شنبه , ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

نگاه صرفا درمانی به ورزش اشتباه است


به گزارش روابط عمومی هیات پزشکی ورزشی زنجان، احسان فکور مسوول کمیته روانشناسی هیات در مورد فواید جسمانی ورزش و زندگی همراه با تحرک چنین گفت: غیر از اثرات جسمانی، ورزش اثرات روان‌شناختی مثبت زیادی دارد. در زمان ورزش ترشح برخی هورمون‌ها و ناقل‌های عصبی افزایش می‌یابد که نتیجه آن می‌تواند احساس نشاط و سرخوشی پس از ورزش باشد. همچنین ورزش تحمل استرس را افزایش می‌دهد و باعث کاهش میزان ابراز خشم می‌شود. ورزش در درمان افسردگی‌های خفیف و نیز اضطراب بسیارکمک‌کننده است.

احسان فکور نگاه درمانی به ورزش را کاملا رد کرد و گفت: ورزش نیز همانند دیگر نیازهای اولیه برای افراد لازم و ضروری است چرا که دیدگاه درمانی به ورزش باعث می شود بقیه افراد ورزش را به عنوان یک نیاز تلقی نکنند بنابراین ورزش یک نیاز است و همه افراد باید ساعاتی را به ورزش اختصاص دهند.

فکور انجام حرکات ورزشی منظم در شرایط سخت زندگی امروز را مهم دانست و عنوان کرد: حرکات ورزشی منظم می تواند در کاهش ریسک خشونت وایجاد شادی و نشاط تاثیر گذاری بسزایی داشته باشد که همین موضوع نشان از ضرورت انجام ورزش برای همه افراد دارد. 

وی به همبستگی مثبت بین سلامت روان و ورزش اشاره کردو افزود: افرادی که ورزش نمی کنند و نداشتن زمان رابهانه می کنند اینها بیش از بقیه به ورزش نیاز دارند چون به مرور کارایی خود را از دست میدهند و دچار اظطراب و تنش هایی می شوند که ریشه در عدم تحرک و ورزش دارد.

وی گفت: مطالعات زیادی نشان داده بسیاری از مشکلات جسمی ما با بیماریهای روانی در ارتباط است و افراد بیماری که اضطراب بالایی دارند دیرتر بهبود پیدا می کنند ودر نتیجه ورزش با تنظیمی که در مغز ایجاد میکند با ترشح دوپامین و سروتونین نقش مهمی ‌در احساس سلامت روان و شادکامی‌ دارد.
@hpvoz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *