جمعه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

طرح شهرهای فعال ایران «شفا»نسخه‌ای عملیاتی برای کاهش کم تحرکی است


به گزارش “ورزش تایمز” و به نقل از فدراسیون ورزش‌های همگانی، افشین ملایی، رییس فدراسیون در رابطه با عقد قرارداد فی مابین شهرداری یزد و فدراسیون ورزش‌های همگانی جهت اجرای طرح شهر فعال بیان کرد: پروژه شهرهای فعال ایران، «شفا» از پروژه های راهبردی فدراسیون ورزش های همگانی است. شهر یزد که هم اکنون به عنوان پیشاهنگ این پروژه وارد میدان شده است، دومین استان کم تحرک ایران است و امید است این پروژه موجبات توسعه فعالیت بدنی در شهر یزد را فراهم آورد.

ملایی ضمن اشاره به تغییر سبک زندگی مردم یادآور شد:‌ کم‌تحرکی به مرحله بحران رسیده است و هم اکنون وارد مرحله هشدار کم‌تحرکی در سطح ملی شده ایم. متناسب با رشد شیوع کم‌تحرکی در سطح ملی به ۵۶درصد رسیده، افزایش چاقی در کشور به شکل میانگین به عدد ۵۹درصد رسیده است. در نهایت باعث شده بیش از ۸۰ درصد مرگ و میرهای کشور ناشی از بیماری‌هایی باشد که براثر کم‌تحرکی به ‌وجود می‌آید. در سال ۱۴۰۰ وارد مرحله میان‌سالی جمعیت خواهیم شد، اگر از امروز اقدامات موثری را برای بهبود وضعیت محیط زیست شهروندان ایران فراهم نکنیم، دهه آینده دهه بحران سلامت و کم‌تحرکی خواهد بود.

او ادامه داد: متاسفانه یزد بعد از بوشهر دومین استان کم‌تحرک کشور است که این موضوع شرایط خاصی را برای ما به وجود می‌آورد، یقینا نگرش مدیران و زحمت‌کشان شورای شهر استان باعث شده تا این پروژه با شهر تاریخی یزد آغاز شود. امیدواریم آثار این پروژه ملی باعث کاهش شیوع بیماری‌های ناشی از کم‌تحرکی باشد. سبک زندگی و افزایش آمار کم‌تحرکی، بزرگ‌ترین چالشی است که در حوزه تندرستی با آن مواجه هستیم.

توسعه ورزش همگانی و فعالیت‌های بدنی موثرترین راهی برای مدیریت این بحران ملی است. توسعه ورزش همگانی برای تمام سنین موثر خواهد بود، خصوصا برای اقشاری که بیشتر در معرض کم‌تحرکی هستند، مانند بانوان، سالمندان و کودکان که به دلیل زندگی آپارتمانی فرصت فعالیت ورزشی را مثل سال‌های گذشته ندارند.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی اضافه کرد: با توسعه ورزش همگانی، فرصت‌های بسیاری در حوزه اجتماعی، اقتصادی و بهبود رفتارهای اجتماعی به وجود خواهد آمد و برای تحقق این شرایط نیاز به مشارکت جدی مدیران شهری داریم. توسعه زیر ساخت‌های ورزشی، یک گام بسیار بزرگ برای توسعه ورزش همگانی است. هدف اصلی که شهرداران بزرگ دنیا آن را دنبال می‌کنند، ترویج فعالیت ورزش همگانی برای تمام سنین و اقشار است. باید توسعه شهری د، حوزه زیرساخت‌های ورزشی محرومیت‌زدایی، عدالت و توجهبه اقشار آسیب‌پذیر را سر لوحه فعالیت‌های شهری قرار دهیم. من امروز را روز تاریخی در توسعه ایران می‌دانم، چون روزیست که مدیران شهری دست به دست یکدیگر می‌دهند تا با یک گام بلند، به سمت ایجاد شهرها فعال حرکت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *