سه شنبه , ۵ مرداد ۱۴۰۰

پیمان فخری:ترکیب کاروان المپیک ایران تا یک هفته دیگر نهایی می‌شود


پیمان فخری درگفتگو با “ورزش تایمز” در مورد آخرین وضعیت کاروان ورزش ایران برای حضور در بازی های المپیک توکیو و شرایط ورزشکاری مانند پریسا جهانکفریان توضیح داد.

وی با تاکید بر اینکه سهمیه پریسا جهانفکریان برای کاروان ورزش ایران و وزنه برداری کشورمان قطعی شده است، گفت: کسب سهمیه این بانون وزنه بردار که برای نخستین بار در تاریخ ورزش و وزنه برداری کشور رقم خورده باعث خوشحالی است به خصوص که به واسطه این سهمیه بر تعداد رشته های المپیکی در بخش بانوان هم اضافه شد.

معاون کاروان ورزش ایران در المپیک توکیو با اشاره به شرایط جسمانی این بانوی وزنه بردار المپیکی و جراحی اخیری که به دلیل آسیب دیدگی داشته است، خاطرنشان کرد: همین مسئله ابهاماتی را در مورد او ایجاد کرده که البته قرار است در کمیسیون پزشکی فدراسیون پزشکی ورزشی طرح و بررسی شود. این کمیسیون امروز با حضور پزشکان و متخصصان مربوطه تشکیل می شود تا شرایط پریسا جهانفکریان را مورد بررسی قرار دهد.

فخری با بیان اینکه خودِ پریسا جهانفکریان هم در این نشست امروز کمیسیون پزشکی حضور دارد، ادامه داد: تشکیل این کمیسیون صرفا به خاطر سلامت بانوی وزنه بردار کشورمان است و این که هیچ عاملی نباید خطری برای آن ایجاد کند. در واقع کمیته ملی المپیک منتظر نتایج این کمیسیون است تا بر اساس آن در مورد اعزام قطعی وی تصمیم گیری کند.

وی در عین حال تاکید کرد: کمیته ملی المپیک در حال انجام تمام اقدامات لازم برای واکسیناسیون و اعزام پریسا جهانفکریان است اما نتیجه کمیسیون پزشکی هم برای ما تعیین کننده خواهد بود. این شیوه ای که است که در مورد تمام ورزشکاران آسیب دیده که موقعیتی مشابه پریسا جهانفکریان دارند، مد نظر داریم همانطور که در مورد احسان حدادی هم بر اساس نظر کمیسیون پزشکی تصمیم گیری نهایی اتخاذ شد.

رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی در بخش دیگری از این گفتگو با تاکید بر اینکه ۶۸ سهمیه برای ورزش ایران و حضور در المپیک توکیو قطعی است به این پرسش مبنی بر اینکه «احتمال اضافه شدن سهمیه های جدید در فاصله زمانی باقی مانده تا آغاز بازی ها وجود دارد؟»، پاسخ مثبت داد و توضیحات لازم در مورد آن را ارائه کرد.

فخری تصریح کرد: ۵ جولای (۱۴ تیرماه) ثبت نام نهایی کاروان ورزش کشورها برای حضور در المپیک توکیو انجام شد. در واقع بر اساس این ثبت نام موقعیت ورزشکاران صاحب سهمیه برای اعزام به توکیو نهایی شده و فدراسیون های جهانی مربوطه در جریان آن قرار می گیرند. در صورتیکه ورزشکار صاحب سهمیه ای به هر دلیلی مانند آسیب دیدگی، دوپینگ و … از اعزام منع شود در واقع جا برای ورود ورزشکاران رزرو به ترکیب المپین ها باز می شود. از این حیث احتمال کسب سهمیه جدید وجود دارد همان طور که سهمیه وزنه برداری و بدمینتون بانوان اینگونه به دست آمد.

وی در همین رابطه ادامه داد: البته احتمال کسب سهمیه جدید از این راه شاید خیلی زیاد نباشد اما کمیته ملی المپیک به طور جدی پیگیری نهایی کردن سهمیه رزیتا غفاری در بخش کاراته بانوان است.

معاون ورزش کاروان اعزامی به المپیک توکیو خاطرنشان کرد: محل مناقشه برای المپیکی شدن رزیتا غفاری یک ورزشکار قزاقستانی است. از بندهای قانونی در این زمینه استفاده کرده ایم و مکاتبات ابتدایی را هم با فدراسیون جهانی داشته ایم. در نهایت تصمیم گیری به کمیته بین المللی المپیک (IOC) موکول شده است. کمیته ملی المپیک ایران مستندات و مدارک لازم را برای IOC ارسال کرده است.

به گفته پیمان فخری، ترکیب کاروان ورزش ایران بر اساس تعیین وضعیت پریسا جهانفکریان، سهمیه احتمالی رزیتا غفاری و احتمال کسب سهمیه جدید در دیگر رشته حداکثر تا یک هفته دیگر نهایی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *