چهارشنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

ورزش پهلوانی و زورخانه ای عرصه مستعدی برای ترویج منش دینی است


به گزارش “ورزش تایمز”، مهرعلی باران چشمه صبح سه شنبه در آئین ملی روز فرهنگ پهلوانی که با حضور مهدی میرجلیلی رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور، مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی در زورخانه متقین اراک برگزار شد، اظهار کرد: ۱۷ شوال سالروز نبرد جوانمردانه حضرت علی علیه السلام با عمر بن عبدود در جنگ خندق و روز نکوداشت فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شده است.

وی افزود: ورزش پهلوانی و زورخانه ای عرصه مستعد برای ترویج منش دینی است و اشاعه فرهنگ پهلوانی مسیر عشق ولایت را هموار می‌سازد. بنابراین برای توسعه این ورزش معنوی اخلاقی با منش جوانمردی عالیه و اخلاق انسانی باید تلاش کرد.

باران چشمه خاطر نشان کرد: ورزش پهلوانی و زورخانه ای با آئین و دین ما پیوند دارد. متأسفانه برخی از شهرستان‌های کشور فاقد زورخانه هست. و زورخانه باید در همه شهرهای کشور برای ترویج منش پهلوانی ایجاد شود.

عابد حقدادی مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی، نیز در این آئین گفت: اداره کل ورزش و جوانان برای توسعه ورزش همگانی در کنار ورزش قهرمانی تلاش می‌کند.

عزم جدی داریم تا ورزش باستانی را با ایجاد زورخانه در تمام شهرهای استان توسعه دهیم

وی افزود: معتقد هستیم که حتی اهالی و جمعیت دورترین نقطه روستاهای استان مرکزی باید از ورزش بهره مند شوند. توسعه ورزش در روستاها و استفاده از اماکن بلااستفاده برای ایجاد فضاهای ورزشی و خانه ورزش در دستور کار است. عزم جدی داریم تا ورزش باستانی را با ایجاد زورخانه در تمام شهرهای استان توسعه دهیم.

حقدادی خاطرنشان کرد: با مساعدت و پیگیری‌های شهردار اراک و اعضای شورای اسلامی کلانشهر اراک، در راستای ترویج و توسعه ورزش زورخانه ای، پروژه احداث زورخانه مرکزی شهر اراک واقع در خیابان دانشگاه روبروی در اصلی استادیوم پنج هزار نفری شهدای پنجم مرداد اراک به عنوان نهمین زورخانه شهر اراک در حال احداث است.

بزرگترین زورخانه استان مرکزی در اراک احداث می‌شود

در این آئین سعید بیاتیان شهردار اراک نیز گفت: بزرگترین زورخانه استان مرکزی در اراک در زمینی به مساحت ۴۸۶ مترمربع در ۲ طبقه، که طبقه همکف شامل صحن زورخانه به متراژ ۲۰۶ متر مربع و ارتفاع ۶.۶ متر مربع، قسمت‌های اداری، نگهبانی، انبار، اتاق تأسیسات، سرویس‌های بهداشتی، رختکن به متراژ ۱۴۰ متر مربع و طبقه اول شامل دو سوئیت مجزا به متراژ ۱۴۱ مترمربع با اعتبار پیش‌بینی شده بالغ بر بیش از ۳۹ میلیارد ریال در دست احداث است.

شهردار ار اک بیان کرد: این زورخانه استاندار و بزرگ در آینده به یک مکان مناسب برای برگزاری مسابقات کشوری و بین المللی تبدیل و باعث پیشرفت این ورزش در استان خواهد شد.

به دنبال ایجاد زمینه ورزش پهلوانی در مدارس هستیم

تیمور همتی رئیس هیأت ورزش پهلوانی و زورخانه استان مرکزی هم در این مراسم گفت: در سال‌های اخیر ورزش زورخانه‌ای استان مرکزی به سمت پرورش نوجوانان و جوانان حرکت کرده است. که در این زمینه بیش از ۱۲۰ مدال رنگارنگ در طی ۲ اخیر توسط جوانان و نوجوانان استان مرکزی در رشته‌های مختلف زورخانه‌ای در رقابت‌های کشوری و منطقه‌ای صید شده است.

وی افزود: ورزش پهلوانی و زورخانه ای در استان مرکزی از موقعیت و شرایط خوبی برخوردار است. البته تصمیم داریم با گشایش مدارس زمینه این ورزش را نیز در مدارس با مساعدت و همکاری مسؤلین آموزش پرورش استان آماد سازی کنیم. این هیأت تلاش دارد که در توسعه ورزش بین جوانان و جوانان کوشش کند. انتظار داریم در این راستا نیز نهادهای دولتی و غیر دولتی همکاری‌های لازم را انجام بدهند.

گفتنی است در پایان اجرای آئین‌های زورخانه ای همنوای مرشدان، تجلیل از مروجین فرهنگ و فرهنگ پهلوانی برگزار شد و از یدالله رحمتعلی خبرنگار “ورزش تایمز” و کیهان ورزشی در استان مرکزی به عنوان پیشکسوت رسانه‌ای استان مرکزی و مروج ورزش پهلوانی و زور خانه‌ای با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *