دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸

حفظ حق رای دبیر و خزانه‎دار در کمیته ملی المپیک/ IOC کوتاه می‎آید


“ورزش تایمز” گروه ورزش: این موضوع که طبق اساسنامه پیشنهادی کمیته ملی المپیک، انتخاب دبیرکل و خزانه دار از این پس در جریان مجمع انتخاباتی انجام نمی شود و صاحبان این دو کرسی با پیشنهاد رئیس و موافقت اعضای هیات اجرایی معرفی خواهند شد، تقریبا قطعی و نهایی است با این حال مشخص نیست که صاحبان این دو کرسی بعد از اجرای این شیوه انتخاب، در تصمیم گیری ها مهم و سرنوشت ساز همچون گذشته صاحب حق رای خواهند بود یا خیر.

این موضوعی است که در نشست اخیر هیات اجرایی کمیته ملی المپیک مطرح و در مورد آن بررسی های لازم انجام شد. در این نشست اعضای هیات اجرایی با گرفتن حق رای از دبیرکل و خزانه دار مخالفت داشتند. تاکید آنها بر این است که دبیر کل و خزانه دار به عنوان صاحبان کرسی های حساس و تعیین کننده در کمیته ملی المپیک باید در تصمیم گیری های مدیریتی تاثیرگذار باشند و به همین دلیل حق رای آنها باید محفوظ بماند. 

در همین راستا این موضوع پیشنهاد داده شده است تا انتخاب نهایی دبیرکل و خزانه دار بعد از معرفی گزینه پیشنهادی توسط رئیس، در جریان مجمع عمومی و توسط اعضای آن انجام شود تا به این شکل حساسیت های نهادهای بین المللی مانند کمیته بین المللی المپیک هم نسبت به آن برطرف شود.

همین مسئله در مجمع آتی کمیته ملی المپیک مورد بحث قرار می گیرد تا تصمیم گیری  نهایی در مورد آن انجام شود اما آنچه مسلم است با توجه به مخالفت هیات اجرایی، موضوع عدم حق رای خزانه دار و دبیرکل در اساسنامه پیشنهادی جدید، منتفی است. 

شاهرخ شهنازی دبیر کل کمیته ملی المپیک در گفتگو با “ورزش تایمز” با تاکید بر این موضوع گفت: موضوع حق رای برای دبیرکل و خزانه دار یک موضوع کاملا داخلی است و نهادی مانند کمیته بین المللی المپیک هم صرفا بر اساس پیشنهاد مطرح  شده در مورد آن تصمیم گیری می کند. 

وی ادامه داد: کمیته بین المللی المپیک در واکنش اولیه نسبت به تغییرات اعمال شده در اساسنامه داخلی  کمیته ملی المپیک ایران، اعلام کرده بود که در صورت پیشنهاد رئیس و تایید هیات اجرایی، خزانه دار و دبیر حق رای نداشته باشند. این مسئله ای است که هیات اجرایی با آن مخالفت کرده است.

دبیرکل کمیته ملی المپیک با تاکید بر اینکه موضوع عدم حق رای برای دبیر کل و خزانه دار به صورت کامل منتفی است، یادآور شد: کمیته بین المللی المپیک تنها پیشنهادهای مطرح از طرف NOCها را بررسی و بر اساس آنها اعلام نظر می کند. اگر این پیشنهادات منافاتی با منشور المپیک و قوانین این نهاد بین المللی نداشته باشد، دلیلی برای مخالفت وجود ندارد. قاعدتا کمیته ملی المپیک هم در مورد انتخاب و معرفی دبیرکل و خزانه دار به گونه ای پیش می رود که دلیلی برای گرفتن حق رای از آنها نباشد. در صورتی که مجمع در تایید گزینه پیشنهادی برای این دو پست نقش داشته باشد، مشکلی از این بابت وجود ندارد. 

به گزارش “ورزش تایمز”، مجمع عمومی و سالیانه کمیته ملی المپیک ۲۵ دی ماه برگزار می شود.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *