سه شنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۷

سرمایه‌ای فراموش شده به نام اسکی چمن/فدراسیون فرصت را غنیمت بداند


به گزارش “ورزش تایمز”، بیش از نیم قرن از تولد رشته اسکی چمن در جهان می گذرد. هرچند سابقه فعالیت در این رشته در کشورمان به سی سال هم نمی رسد اما در همین مدت کم فعالیت در این رشته موفقیت هایی حاصل شده است که به جرات می توان اسکی چمن را پتانسیل برتر در میان رشته های مختلف اسکی برای کسب نتیجه در بعد قهرمانی و حتی توسعه همگانی دانست.

در باور عموم فعالیت فدراسیون اسکی پس از فصل سرما به پایان می رسد و شاید اردیبهشت آخرین ماهی باشد که اسکی بازان آن هم اغلب در رشته اسنوبرد فعالیتی کوتاه داشته باشند اما حقیقت امر این طور نیست. اسکی چمن به عنوان سرمایه ای فراموش شده و پتانسیلی بزرگ حتی می تواند خلاء و پیشرفت لاک پشتی رشته های دیگر اسکی از جمله آلپاین، صحرانوردی و اسنوبرد را جبران کند، رشته ای که در سطح بین المللی طرفداران زیادی ندارد و ایرانی ها شاید که نه همین حالا و بدون برنامه ریزی خاصی قدرت نخست آسیا هستند.

مروری بر سابقه اسکی چمن در بدو ورود به ایران نشان می دهد بهره بردار پیست بین المللی دیزین حدود ۲۵ سال پیش پیشنهاد راه اندازی پیست چمن را داد و باوجود دشواری های متعدد و هزینه بر بودن این امر، آن را به سرانجام رساند. اگرچه نخستین گروه فعال در رشته چمن که اصول اولیه این رشته را در زمین های گلف مجموعه انقلاب آغاز کرده بودند در سال ۱۳۷۰ برای آموزش اصولی راهی ترکیه شدند اما راه اندازی اولین دوره بین المللی اسکی چمن تا سال ۱۳۷۴ به طول انجامید.

پیشنهاد بهره بردار پیست بین المللی دیزین مبنی بر راه اندازی رشته اسکی چمن با اقبال عمومی خوبی مواجه شد. دیزین که در تابستانها محل تفرجگاه و رفت و آمد مسافران زیادی بود استقبال خوبی از رشته تازه تاسیس اسکی چمن داشت. ورود رسانه ملی با پخش زنده رقابتهای اسکی چمن رنگ و روی تازه ای به این ورزش زمستانی بخشید و همه چیز برای طی مسیری رویایی در این رشته نوپا فراهم بود.

حرکت نسبتا سریع اسکی چمن در ایران تا جایی پیش رفت که حتی در سال ۱۳۷۹ و در زمان ریاست عیسی ساوه شمشکی پیشنهاد برگزاری جام جهانی چمن در ایران ارائه و قبول شد. برای اسکی ایران که تا به آن روز رقابتی در این سطح برگزار نگرده بود، میزبانی از جام جهانی نقطه عطفی تاریخی شد و مقرر شد هر ساله این موضوع در تقویم فدراسیون جهانی هم لحاظ شود.

چرا به اسکی چمن نگاهی ویژه شود؟
«چرا باید به اسکی چمن نگاهی ویژه شود؟» پاسخ روشن است. با توجه به این رشته کم خرج فعالیت اسکی در فصل گرما متوقف نمی شود، کما اینکه چند سالی است اسکی ایران حتی در فصل سرما هم برف ندارد. بنابراین سرمایه گذاری روی اسکی چمن از مهمترین مواردی است که البته توجه کمی به آن می شود.

علاوه بر این تجربه نشان داده است اسکی بازان فعال به ویژه در رشته آلپاین که فاصله ای هرچند اندک با قهرمانان آن رشته داشتند می توانند در اسکی چمن جزو مدعیان اصلی باشند و حتی طعم ملی پوش شدن را هم بچشند. بنابراین اسکی چمن می توانست و می تواند به صورت بالقوه هم نقش پررنگی در همگانی کردن اسکی داشته باشد و هم در بحث قهرمانی به صورت ویژه وارد عرصه شود.

نگاه غیرکارشناسی به اسکی چمن در استان های کشور
اینکه چرا اسکی چمن در استان های سراسر کشور عرضه قابل توجهی نداشته است خود به تنهایی حلقه مفقوده ای را نشان می دهد که ناشی از نگاهی غیرکارشناسی است. در حالی که می توان با سرمایه گذاری در مناطق شمالی با آب و هوا و بارش مناسب در اسکی چمن به توفیقات خوبی رسید فعالیت در این  رشته محدود به چند استان از جمله اصفهان، اردبیل، همدان و کردستان شد. بسیاری از پیست های راه افتاده در استان های کشور تنها اندکی پس از آغاز به کار به دلیل عدم بارش باران و کم آبی غیر قابل استفاده شدند.

با موفقیت اسکی بازان ایرانی در رقابتهای بین المللی اسکی چمن نگاه فدراسیون جهانی به ویژه در بخش اعتبارات به کشور ایران تغییر کرد. حالا اسکی ایران اگرچه در رشته های زمستانی به جز چند مورد خاص حرف چندانی برای گفتن نداشت اما در اسکی چمن یکی از قدرت های نه تنها آسیا بلکه جهان بود.

وقفه ای کارشناسی و یک میزبانی باشکوه در اسکی چمن
با روی کار آمدن ناصر طالبی به عنوان سرپرست فدراسیون فصل نوینی در تاریخ این رشته رقم خورد. اگرچه برخی منتقدان بر این باور بودند که وقفه ای که ناصر طالبی در مسیر حرکت اسکی چمن به راه انداخت درست نبود اما اندکی بعد کارشناسی بودن این تصمیم آشکار شد. اسکی چمن اگرچه در رقابتهای بین المللی به مدالهایی دست پیدا کرده بود اما در حال حرکت بر روی ریلی بود که سرانجام خوشی نداشت. با تصمیم طالبی این رشته برای یک سال متوقف شد تا زیرساخت های مورد نیاز و ترمیم های لازم صورت گیرد. 

حالا دیگر اسکی چمن از ورزشی تفریحی و جشنواره سرگرمی به یک برنامه مدون چند ساله تبدیل شده بود که گروه های استعدادیاب در سراسر کشور به شناسایی نخبه های این رشته پرداختند و سرانجام با برگزاری یک رقابت جام جهانی در ایران و کسب مدال های متعدد از جمله طلای جهان یکی از برترین میزبانی های تاریخ اسکی ایران رقم خورد.

توقف دوباره اسکی چمن
سکته ایجاد شده در اسکی چمن این بار بدون دلیل واضحی رخ داد. اگرچه در اجلاس اخیر جهانی میزبانی هایی برای این رشته اخذ شد اما هنوز نگرانی ها برای بلاتکلیفی اسکی چمن ادامه دارد. همه منتظر تصمیم فدراسیون اسکی در خصوص ادامه فعالیت اسکی چمن هستند. فدراسیون اسکی که فصل بسیار پرکار و طاقت فرسایی را پشت سر گذاشت و البته سال را با کسب مدالهای مختلف در رقابتهای قهرمانی آسیا به میزبانی دربندسر به پایان برد حالا در آستانه فصلی حساس در اسکی چمن است.

پروژه راه اندازی اسکی چمن به ویژه در استان های سراسر کشور می تواند به یکی از اولویت های اصلی فدراسیون اسکی تبدیل شود. سرمایه ای کوتاه مدت و پربازده که قطعا مدالهای بین المللی را در پی خواهد داشت. حالا که فاصله اسکی روی برف ایران با سطح بین المللی خیلی زیاد است چرا نباید در رشته ای همچون اسکی چمن که ظرفیت ها و توانمندی های ورزشکارانش بارها و بارها به اثبات رسیده است سرمایه گذاری کرد؟ همه در این صفحه شطرنج منتظر بهترین پوزیسیون و حرکت فدراسیون اسکی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *