شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

خرج‎تراشی برای فدراسیون‎ها در آکادمی المپیک/ قراخانلو علیه ماساژ!


“ورزش تایمز” – گروه ورزش: بی شک یکی از مراکز پُر رفت و آمد برای ورزشکاران و به خصوص اعضای تیم‌های ملی «آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک» است؛ مرکزی وابسته به کمیته ملی المپیک که فراهم سازی تسهیلات و ارائه خدمات نوین تمرینی، و پزشکی – ورزشی به قهرمانان در کنار آماده سازی آنها برای شرکت در رویدادهای مهم ورزشی از جمله اهداف و مأموریت‌های هشت گانه ای به حساب می‌آید که برای تأسیس و راه اندازی آن تعریف شده است.

همین دو مأموریت نشان می‌دهد که آکادمی ملی المپیک باید به عنوان نهادی علمی و تخصصی در خدمت فدراسیون‌ها باشد تا بخش قابل توجهی از فعالیت‌هایش را صرفِ مهیا کردن شرایط و تسهیلات لازم جهت تسریع روند اجرای برنامه‌های آنها (فدراسیون‌ها) و محقق شدن اهداف شأن کند. حتی اینگونه پیش بینی می‌شد که بعد از سروسامان دادن به وضعیت مدیریتی آکادمی و باثبات کردن آن، توجه به این مهم بیشتر از قبل شود اما ظاهر قضیه در برخی امور نشان می‌دهد که اینگونه نیست.

“ورزش تایمز” کسب اطلاع کرده که در آکادمی ملی المپیک و از طرف رئیس این آکادمی اقدامی انجام شده که نه تنها مورد اقبال ورزشکاران و به خصوص مربیان و رؤسای فدراسیون‌های شأن نبوده بلکه باعث خراج تراشی برای آنها هم شده است.

موضوع مربوط به فعالیت یک گروه ماساژ می‌شود که با تصمیم قراخانلو از چند ماه پیش لغو شده است. این گروه ماساژ از اواخر دوره سرپرستی شاهرخ شهنازی در محل آکادمی ملی المپیک مستقر شد. فعالیت اعضای آن در دوره دو سال و نیمه سرپرستی فضل الله باقرزاده هم ادامه داشت اما مشخص نیست چرا و به چه دلیل قراخانلو تصمیم به لغو همکاری با آنها گرفته است در حالیکه به لحاظ مالی این همکاری برای ورزش و ورزشی‌ها مقرون به صرفه بود.

گروه ماساژ مورد نظر از طرف یک مؤسسه با آکادمی ملی المپیک وارد همکاری شد. فعالیت اعضای آن به عنوان کارورزی بود و به همین دلیل خدمات ارائه شده از طرف آنها به صورت رایگان انجام می‌شد. در واقع این گروه ماساژ و فعالیت‌هایش برای آکادمی ملی المپیک و کمیته ملی المپیک هیچ هزینه‌ای نداشت حتی کمک می‌کرد تا یک بار مالی از دوش فدراسیون‌ها و برای جذب ماساژور برداشته شود با همه اینها تصمیمی گرفته شد که به خاطر آن رؤسای برخی فدراسیون‌ها به مرور مجبور به در اختیار گرفتن ماساژور و اضافه کردن وی به کادر فنی خود شدند. این در حالی است که رؤسای فدراسیون‌ها و در کل تصمیم گیرندگان ورزش به خاطر وضعیت اقتصادی کشور و برای مدیریت بهتر منابع، دست به عصا هستند.

به هر حال نقش ماساژورهای ورزشی در همراهی و بودن کنار ورزشکاران و کمک به آنها در به فعلیت رساندن توانمندی‌های بدنی، تکنیکی، و تاکتیکی شأن غیرقابل انکار است. اصلاً به همین دلیل است که از طرف خودِ آکادمی ملی المپیک بارها دوره‌های تربیت ماساژور ورزشی گذاشته شده است با این حال اصلاً مشخص نیست رئیس آکادمی چرا و بر چه مبنایی چنین تصمیمی گرفته که جایگزینی هم نداشته است.

به گزارش “ورزش تایمز”، آکادمی ملی المپیک بیش از چهار سال توسط سرپرست (شاهرخ شهنازی و فضل الله باقرزاده) مدیریت شد تا اینکه رضا صالحی امیری اسفندماه سال گذشته و دو ماه پس از ورودش به کمیته ملی المپیک رضا قراخانلو را به عنوان رئیس این مرکز انتخاب و معرفی کرد. قراخانلو در مراسم معارفه خود با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا آکادمی دائماَ در شرایط اوج باشد، تاکید کرد که باید در آکادمی به بحث امیدها و نام آوران المپیک توجه بیشتری کنیم.

اینکه طی یک سال گذشته رضا قراخانلو چه برنامه‌های مفید فایده‌ای در آکادمی ملی المپیک اجرا کرده اصلاً مشخص نیست اما همین تصمیم و تبعات آن نشان می‌دهد بین حرف تا برنامه‌های عملیاتی او فاصله زیادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *