دوشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۰

متین بالسینی نماینده شنا ایران در المپیک شد + نامه فینا

به گزارش “ورزش تایمز” و به نقل از روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو، طبق قوانین فدراسیون جهانی بهترین شناگران که رکورد B المپیک را در هر ماده کسب می کنند، مستقیم به المپیک می روند. مهرشاد افقری با زمان ۵۳.۴۶ در ماده ۱۰۰ متر پروانه رکورد ورودی B المپیک (۵۳.۵۲) را ثبت کرد.

اما بعد از اعلام رکوردهای ثبت شده سایر شناگران در تورنمنت های مختلف جهان، مشخص شد که رکورد ثبت شده او برای ورود به المپیک از طریق سهمیه B کافی نیست.

از آنجایی مهرشاد افقری در تاریخ ۲۵ ژوئن موفق به ثبت رکورد شده است، فدراسیون جهانی اعلام کرد این رکورد بدست آمده خارج از آخرین زمان (۲۰ جون ۲۰۲۱) برای بررسی برنامه سهمیه یونیورسالیتی بوده است و به همین دلیل این سهمیه نیز به وی تعلق نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است چند شناگر از کشورهای مختلف جهان نیز به استناد همین قانون با وجود شایستگی از راه یابی به المپیک باز ماندند.

به همین دلیل فینا_ فدراسیون جهانی شنا، شناگر ایران که دارای بهترین فینا پوینت تا تاریخ ۲۰ ژوئن (آخرین مهلت بررسی سهمیه یونیورسالیتی) است را به عنوان نماینده ایران در المپیک معرفی کرد.
بدین ترتیب متین بالسینی شناگر ماده ۲۰۰ متر پروانه تیم ملی ایران وارد دسته بندی بازی های المپیک شد.

دپارتمان شنا فدراسیون جهانی در همین راستا و در پاسخ به درخواست فدراسیون شنا ایران برای حضور مهرشاد افقری در المپیک با ارسال ایمیل توضیحات تکمیلی را ارائه داد. در این ایمیل خطاب به محسن رضوانی رئیس فدراسیون شنا آمده است:

«به خاطر جلوگیری از سوء تفاهم، فینا علاقه دارد سیستم یونیورسالیتی (سهمیه جهانی) را برای شما روشن نموده و امیدواریم که شما موقعیت فینا را در این رابطه بهتر درک نمایید.

در رابطه با موضوع ابتدائی، لطفاً توجه فرمائید که ما درک می‌کنیم که آقای مهرشاد افقری حد نصاب زمان B را در تورنمنت انتخابی المپیک فینا (قهرمانی آزاد بلغارستان) در تاریخ ۲۵ جون ۲۰۲۱ بدست آورد. در واقع ما همچنین به این موضوع اشراف داریم که در تاریخ ۲۵ جون ۲۰۲۱، آقای افقری بالاترین امتیاز فینا را در میان شناگران ایران بدست آورده است.
اما به دلایل ذیل ما نمی توانیم اقای افقری را بعنوان شناگری که حد نصاب را بدست آورده یا بعنوان شناگر سهمیه جهانی قبول نماییم:

۱- طبق زمانبندی انتخابی وضع شده (مشروط) در سیستم انتخابی شنا فینا، فقط عملکرد یا نتایج ورزشکارانی که تا تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ بدست آمده مورد نظر قرار می‌گیرد . تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ ، زمان بسته شدن درخواست برای سهمیه جهانی (یونیورسالیتی) جهت بررسی معتبر است.
در واقع سهمیه‌های جهانی (یونیورسالیتی) یک مسیر هستند نه یک انتخابی، برای ورزشکاران انتخاب نشده بنابراین زمان بندی مقرر شده برای تعیین سهمیه ها وضع شده است. در مورد وضعیت آقای افقری، این زمان (رکورد) بدست آمده خارج از آخرین زمان (۲۰ جون ۲۰۲۱) برای بررسی برنامه سهمیه بوده است.

۲- در حالتی که یک شناگر مرد یا زن حد نصاب زمانB را بدست آورد و بعداً دعوتنامه شرکت در مسابقات المپیک را از طرف فینا بعنوان ورزشکاری که حد نصاب زمان B را در فاصله زمانی بین ۲۱ تا ۲۷ جون ۲۰۲۱ کسب کرده دریافت نماید، شناگری که تحت سهمیه جهانی (یونیورسالیتی) انتخاب شده در این صورت شناگر با جنسیت مربوطه به شناگری که با زمان حد نصاب B دعوت شده جایگزین می‌شود.
این حالت البته شامل وضعیت زمان حد نصاب B آقای افقری نمی‌شود زیرا زمان B نامبرده به اندازه لازم و کافی بالا نبوده که دعوتنامه شرکت در المپیک زمان B را تضمین نماید. بنابر این آقای افقری نه به عنوان شناگر حد نصاب زمان B (رکورد نامبرده به اندازه کافی جهت انتخاب طبق استاندارد B بالا نبوده) و نه به بعنوان شناگر سهمیه جهانی( زمان اعلام شده نامبرده بعد از تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ آخرین روز بوده) انتخاب شده است.

۳-  طبق دلایل ارائه شده تنها شناگر ایرانی واجد شرایط آقای بالسینی است که بالاترین رتبه را تا تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ بدست آورده است.
در این رابطه، ما محترمانه بدنبال تفهیم شما در مورد این موضوع هستیم و متاسفیم که ما درخواست جایگزینی شناگر نامبرده را نتوانستیم قبول نمائیم. تصمیم ما حقیقتاً برپایه اجرا قوانین و براساس عدالت محوری در بین تمام ورزشکاران است.»
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *