یکشنبه , ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

حضور در جمع ۱۰ تیم برتر المپیاد جهانی برای شطرنج ایران خوب است


حضور در جمع ۱۰ تیم برتر المپیاد جهانی برای شطرنج ایران خوب است

مهرداد پهلوان زاده در گفتگو با “ورزش تایمز”، با اشاره به حضور تیم های ملی شطرنج مردان و بانوان ایران در رقابت های المپیاد جهانی شطرنج که از روز گذشته در باتومی گرجستان آغاز شد، گفت: پیش بینی نتیجه در این رقابت ها سخت است. مسابقات از معتبرترین رویدادهای تقویم فدراسیون جهانی است که سطح بسیار بالایی هم دارد.  اما واقعیت این است که ملی پوشان ما نسبت به دوره گذشته خیلی بهتر و قوی‌تر شده اند.

وی با یادآوری اینکه تیم ملی شطرنج ایران در دوره پیشین المپیاد جهانی (۲۰۱۶ باکو) به عنوان قهرمانی گروه B دست یافت، خاطرنشان کرد: این تیم اینبار در گروه A و با ۲۴ تیم دیگر حاضر در این گروه باید رقابت داشته باشد. قطعا رقابت در این گروه نسبت به دوره پیش که در گروه B قرار داشتیم، سخت تر است. با این حساب اینکه تیم ایران بتواند جزو ۱۰ تیم برتر این گروه شود، برایمان خوب است. به هر حال میانگین ریتینگ شطرنجبازان نسبت به دوره گذشته ۱۰۰ واحد افزایش داشته، بنابراین کسب چنین جایگاهی خیلی هم دور از دسترس نیست.

رئیس فدراسیون شطرنج با اشاره به حضور «سوکولوف» در کنار ملی پوشان اعزامی به گرجستان، یادآور شد: دو سال پیش تیم ملی مردان ایران در کنار این مربی هنلدی به عنوان قهرمانی گروه B المپیاد جهانی دست یافت. سوکولوف نسبت به وضعیت شطرنج و شطرنجبازان ایران اشراف کاملی دارد. در کل حضور این مربی کنار شطرنجبازان ایران می تواند در مورد موضوع نظم و به موقع آماده شدن بازیکنان برای قرار گرفتن پشت میز بازی و شناخت حریفانشان، کمک حال باشد.

پهلوان زاده همچنین در مورد انتخاباتی که قرار است در حاشیه المپیاد جهانی در باکو برگزار شود، یادآور شد: مهمترین بخش این انتخابات برای تعیین رئیس و هیات رئیسه فیده است. علاوه بر این انتخابات کمیته های مختلف فدراسیون جهانی و انتخابات مربوط به فدراسیون های قاره ای نیز برگزار می شود. من هم به عنوان کاندیدای خزانه داری آسیا در انتخابات شرکت خواهم کرد. 

وی که یکی از ۵ عضو اصلی کمیته قوانین فدراسیون جهانی نیز هست، تاکید کرد: اعضای این کمیته انتصاب می شوند و انتخاباتی برای آنها برگزار نمی شود. بنابراین در مجموع فقط برای خزانه داری آسیا که از سال ها پیش عهده دار آن هستم، کاندیدا شده ام. 

رئیس فدراسیون شطرنج در مورد اینکه چرا برای دیگر پست های آسیا یا حتی جهانی کاندیدا نشده است، گفت: رسیدگی به مسائل داخلی شطرنج ایران متحمل صرف وقت زیادی می شود. به همین دلیل ترجیحم این است برای داشتن کرسی بین المللی، خیلی درگیر نباشم و به همان مسئولیتم به عنوان خزانه دار ادامه دهم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *