پنجشنبه , ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

پشت پرده عدم معرفی سرپرست کاروان بازی‌های آسیایی چیست؟


به گزارش “ورزش تایمز”، کمیته بین المللی المپیک که بر پایبندی کشورهای عضو از منشور المپیک به شدت تاکید دارد در اساسنامه خود، نظم و انجام به موقع اقدامات لازم در همه زمینه ها را مورد توجه و تاکید قرار داده است. در این اساسنامه حتی برای انتخاب سرپرست کاروان ورزش کشورها در رویدادهایی مانند بازی های آسیایی فاصله زمانی مشخصی تعیین شده است. بر این اساس و طبق اساسنامه IOC یک سال و نیم پیش از اینگونه رویدادها باید سرپرست کاروان ورزش کشورهای شرکت کننده مشخص شده باشند تا تمام اقدامات هماهنگی با حضور شخصِ وی برگزار شود. 

کمیته ملی المپیک البته در اساسنامه فعلی خود برای این فاصله زمانی تخفیف نیم ساله لحاظ کرده طوریکه یک سال پیش از آغاز بازی های آسیایی و المپیک را حدقل زمان لازم برای تعیین سرپرست کاروان اعزامی به آنها مشخص کرده است. (ماده بیست و شش – سرپرستی کاروان‌های اعزامی)، این اساسنامه که سال ۱۳۹۲ مصوبه کمیته بین المللی المپیک را گرفت تا زمان تصویب نهایی اساسنامه جدید و اصلاحی ملاک کار است اما این بند آن رعایت نشده است. 

هجدهمین دوره بازی های آسیایی ۲۷ مردادماه تا ۱۱ شهریورماه سال آینده برگزار می شود. دو هفته دیگر هم نخستین نشست سرپرست کاروان کشورهای شرکت کننده در محل برگزاری این بازی ها در اندونزی برگزاری می شود اما هنوز سرپرستی برای کاروان ایران مشخص و معرفی نشده است!

البته قرار است اصغر رحیمی رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی به عنوان نماینده کمیته ملی المپیک در نشست جاکارتا شرکت کند اما اینکه چرا در فاصله کمتر از ۱۰ ماه مانده به بازی های آسیایی، هنوز سرپرست کاروان ایران تعیین نشده است، جای سوال و ابهام دارد؟!

کمیته ملی المپیک از اواسط آبان ماه نشست تخصصی با فدراسیون های کاندید اعزام به بازی های آسیایی را آغاز کرده، حتی اهمیت این موضوع یعنی بازی های آسیایی و چگونگی حضور در آن به قدری زیاد است که ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی محور اصلی نشست های اخیر خود را به آن اختصاص داده و حتی با تاکید وزیر ورزش این نشست ها در فواصل زمانی کمتری نسبت به یکدیگر در حال پیگیری است با همه اینها ابتدایی ترین کار برای تشکیل کاروان و اعزام آن به اندونزی که باید انتخاب سرپرست باشد، هنوز انجام نشده است. 

اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک البته در نشست ۶ آبان ماه خود ضمن معرفی سرپرست کاروان بازی های المپیک زمستانی در رابطه با انتخاب سرپرست بازی های آسیایی هم بحث و بررسی هایی داشتند اما معرفی گزینه نهایی تا به امروز  و بدون هیچ دلیلی مشخص و قابل توجیهی به تعویق افتاده است. وقتی اساسنامه داخلی کمیته ملی المپیک که قرار است ملاک انتخابات پیش روی این کمیته هم باشد، بر معرفی سرپرست کاروان، حداقل یک سال پیش از رویدادها تاکید دارد و وقتی برنامه آغاز  نشست های هماهنگی سرپرستان کاروان ها نیز خیلی وقت پیش مشخص و به کشورها اعلام شده است، چه دلیلی وجود دارد برای تعلل در انتخاب و معرفی گزینه سرپرستی کاروان ایران؟!

به هر حال کاروان بازی های آسیایی بزرگترین کاروان ورزش ایران در میادین بین المللی به حساب می آید. بعد از المپیک نتایج این بازی ها اصلی ترین ملاک برای ارزیابی عملکرد مسئولان است. گستردگی بازی ها و به خصوص پراکندگی محل برگزاری رقابت های رشته های مختلف در این دوره، هماهنگی و انسجام زیادی را می طلبد اما با این حال هنوز سرپرستی برای کاروان اعزامی به این بازی ها که اعضای آن باید همزمان در جاکارتا، پالم بانگ و چند حومه این دو شهر به میدان بروند، مشخص نشده است. 

به گزارش مهر، تعلل کمیته ملی المپیک برای انتخاب سرپرست کاروان پیش از بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو هم وجود داشت طوریکه در بسیاری از نشست های مربوط به این بازی ها، فردی غیر از سرپرست شرکت می کرد. “ورزش تایمز” در گزارشی با عنوان «حضور بدل سرپرست در نشست های المپیکی» به کوتاهی کمیته ملی المپیک در انتخاب به موقع سرپرست کاروان اشاره کرد که البته این گزارشِ انتقادی با واکنش هایی همراه بود. اما به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی، روند حضور «بدل سرپرست» برای نشست های آسیایی هم ادامه داشته باشد مگر اینکه در جلسه آتی هیات اجرایی که شنبه آینده برگزار می شود، تصمیمی در این خصوص اتخاذ شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *