دوشنبه , ۲۴ دی ۱۳۹۷

۲۱ درصد جمعیت کشور در ورزش های همگانی شرکت می کنند

به گزارش “ورزش تایمز”، علی مجد آراء در حاشیه سفر به استان قزوین برای شرکت در مجمع عمومی سالیانه هیئت ورزش های همگانی این استان در گفتگو با “ورزش تایمز” به سوالاتی در خصوص استقبال مردم از ورزشهای همگانی و گسترش  پیاده روی خانوادگی و اولویت های امسال فدراسیون پاسخ داد.

* در حال حاضر چند درصد مردم در ورزشهای همگانی شرکت می کنند؟

با توجه به آمار دقیقی که در دو سال قبل تهیه شده می توان گفت در حال حاضر ۲۱ درصد مردم کشور در ورزش های همگانی مشارکت دارند و هر سال شاهد استقبال بیشتر گروههای مختلف بویژه خانواده ها از این ورزش هستیم.

این آمار مربوط به دو سال قبل است و اخیرا هم یک تیم کارشناسی با مطالعات تطبیقی با شاخص های کشورهای در حال توسعه در حال برنامه ریزی هستند تا آمار دقیق و به روزی استخراج شود.

* در برنامه چشم انداز این میزان تا چند درصد باید افزایش پیدا کند؟

بر اساس چشم انداز سال ۱۴۰۴ باید با برنامه ریزی و بسترسازی مناسب زمینه مشارکت ۵۰ درصدی مردم درورزش همگانی را فراهم کنیم تا به شاخص های جهانی برسیم.

تلاش می کنیم بتوانیم شاخص های مرسوم دنیا را در کشور پیاده کنیم و این روند هر سال بهتر شود تا میزان امید به زندگی، شادی و نشاط اجتماعی ارتقاء یابد.

* قزوین تلاش کرد پیاده روی امسال خود را در گینس ثبت کند چه مانعی در این مسیر وجود داشت؟

ذکر این نکته ضروری است که سبک پیاده روی خانوادگی ایران در جهان شاخص و کم نظیر است و امروز این روش به نام ایران ثبت شده است و در طول سال در یک شهر و استانی از کشور شاهد استقبال گسترده از این رویداد ورزشی هستیم که جای خوشحالی دارد.

۲۱ درصد جمعیت کشور در ورزش های همگانی شرکت می کنند

در پیاده روی اخیر خانوادگی استان قزوین که بیش از ۱۰۰ هزار نفر شرکت کردند قرار شد با سیستم های پیشرفته این حضور ثبت جهانی شود که متاسفانه به دلیل مشکلات فنی در سیستم این رکوردگیری انجام نشد اما قزوین این ظرفیت را دارد که این رویداد را در گینس ثبت جهانی کند.

همایش بزرگ پیاده روی اخیر شما در قزوین رکورد زد و اولین استان در پایتخت پیاده روی توسط فدراسیون پیاده روی ثبت شده البته این رقابت همچنان باقیست و ممکن است سایر استانها این رقابت را در آینده با حضور افراد بیشتری به نام خود ثبت کنند و ما از این رقابت سالم استقبال می کنیم.

* ارزیابی شما از فعالیت هیئت ورزشهای همگانی قزوین چیست؟

فعالیتهای انجام شده در رشته ورزش همگانی استان قزوین مطلوب ارزیابی می شود و در سالهای اخیر با تعامل خوب و منطقی بین مسئولان دستگاههای اجرایی، استانداری، اداره ورزش و هیئت ورزش های همگانی بستر خوبی برای توسعه ورزش های همگانی ایجاد شده و با ساخت جاده سلامت، بوستان بانوان و تامین فضاهای مناسب ورزشی زمینه مشارکت بسیاری از شهروندان در این رشته ورزشی مهیا شده است.

* اخیرا دو کتاب که شامل طرح ها و برنامه های اجرایی در توسعه ورزش همگانی است تدوین و برای اجرا آماده شده آیا قزوین پایلوت اجرای این طرح است؟

۲۱ درصد جمعیت کشور در ورزش های همگانی شرکت می کنند

دو کتاب تحول و تعالی و آینده نگری فدراسیون ورزش های همگانی به عنوان قانون اساسی و مرکز ثقل ورزش همگانی کشور عملیاتی خواهد شد تا مانند کشورهای دیگر بتوانیم نیازهای حرکتی مردم را بدرستی پاسخ دهیم.
 
در این کتاب از تجربه موفق همه کشورهای شاخص و پیشرفته در عرصه ورزش همگانی استفاده شده و روی آن بیش از ۴ هزار نفر ساعت کار تخصصی شده و طرح ها به صورت اجرایی درآمده که اگر آن را پیاده کنیم همه مردم با هر سلیقه و سنی می توانند در فعالیتهای ورزشی شرکت کنند.

در اجرای مفاد این کتابها دستگاههای اجرایی از جمله آموزش و پرورش، شهرداری، دانشگاهها ونیروهای مسلح باید مشارکت کنند تا این برنامه عملیاتی شود و در این راستا ۱۷ طرح در قزوین اجرایی می شود که با تشکر از حمایت استاندار قزوین از فعالیت ورزشهای همگانی و انتخاب ایشان به عنوان سفیر ورزرش، امیدواریم با این پشتوانه بتوانیم قزوین را به عنوان پایلوت اجرای طرح های کتاب ورزش همگانی معرفی کنیم تا الگوی سایر استانها باشد.

* اختصاص اعتبارات ارزش افزوده به ورزش چقدر به توسعه ورزش کمک می کند؟

اختصاص ۲۷ صدم درصد از محل مالیات ارزش افزوده می تواند در ایجاد جاده سلامت، توسعه ساخت پارک های بانوان و سالنهای ورزشی کمک موثری باشد و این منبع مالی نقش موثری در توسعه فعالیتهای ورزشی خواهد داشت.

۲۱ درصد جمعیت کشور در ورزش های همگانی شرکت می کنند

همچنین با تمهیدات انجام شده تمامی ادارات باید یک ساعت صبح ها ورزش کنند و اماکن ورزشی را به اشتراک بگذارند و در اختیار دیگران قرار دهند تا توسعه ورزش در همه ابعاد محقق شود.

* فدراسیون ورزش های همگانی امسال چه برنامه هایی را در اولویت قرار داده است؟

اولویت امسال ما در اجرای طرح های تحول و ایجاد جاده های سلامت است که بودجه آن از سوی وزارت ورزش به استان ها اختصاص داده شده است و در کنار آن تلاش می کنیم آموزش ها را در استانها عملیاتی کنیم و قزوین در این زمینه پایلوت خواهد شد تا بتوانیم به نیازهای حرکتی پاسخ دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *