پنجشنبه , ۲ اسفند ۱۳۹۷

شطرنجبازان ایران در المپیادجهانی/بهترین نتیجه تاریخ تکرار می‎شود؟


به گزارش “ورزش تایمز”، از جمله رویدادهای معتبر در تقویم فدراسیون جهانی شطرنج (فیده)، المپیاد جهانی است که هر دو سال یک بار همزمان در دو بخش مردان و بانوان برگزار می شود. گرجستان میزبان دورِ جدید این مسابقات است. این چهل و سومین دوره المپیاد جهانی است که از اول مهرماه آغاز می شود و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت. 

شطرنجبازان ایران نیز همچون ادوار گذشته در هر دو بخش این دوره از رقابت های المپیاد جهانی حضور خواهند داشت. برای این حضور، نمایندگان ایران امروز شنبه عازم محل برگزاری مسابقات در «باتومی» گرجستان می شوند تا از یکشنبه آینده رقابت خودرا با حریفانشان آغاز کنند. 

هر یک از تیم های ملی شطرنج مردان و بانوان ایران با ترکیبی پنج نفره در المپیاد جهانی شرکت خواهند کرد. سارا سادات خادم الشریعه، میترا حجازی پور، مبینا علی نسب، مطهره اسدی و آناهیتا زاهدی فر در ترکیب تیم ملی بانوان قرار دارند و ترکیب تیم ملی مردان هم متشکل از پرهام مقصودلو، محمدامین طباطبایی، علیرضا فیروزجا و پویا ایدنی است. مسعود مصدق پور، نفر پنجم قهرمانی کشور هم دیگر شطرنجباز حاضر در این ترکیب است که با توجه به انصراف احسان قائم مقامی به صورت مستقیم در ترکیب تیم اعزامی به گرجستان قرار گرفت. 

چهل و سومین دوره المپیاد جهانی شطرنج با حضور بیش از هزار شرکت کننده از کشورهای مختلف برگزار می شود. در دوره پیشین این رقابت ها که برای نخستین بار به میزبانی باکو آذربایجان برگزار شد، آمریکا در بخش آزاد برای اولین بار از سال ۱۹۷۶ و برای ششمین بار در مجموع به عنوان قهرمانی دست یافت و در بخش بانوان هم چینی ها این عنوان را از آن خود کردند. 

نمایندگان کشورمان نیز در باکو موفق به کسب بهترین نتیجه تاریخ شطرنج ایران شدند. در آن دوره المپیاد جهانی، تیم ملی شطرنج مردان ایران در بین ۱۸۰ کشور شرکت کننده در جایگاه ۱۶ ایستاد و عنوان قهرمانی گروه B را هم از آن خود کرد. 

این نتیجه تاریخی با هدایت «ایوان سوکولوف» به دست آمد. شطرنجبازان ایران امیدوارند اینبار هم در کنار این مربی هلندی، نتیجه ای تاریخی در المپیاد جهانی به دست بیاورند. در این دوره تیم مردان ایران در گروه A با ۲۴ کشور دیگر حاضر در این گروه رقابت خواهد داشت. 

در جریان رقابت های المپیاد جهانی، علیرضا شفیعی و سیدحامد موسویان به عنوان کاپیتان به ترتیب در کنار تیم های ملی شطرنج مردان و بانوان حضور خواهند داشت. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *