دوشنبه , ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

کلنگ بزرگترین زورخانه استان مرکزی در اراک به زمین زده شد


به گزارش “ورزش تایمز”، کلنگ عملیات بزرگترین زورخانه ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان مرکزی شامگاه روز شنبه با حضور استاندار مرکزی، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر اراک به زمین زده شد.

سعید بیاتیان شهردار اراک در این آئین گفت: احداث زورخانه ای بزرگ با استانداردهای بین المللی برای ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان مرکزی در اراک یکی از اهداف و آرزوهای شهرداری بود که خوشبختانه این اتفاق با حمایت‌های اعضا در شورای اسلامی پنجم محقق شد.

شهردار اراک، خاطرنشان کرد: عملیات پروژه احداث بزرگترین زورخانه ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای استان در اراک در آستانه سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر توسط پهلوانان و قهرمانان واقعی یعنی رزمندگان، آغاز شد و طبق قرارداد با پیمانکار مقرر شد در مدت ۹ ماه این پروژه آماده بهره‌برداری شود.

بیاتیان با اشاره به اینکه این زورخانه در خیابان دانشگاه روبروی درب اصلی ورزشگاه ۵ هزار نفری شهدای پنجم مرداد قرار دارد و نهمین زورخانه شهر به شمار می‌رود، افزود: این زورخانه که به صورت مدرن و استاندارد احداث خواهد شد در آینده به یک مکان مناسب برای برگزاری مسابقات کشوری و بین المللی تبدیل، و باعث پیشرفت این ورزش در استان خواهد شد.

شهردار اراک بیان کرد: این زورخانه در زمینی به مساحت ۴۸۶ مترمربع در دو طبقه که طبقه همکف شامل صحن زورخانه به متراژ ۲۰۶ متر مربع و ارتفاع ۶.۶۰ متر مربع دارای قسمت‌های اداری، نگهبانی، انبار، اتاق تأسیسات، سرویس‌های بهداشتی، رختکن به متراژ ۱۴۰ متر مربع است.

وی ادامه داد: همچنین طبقه اول این زورخانه، نیز شامل دو سوئیت مجزا به متراژ ۱۴۱ مربع است و اعتبار پیش‌بینی شده احداث زورخانه ورزش پهلوانی و زورخانه ای بالغ بر ۳۹ میلیارد و ۸۳۸ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۴۶۴ ریال پیش بینی شده است.

گفتنی است ورزش‌های زورخانه‌ای نام دیگر ورزش‌های باستانی ایرانیان است و این ورزش یکی از قدیمی ترین ورزش‌های بدنسازی جهان است.

آئین پهلوانی و ورزش زورخانه ای که قدمت و تاریخی کهن در کشور ما دارد در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۹ برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست میراث معنوی یونسکو از سوی ایران به ثبت جهانی رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *