سه شنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۷

شاه‎علی: جهانی شدن بسکتبالیست‎های جوان مهمتر از تکرار قهرمانی است


به گزارش “ورزش تایمز”، هفته گذشته گروه‌بندی مسابقات بسکتبال قهرمانی جوانان آسیا و انتخابی جهان انجام شد. بر اساس گروه بندی انجام شده، تیم ایران که مدافع عنون قهرمانی است، به عنوان صدرنشین گروه اول با تیم های  ژاپن، قزاقستان و اندونزی دیدار خواهد داشت.

محسن شاه علی سرمربی تیم بسکتبال جوانان در گفتگو با “ورزش تایمز”، با تاکید بر اینکه تیمش در گروه متعادلی قرار گفته، گفت که با وجود شرایط نامناسب در روند آماده سازی می توان نسبت به کسب سهمیه امیدوار بود. 

وی گفت: گروه تیم بسکتبال جوانان در رقابت های قهرمانی آسیا به نسبت مقبول است. ما یکی از تیم های سرگروه بودیم و بر همین اساس انتظارمی رفت یک تیم قوی دیگر در گروه ما قرار بگیرد اما در مجموع و با توجه به حضور ۱۲ تیم در مسابقات، گروه متعادل داریم.

وی افزود: اگر اتفاق خاصی نیفتد ما می توانیم در گروه خودمان صدرنشین شویم که در این صورت در مرحله دوم باید با نیوزلند دیدار داشته باشیم. اگر در این دیدار صاحب برتری شویم، در جمع چهار تیم برتر قرار می گیریم و اینگونه کسب سهمیه جهانی ما قطعی می شود. این همان روندی است که تیم نوجوانان نیز در مسابقات اخیر خود داشت.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان با یادآوری اینکه پیش از این سه تیم آسیا برای مسابقات جهانی در رده سنی جوانان صاحب سهمیه می شدند، خاطرنشان کرد: با توجه به اضافه شدن دو تیم استرالیا و نیوزلند، تعداد سهمیه ها به چهار تیم افزایش پیدا کرده اما از طرفی با توجه به قدرت این دو تیم و همچنین تغییر شیوه برگزاری مسابقات، برد و باخت ها خیلی بیشتر از قبل در نتیجه نهایی تأثیر گذار است.

شاه علی با یادآوری اینکه تیم بسکتبال جوانان در دوره پیشین مسابقات قهرمانی آسیا (۲۰۱۶ تهران) با دو باخت قهرمان شد، گفت: از این دوره به بعد، با توجه به تغییر شیوه برگزاری مسابقات و جایگزین شدن جدول اروپایی به جای جدول آسیایی، برد و باخت ها زیاد تأثیرگذار است طوری که حتی یک باخت می تواند مسیر حرکتی یک تیم را تغییر دهد.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان در ادامه درباره شرایط این تیم و اینکه به خاطر لغو اردوهای برون مرزی با مشکلاتی جهت آماده سازی مواجه شد، گفت: باید برای شرکت در چنین رقابت هایی تدارکات خوبی پشت سر می گذاشتیم اما به خاطر برخی مسائل خیلی از برنامه های ما منتفی شد با این حال هیچ گلایه ای ندارم و نمی خواهم به خاطر مواجه شدن با این گونه شرایط، توجیهی بیاورم.

وی تصریح کرد: تیمی که در اختیار دارم بازیکنانی با پتانسیل بالا دارد. آنها فوق العاده جنگنده و پرتلاش هستند و بر این اساس نگاه خوبی به مسابقات و نتایج آن دارم. خیلی امیدوارم که بتوانیم سهمیه لازم برای مسابقات جهانی را کسب کنیم.

«در مورد نتیجه چه پیش بینی ای می کنید؟ فکر می کنید بتوانید قهرمانی دور قبل را تکرار کنید؟ در کل اینکه سهمیه جهانی را با کسب چه جایگاهی به دست می آورید؟» شاه علی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر گفت: جهانی شدن در این رقابت ها هدف اول ما است و بعد از آن به فینال و تکرار قهرمانی نگاه داریم. به هر حال در صورت کسب سهمیه جهانی، یک سال فرصت داریم تا برنامه ها و شرایط آماده سازی خوبی را برای تیم مهیا کنیم. به همین دلیل نسبت به این موضوع نگاه جدی تری داریم. اما در عین حال امیدوارم بتوانیم به لحاظ جایگاهی هم بهترین نتیجه را داشته باشیم.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «چه تیم های دیگری در مسابقات پیش رو شانس کسب سهمیه جهانی را دارند؟» اظهار داشت: استرالیا تکلیفش مشخص است. این تیم رزومه فوق العاده قوی دارد و قطعاً سهمیه جهانی خواهد گرفت. در واقع به نوعی استرالیا از دیگر تیم ها جدا است. این تیم یک طرف است و ایران، چین که ۲۳ دیدار تدارکاتی خود با تیم های اروپایی داشته همراه با فیلیپین، کره جنوبی، ژاپن، چین تایپه و نیوزلند  در طرف دیگر قرار دارند.

شاه علی در پایان گفت: ما برای کسب سهمیه جهانی رقابتی با استرالیا نخواهیم داشت. رقابت اصلی ما با این تیم هاست. امیدوارم نتیجه این رقابت، هم سهمیه جهانی باشد و هم صعود به فینال.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *