شنبه , ۱۴ تیر ۱۳۹۹

مسابقات قهرمانی آسیا تنها فرصت برای پارالمپیکی شدن گلبال است


به گزارش “ورزش تایمز”، گلبال یکی از ۱۲ رشته ای است که طبق پیش بینی کمیته ملی پارالمپیک می تواند برای بازی های پارالمپیک توکیو کسب سهمیه کند. این سهمیه از طریق حضور در سه رویداد جهانی و آسیایی قابل دستیابی بود که البته پارالمپیکی شدن از طریق رویداد جهانی برای ایران از دست رفت و حالا مانده میدان آسیایی و تنها سهمیه توزیعی برای آن.

مسابقات جهانی ۲۰۱۸ سوئد از جمله میادین گزینشی المپیک در رشته گلبال بود. سه تیم برتر این رقابت ها صاحب سهمیه شدند اما هیچ یک از تیم های آسیایی و از جمله ایران نتوانستند در این رقابت ها صاحب سهمیه شوند. تیم ملی گلبال ایران در مسابقات جهانی سوئد ششم شد.

مسابقات جهانی ۲۰۱۹ که یک ماه پیش در آمریکا برگزار شد هم دیگر رویداد تعریف شده برای توزیع سهمیه پارالمپیکی این رشته بود اما تیم ملی ایران در این رقابت ها شرکت نکرد. تیم های اول و دومِ اعزامی به آمریکا صاحب سهمیه شدند. چین به عنوان یکی از کشورهای آسیای با قرار گرفتن در رده سوم این رقابت ها از کسب سهمیه بازماند. کره جنوبی هم دیگر آسیاییِ حاضر در رقابت های جهانی اخیر بود که به فینال نرسید و نتوانست سهمیه بگیرد.

مسابقات گلبال در بازی های پارالمپیک توکیو با حضور ۱۲ تیم برگزار می شود. به جز لحاظ کردن حضور ژاپن که خود میزبان پارالمپیک است برای این مسابقات ۲ سهمیه به قاره آسیا اختصاص پیدا کرده بود اما به خاطر ناکامی تیم های قاره از تصاحب آن در دو دوره اخیر مسابقات جهانی، در عمل یکی از سهمیه ها از دست رفته است.

تکلیف تک سهمیه آسیایی باقی مانده هم در مسابقات قهرمانی آسیا مشخص می شود. این رقابت ها آذرماه به میزبانی ژاپن برگزار می شود و تیم قهرمان صاحب مجوز حضور در بازی های پارالمپیک خواهد شد.

هنوز ترکیب تیم های شرکت کننده در مسابقات گلبال قهرمانی آسیا و انتخابی پارالمپیک نهایی نشده اما به جز کشور میزبان و استرالیا، کشورهای چین، عراق، تایلند و … از جمله شرکت کنندگان خواهند بود.

حضور در این رقابت ها در برنامه تیم ملی گلبال ایران هم قرار گرفته است. برای این منظور ملی پوشان گلبال ایران ۱۰ آذرماه عازم ژاپن خواهند شد تا اولین و آخرین شانس خود را برای کسب سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو امتحان کنند.

گلبال ایران بعد از سال ها توانست به پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن راه یابد و در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن هم شرکت داشت اما تیم ملی ایران از کسب سهمیه برای پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو بازماند.

تیم ملی گلبال ایران در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ اندونزی و با غلبه بر چین در دیدار فینال صاحب عنوان قهرمانی شد. احتمالا این عملکرد در کنار وضعیت فعلی ملی پوشان گلبال در پیش بینی کمیته ملی پارالمپیک برای پارالمپیکی شدن این رشته بی تاثیر نبوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *