دوشنبه , ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

زمان و میزان پرداختی بودجه ۹۹ فدراسیون‌ها توسط کمیته چگونه است؟


به گزارش “ورزش تایمز”، طبق لایحه ابلاغی بودجه ۹۹ کل کشور، سهم کمیته ملی المپیک از مجموع ۹۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بودجه تخصیصی به ورزش (شامل وزارت ورزش و دو کمیته المپیک و پارالمپیک) ۱۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است.

این بودجه در حالی برای کمیته ملی المپیک ابلاغ شده که طبق لایحه اولیه و پیشنهادی که آذرماه سال گذشته ارائه شد، رقمی معادل ۱۲۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای این کمیته در نظر گرفته شده اما به خاطر اوضاع اقتصادی کشور و با وجود برگزاری المپیک توکیو در سال جاری، در نهایت این رقم با کاهش ۹ میلیاردی تصویب و ابلاغ شد.

بدین ترتیب کمیته ملی المپیک که مسئولیت اصلی اعزام کاروان به بازی های المپیک را بر عهده دارد، طی سال جاری با بودجه ۱۲۰ میلیاردی باید علاوه بر رتق و فتق امور داخلی خود، برنامه های باقی مانده برای این کاروان را هم به سرانجام برساند که یکی از آنها مربوط به کمک مالی از فدراسیون ها می شود.

وزارت ورزش اگرچه به عنوان متولی ورزش در کشور مسئولیت اصلی در رسیدگی به امور فدراسیون ها را بر عهده دارد اما آنها (فدراسیون ها) حداقل طی سال گذشته از طرف کمیته ملی المپیک، حمایت مالی قویتری داشتند چراکه این کمیته بودجه تکلیفی فدراسیون ها را به صورت کامل در اختیارشان گذاشت.

کمیته ملی المپیک خردادماه سال گذشته در اولین مرحله پرداختی به فدراسیون ها – از محل اعتبارات سال ۹۸- معادل ۵۰ درصد اعتبارات مصوب سال ۹۷ را به حساب شان واریز کرد. این حمایت مالی تا آذرماه و صد درصد کردن پرداخت بودجه مصوب فدراسیون ها ادامه داشت و در عین حال کمک های مالی – خارج از بودجه مصوب – هم انجام شد.

با این اوصاف انتظار می رود که امسال که به خاطر برگزاری المپیک اهمیت زیادی برای ورزش ایران دارد، حمایت مالی کمیته ملی المپیک همچون گذشته به موقع و به اندازه انجام شود. البته که دبیرکل این کمیته می گوید در مورد زمان و چگونگی پرداختی به فدراسیون ها مصوبه ای در هیات اجرایی نداشته ایم چراکه باید بر مبنای مشخصی تصمیم گیری شود.

کیکاووس سعیدی در گفتگو با “ورزش تایمز” گفت: مبنای پرداختی به فدراسیون ها میزان تخصیص از خزانه کل کشور و رقم آن است. قاعدتا در هر مرحله از تخصیصی که کمیته ملی المپیک دارد، بخشی برای فدراسیون ها و تامین نیازهای مالی آنها هزینه خواهد شد.

وی تصریح کرد: در کل شرایط مالی کشور تعیین کننده است. البته ریاست کمیته ملی المپیک در جریان رایزنی هایی که برای رقم بودجه تصویبی داشتند در مورد تخصیص هرچه سریعتر هم پیگیری های لازم را انجام داده است. المپیک مردادماه برگزار می شود و لازم است که فدراسیون ها پیش از آن بخشی از بودجه خود را گرفته باشند به آن اندازه که بتوانند به امور خود رسیدگی کنند.

«کمیته ملی المپیک تا پیش از المپیک و مانند سال گذشته حداکثر بودجه مصوب فدراسیون ها را به حساب شان واریز می کند؟»، سعیدی در پاسخ به این پرسش گفت: تلاش این است اما نمی توان تضمینی بابت آن داشت. قطعا می خواهیم حمایت مالی قویتری از فدراسیون ها داشته باشیم به ویژه پیش از المپیک اما این مسئله به عملکرد خزانه کل کشور هم بستگی دارد.

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین در پاسخ به این پرسش که «بودجه ۹۷ فدراسیون ها به علاوه ۱۰ درصد افزایش بودجه ۹۸ آنها تعیین کرد. آیا برای تعیین بودجه ۹۹ فدراسیون ها بازهم از این شیوه استفاده می شود؟»، گفت: هنوز در مورد بودجه سال جدید فدراسیون ها هیچ مصوبه ای نداشتیم. در اولین نشست های هیات اجرایی که در سال جدید خواهیم داشت، در این زمینه تصمیم گیری می شود. اینکه شیوه سال گذشته مورد استفاده قرار بگیرد، مشخص نیست. به هر حال برخی فدراسیون ها مانند فدراسیون های المپیکی نسبت به دیگر فدراسیون ها  به حمایت مالی بیشتری نیاز دارند. باید با لحاظ کردن این مسئله و البته اعتبار ابلاغی خودمان، بودجه فدراسیون ها برای سال جدید را به تصویب برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *