جمعه , ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

دولت چه مواردی از اساسنامه کمیته ملی المپیک را اصلاح کرده است؟


به گزارش “ورزش تایمز”، در جریان نشست روز یکشنبه اعضای هیات دولت که به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد، اساسنامه کمیته ملی المپیک با اصلاحاتی به تصویب رسید. بدین ترتیب از این پس اساسنامه اصلاحی و مصوب ملاک تمام تصمیم گیری ها در کمیته ملی المپیک خواهد بود.

تصویب اساسنامه با یک سال و نیم تاخیر
اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک از آبان ماه سال ۹۵ و بعد از ابلاغ قانون انتزاع دو کمیته ملی المپیک و پارالمپیک از یکدیگر (۲۸ مهرماه ۹۵) در دستور کار قرار گرفت. طبق این قانون، کمیته ملی المپیک موظف به اعمال اصلاحات لازم در اساسنامه خود، ظرف «حداکثر سه ماه» بود اما این کار تا به امروز به تأخیر افتاده است.

این در حالی است کمیته ملی پارالمپیک که بر اساس قانون انتزاع موظف به تهیه اساسنامه خود ظرف مدت سه ماه شده بود، شهریورماه سال گذشته مصوبه اساسنامه خود را از دولت گرفت.

تغییرات اعمال شده در اساسنامه
همزمان با آغاز دوره فعلی مدیریت کمیته ملی المپیک، پیگیری تصویب اساسنامه اصلاحی با اعمال برخی تغییرات در دستور کار قرار گرفت. این اساسنامه بهمن ماه سال گذشته به منظور بررسی و اخذ مصوبه در اختیار کمیته بین المللی المپیک قرار داده شد و مصوبه لازم از سوی این نهاد بین المللی را گرفت.

انتخاب دبیرکل و خزانه دار خارج از جریان مجمع انتخاباتی و با معرفی گزینه پیشنهادی توسط رئیس کمیته و تاییدیه آن توسط هیأت اجرایی از مهمترین پیشنهادات برای لحاظ شدن در اساسنامه اصلاحی بود. موضوع حق رای متصدیان این دو پست هم از دیگر پیشنهادات مطرح شده بود.

در این زمینه تاکید IOC بر این بود که خزانه دار و دبیرکل نباید حق رأی داشته باشند. در همین رابطه اعضای هیأت اجرایی مکاتبات دوباره ای با IOC داشتند تا حق رأی این افراد محفوظ بماند اما با مخالفت دوباره کمیته بین المللی المپیک مواجه شدند.

تشریح کامل وظایف رئیس کمیته ملی المپیک و سرپرست منتخب برای کاروان های ورزشی از دیگر مواردی است که بنا به پیشنهاد کمیته ملی المپیک در اساسنامه اصلاحی لحاظ شد. ضمن اینکه در این اساسنامه بر حقیقی بودن شخصیت اعضای هیات اجرایی نیز تاکید شد از این حیث که صرفا رئیس فدراسیون بودن دلیل حضور افراد در هیات اجرایی نباشد.

سعیدی: هنوز اساسنامه اصلاحی ابلاغ نشده است
کیکاووس سعیدی سرپرست دبیرکلی کمیته ملی المپیک در گفتگو با “ورزش تایمز” با تاکید بر اینکه اساسنامه اصلاحی این کمیته مصوبه هیات دولت را گرفته است، گفت: البته هنوز این اساسنامه ابلاغ نشده اما در نشست روز گذشته هیات دولت بررسی های نهایی در مورد آن انجام شده و به تصویب رسیده است.

خزانه دار کمیته ملی المپیک تصریح کرد: اینکه با موارد اصلاحی و پیشنهای کمیته ملی المپیک موافقت شده یا نه، مشخص نیست. باید اساسنامه به ما ابلاغ رسمی شود تا از جزئیات آن مطلع شویم. البته بعید است که تغییر عمده ای در آن ایجاد شده باشد.

به گفته سعیدی، اساسنامه مصوب کمیته ملی المپیک توسط دولت دیگر نیازی به ارسال برای کمیته بین المللی المپیک ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *