چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

حضور شطرنجبازان ایران در مسابقات جایزه بزرگ چگونه مهیا می‎شود؟


به گزارش “ورزش تایمز”، مسابقات جایزه بزرگ از معتبرترین رویدادها در تقویم فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) است که هر دو سال یک بار با حضور ۱۶ شطرنج باز برتر جهان برگزار می‌شود. پنجمین دوره این رقابت‌ها – در بخش مردان – از امروز جمعه به میزبانی مسکو روسیه آغاز می‌شود اما همچون چهار دوره گذشته، هیچ یک از بازیکنان ایرانی در این رقابت‌ها حضور ندارند.

این در حالی است که یکی از میادین گزینشی برای کسب سهمیه مسابقات قهرمانی جهان حضور در همین رقابت‌های جایزه بزرگ است با این حال شطرنج بازان ایران نمی‌توانند در این رویداد بزرگ شرکت داشته باشند مگر اینکه یکی از دو شرایط لازم برای حضور آنها مهیا شود.

مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج در گفتگو با “ورزش تایمز” در مورد مسابقات جایزه بزرگ جهان و شرایط حضور بازیکنان ایران در آن که چرایی غیبت شطرنج بازان ایران را موجب شده است، توضیح داد و گفت: انتخاب بازیکنان برای حضور در مسابقات جایزه بزرگ بر اساس محاسبه میانگین ریتینگ آنها در یک سال گذشته انجام می‌شود. شطرنج بازانی که به لحاظ ریتنیگ جهانی در بهترین شرایط هستند مجوز حضور در این رقابت‌ها را کسب می‌کنند. البته سهمیه‌ای هم برای کشور میزبان لحاظ می‌شود همان طور ایران در دوره چهارم مسابقات جایزه بزرگ بانوان و به خاطر میزبانی، سه نماینده داشت.

وی تصریح کرد: بنابراین ریتینگ جهانی یا میزبانی ملاک‌های تعیین کننده برای حضور شطرنج بازان در مسابقات جایزه بزرگ جهانی است. اگر نمایندگان ایران تاکنون در بخش مردان مسابقات جایزه بزرگ حضور نداشتند به خاطر این بوده که به لحاظ ریتینگ در موقعیت ایده آل برای ورود به این رقابت‌ها نبوده اند. ایران هم در که در این بخش میزبانی نداشته است.

رئیس فدراسیون شطرنج در پاسخ به این پرسش که «فکر می‌کنید شرایط برای حضور شطرنج بازان ایران در رقابت‌های جایزه بزرگ چه زمانی مهیا شود؟»، گفت: من از آینده خبر ندارم. از نظر ریتینگ و رسیدن به حد نصاب لازم، شرایط به خود بازیکنان بستگی دارد. میزبانی هم که فدراسیون مربوط می‌شود اما فعلاً شرایط برگزاری این رقابت‌ها مهیا نیست چراکه هزینه‌های آن بالا است. همین دوره مسابقات جایزه بزرگ فقط ۸۰۰ هزار یورو جایزه نقدی دارد.

وی ادامه داد: برای رقابت‌های جایزه بزرگ بانوان که سه سال پیش برگزار شد هم فدراسیون هزینه‌های زیادی متحمل شد. البته که همین میزبانی و نتایج آن برای شطرنج ایران و پیشبرد بسیاری از اهداف مان مثمرثمر بود اما به هر حال تا زمانیکه بودجه لازم مهیا نباشد، برگزاری رقابت‌هایی در این سطح انجام نخواهد شد.

«فکر می‌کنید شطرنج بازان ایران بتوانند به ریتینگ لازم برای حضور در رقابت‌های جایزه بزرگ دست یابند؟»، پهلوان زاده در پاسخ به این پرسش گفت: چرا که نه؛ در حال حاضر علیرضا فیروزجا شرایط ریتینگی خوبی دارد و اگر روال چندماه گذشته خود را برای شرکت در رقابت‌های مختلف و کسب امتیاز از آنها ادامه دهد، می‌تواند به حد نصاب لازم برسد. در بخش بانوان هم سارا خادم الشریعه شرایط ریتینگی خوبی دارد و می‌تواند با ارتقای آن زمینه حضور خود در این رقابت‌ها را مهیا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *