چهارشنبه , ۶ مرداد ۱۴۰۰

رژیم غذایی و کاهش وزن


داشتن وزن طبیعی، برای سلامتی حائز اهمیت است. اینکه چه مقدار غذا می خوریم و چه می خوریم، نقش مهمی را در داشتن وزنی سالم و یا کاهش وزن، ایفا می کند. فعالیت ورزشی نیز عنصر مهم دیگر است.

سال ها، به نظر می رسید که رژیم غذایی کم چربی می تواند بهترین راه برای کاهش وزن باشد. نتایج مطالعات بسیاری نشان داد که رژیم غذایی کم چربی معمولا موثر نیست، چرا که در این رژیم های غذایی معمولا کربوهیدرات های راحت الهضم جایگزین چربی می شوند.

رژیم های غذایی بسیاری برای کمک به کاهش وزن سریع و پایدار پیشنهاد شده اند. حقیقت این است که هر رژیم غذایی در صورتی موثر خواهد بود که همراه با کاهش میزان کالری دریافتی باشد. رژیم های غذایی معمولا از این دو طریق اثر می کنند:

  1. توصیه به مصرف غذاهای مفید و پرهیز از مصرف غذاهای مضر،
  2. تغییر رفتار و طرز تفکر درباره غذا (تغییر عادات و باورها)

بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن، آن است که به سلامتی بدن کمک کند، نه صرفا باعث کاهش اندازه بدن و کاهش محیط دور شکم شود.   هم چنین رژیم غذایی مناسب است برای مدت زمان طولانی نیز قابل اجرا باشد. به عبارتی دیگر، رژیم غذایی باید انتخاب های مناسب غذایی را نشان دهد و نیاز به هزینه زیادی نداشته باشد. یکی از انواع این رژیم های غذایی، رژیم مدیترانه ای است که ویژگی های زیر را دارد:

  • تعداد واحدهای متعادلی از میوه ها و سبزیجات،
  • نان وغلات سبوس دار،
  • چربی های سالم مانند آجیل ها، دانه ها و روغن زیتون،
  • پروتئین های کم چرب مانند ماکیان (مرغ، بوقلمون)، ماهی و لوبیاها،
  • مقادیر محدودی از گوشت قرمز.

رژیم غذایی مدیترانه ای، الگوی غذایی انعطاف پذیری است. افراد معمولا این رژیم غذایی را برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، دمانس (زوال عقل) و سایر بیماری های مزمن، اجرا می کنند.

منبع:

https://www.health.harvard.edu/topics/diet-and-weight-loss

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *