یکشنبه , ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

جلسه سرنوشت‌ساز شورای نگهبان برای بازنشسته‌ها


به گزارش “ورزش تایمز”، بر هیچ کسی پوشیده نیست که صاحبان بسیاری از صندلی های مدیریتی ورزش، افرادی هستند که سال ها از دوره بازنشستگی آنها می گذرد اما به لطف قوانین و تبصره هایی مانند ایثارگری در این عرصه ماندگار شده اند. همچنین هستند مدیرانی که بازنشستگی آنها نزدیک است و احتمالا از خیلی وقت پیش به فکر بهره گیری از چنین فرصت هایی بودند تا بتوانند در ورزش بمانند.

این در حالی است که مصوبه اخیر مجلس در رابطه با اصلاح منع به کارگیری بازنشسته ها، همه معادلات این دسته مدیران را برهم زده تاجایی که احتمالا روزهای پُرتنشی را به خاطر سرنوشت مبهم شان پشت سرمی گذارند. سرنوشتی که رقم خوردن آن در گرو شورای نگهبان است و اعمال نظری که تا چند روز دیگر در مورد مصوبه مجلس ارائه خواهد داد. 

اصلاح صورت گرفته در قانون منع به کارگیری بازنشسته ها با کاهش مقامات مستثی همراه بود. این مقامات حدود یک دهه ای از طرح منع به کارگیری بازنشسته ها و دو سالی که از ابلاغ رسمی آن می گذرد، به لطف بهره مندی از تبصره های موجود و با وجود اضافه شدن ماده واحده (استفساریه تصویب) بر سرِکار ماندند اما حالا همین تبصره ها و قوانین هم کمک حال آنها برای قانون گریزی نخواهد بود البته به شرطی که اصلاحیه مجلس دست نخورده باقی بماند. 

مصوبه جدید مجلس در مورد منع به کارگیری افراد بازنشسته بعد از بررسی در شورای نگهبان مجوز ابلاغ و اجرا را خواهد گرفت. بررسی این مصوبه در دستور کار نشست روز چهارشنبه هفدهم مرداد شورای نگهبان قرار گرفته است.

یک مقام مسئول در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با “ورزش تایمز” با تاکید بر اینکه نشست چهارشنبه پیش روی شورای نگهبان در مورد وضعیت بازنشسته ها بسیار تعیین کننده است، گفت: بلافاصله بعد از این نشست، نظر شورای نگهبان در مورد اصلاح منع به کارگیری بازنشسته ها اعلام رسمی می شود. در صورتیکه این مصوبه بدون هیچ تغییری، مورد تائید شورای نگهبان قرار بگیرد، تمام دستگاه های مشمول ظرف مدت زمان دو ماه باید صندلی های مدیریتی خود را از حضور بازنشسته خالی کنند. 

به گزارش “ورزش تایمز”، روند قانون منع به کارگیری بازنشسته ها و اجرای آن طی تقریبا یک دهه گذشته در ورزش به گونه ای بوده که امروز شاهد حضور افراد بازنشسته زیادی هستیم که حتی صندلی ریاست فدراسیون یا معاونت وزارت ورزش را در اختیار دارند. حتی افرادی مانند مهدی تاج و احمد ضیایی هم بازنشسته بودن خود را تائید و تاکید کرده‌اند که از قانون تمکین خواهند کرد.

این تمکین اما به شورای نگهبان بستگی دارد. در صورتیکه شورای نگهبان در نشست روز چهارشنبه خود در مورد اصلاحیه ممنوعیت به کارگیری بازنشسته ها، نظر اصلاحی داشته باشد، مصوبه به مجلس بازگشت داده می شود تا نظرات شورای نگهبان نسبت به آن بررسی شود. در صورتیکه این نظرات، تائیدیه مجلس را بگیرد روند ابلاغ قانون به صورت عادی طی می شود در غیر این صورت مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در مورد اختلاف نظر ایجاد شده، رای دهد. 

در هر صورت این روزها می تواند آخرین روزهای حضور بازنشسته ها در ورزش باشند و با خوش بینی به نتیجه نشست آتی شورای نگهبان باید منتظر بود تا از هفته آینده پست های مدیریتی و جایگاه های تاثیرگذار از حضور بازنشسته ها خالی شود. 

هرچند تجربه اتفاقات یک دهه گذشته نشان می دهد پیگیری این امر به سرانجام درستی نخواهد رسید و باید این احتمال را هم داد که شورای نگهبان تکلیف این مصوبه را مشخص نخواهد کرد تا روند چند سال گذشته برای چند سال دیگر هم تمدید شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *