

انجام برخی تمرینات تعادلی در بخش اندام تحتانی و فوقانی می‌تواند موجب تقویت حس عمقی یا حس ششم شود.

به گزارش “ورزش تایمز”، ‌تمرینات تعادلی و حس عمقی در زمان گرم کردن و فعالیت‌های منظم ورزشکاران، باهدف پیشگیری از آسیب‌های ورزشی پیشنهاد می‌شود و از جمله تمرینات توصیه شده در زمان بازتوانی ورزشی و ارتقاء آمادگی ورزشکاران برای بازگشت به فعالیت پس از آسیب‌دیدگی است. بسیاری از تمرینات حس عمقی، با تمرینات تقویت عضلانی و بعضی مهارت‌های ورزشی مشترک هستند و تقویت این حس، یکی از هدف‌های تمرین مورد نظر است.

حس عمقی یا حس ششم به تشخیص موقعیت مفصل، به منظور حرکت و میزان نیروی وارد بر آن کمک می‌کند و گیرنده‌های مکانیکی موجود در مفصل، عضله، رباط و پوست مسئولیت تشخیص این حس را به عهده دارند.

با تقویت این حس، یک ورزشکار می‌تواند ارتفاع پرش خود را تخمین بزند و زمان فرود دچار پیچ خوردگی مچ پا یا پارگی رباط زانو نشود، یا اینکه زاویه دست خود را در دریافت توپ تنظیم کند و بدین ترتیب از بسیاری از آسیب‌های ورزشی پیشگیری کند، در عین حال برای تحریک گیرنده‌های مکانیکی نامبرده و تقویت حس عمقی، باید اندام مورد نظر در وضعیت عدم تعادل و اغتشاش قرار داده شود، ‌ بنابراین انجام بسیاری از تمرینات تعادلی در تقویت حس عمقی نقش مهمی ایفا می‌کند.

برای مشاهده تمرینات اندام تحتانی و فوقانی به منظور تقویت حس عمقی یا حس ششم، که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار “ورزش تایمز” قرار گرفته است، اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *