چهارشنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

بی‌مهری به دونده‌های شاهرود/۱۵۰ میلیون تومان وعده‌ای که داده نشد

“ورزش تایمز”، گروه استان‌ها، مهناز همتی: شانزدهم خردادماه در تقویم بین‌الملل به نام روز جهانی دوومیدانی نام‌گذاری شده است روزی که بیانگر اهمیت این ورزش در جامعه و تأثیر آن در سایر رشته‌های دیگر نمودار می‌شود دوومیدانی تنها دویدن نیست و در دل خود ۲۴ ماده شامل انواع دو، پرش، پرتاب و پیاده‌روی را در دل خود جای‌داده است، دوومیدانی برخلاف سایر ورزش‌های دیگر تجهیزات گران‌قیمت نیاز ندارد و تنها وجود یک پیست استاندارد و مناسب از الزامات آن به شمار می‌رود.

با توجه به موارد فوق این رشته ورزشی مورد استقبال ورزشکاران مختلف جهان قرار دارد و ازجمله ورزش‌های مدال‌آور المپیک و پاراالمپیک محسوب می‌شود که اکثریت کشورها برای قهرمانی ورزشکاران خود برنامه‌ریزی لازم را انجام می‌دهند در کشور نیز ورزشکاران فعال در این رشته وجود دارند اما با توجه به اینکه شناخته‌شده نیستند چندان بهایی به آن‌ها داده نمی‌شود تنها پیست دوومیدانی شرق استان سمنان در شاهرود با چالش‌ها و مشکلات بسیاری مواجه است.

مشکلات عدیده در ورزش دوومیدانی شاهرود

نبودن مربی خانم، اختصاص نیافتن تایم مناسب برای بانوان، عدم‌اصلاح پیست از سال ۸۲ تاکنون، بی‌مهری‌های هیئت دوومیدانی استان سمنان و اداره کل ورزش جوانان به ورزشکاران دومیدانی کار شاهرودی، عدم درک صحیح مسئولان و خانواده‌ها از دوومیدانی و نیازهای آن، نبود همکاری لازم در سایر هیئت‌های ورزشی بخش عمده مشکلات پیش روی این ورزشکاران است.

برای وارد شدن به این مباحث میزگردی با حضور ایمان مزجی رئیس هیئت دوومیدانی شاهرود، فریبا فهیمی دونده خانم و سجاد عضدی مربی دوومیدانی در محل استادیوم تختی این شهر برگزار شد تا مشکلات، چالش‌ها و موانع دوومیدانی کاران شاهرودی موردبررسی بیشتری قرار گیرد.

فریبا فهیمی: پیست استاندارد دوومیدانی به‌هیچ‌وجه در شاهرود وجود ندارد و تنها پیست موجود نیز صبح‌ها تا ساعت ۱۱ در اختیار بانوان قرار دارد که تایم مرده‌ای محسوب شده و برای بانوان کارمند و ایام تابستان زمان مناسبی برای تمرین نیست.

فقدان زمان مناسب تمرین برای بانوان مشکل بزرگی است. تمام وقت عصر استادیوم تختی برای آقایان لحاظ شده و برای بانوان نیست و بانوان دومیدانی کار ناگزیرند تا برای تمرین در پارک مادر، صحرای جلالی یا ذوب‌آهن حضور پیدا کنند از اداره ورزش و جوانان انتظار می‌رود تا عصرها در کنار تمرین سایر گروه‌ها تایم خانم‌ها را نیز بگنجاند نظیر کاری که در ورزشگاه انقلاب تهران در حال انجام است.

مشکلات برای بانوان بسیار است

دوومیدانی ورزشی که نیاز به پیست دارد تا دونده شرایط مسابقه را تجربه کند یکی از دلایل کم بودن تعداد خانم‌های دوومیدانی کار و نبود مربی بانوان نداشتن انگیزه لازم از تجهیزات مناسب در این ورزش برای شهر شاهرود است.

بانوان مجبورند در خیابان یا گوشه پارک تمرین کنند که معضلات و مزاحمت بسیاری برای آن‌ها به دنبال دارد، گاهی هنگام تمرین در پارک این نگرانی وجود دارد که مانع‌ها و سایر تجهیزات را کسی نبرد طبیعی که علیرغم وجود استعدادهای خوب باوجوداین موانع استقبالی از دوومیدانی نمی‌شود.

تمرین در پیست امنیت کافی را برای بانوان دارد اما هیچ‌گونه حمایتی نه از سوی اداره ورزش و جوانان بلکه هیچ نهاد و مسئولی برای ورزش دوومیدانی نمی‌شود لذا دوومیدانی کاران خانم انگیزه لازم را با این بی‌مهری‌ها برای رقابت ندارند.

بارها مقام آوردیم اما برای مسابقات اعزام نشدیم چراکه دونده‌ای از مرکز استان حضور نداشته لذا بودجه‌ای هم برای دونده شهرستانی وجود ندارد و این جوابی بود که بارها شنیدیم.

بی‌مهری به دونده‌های شاهرود/۱۵۰ میلیون تومان وعده‌ای که داده نشد

مشکلات سخت افزاری زیاد هستند

سجاد عضدی: نبود سخت‌افزار مناسب یکی از مشکلات پیش رو این رشته است از سوی دیگر سنگ‌اندازی هیئت دومیدانی استان سمنان از یک‌سو و به‌روز نشدن بخش سخت‌افزاری این رشته در شاهرود باعث می‌شود باوجود هزاران استعداد و انگیزه در شهر، کم‌کم استقبال از این رشته نزولی یافته و از بین رود.

تا قدم اول برداشته نشود سایر موارد نیز در دوومیدانی درست نخواهد شد، متأسفانه مرکز استان هیچ حمایتی از ورزشکاران شهرستان نمی‌کند و بانوان با مشقت و سختی‌های بسیاری در این رشته مواجه هستند، دونده باید مسابقات را ببیند اما متأسفانه برخی نخواستند پیشرفتی در این حوزه ایجاد شود.

در حوزه آموزش و مسابقه مشکلات بسیاری در پیست دوومیدانی تختی وجود دارد، برای هدایت ورزشکاران سایر رشته‌ها نامه به هیئت‌ها زده شد تا با برپایی مسابقات استعدادیابی بتوانیم ورزشکاران حرفه‌ای‌تر را جذب کنیم اما به دلایل مختلف جدی گرفته نشد و مورد استقبال چندانی قرار نگرفت.

ایمان مزجی: زمان اختصاص داده‌شده به خانم‌ها بسیار بد و نامناسب است، همچنین دوومیدانی صرفاً دویدن نیست، ۲۴ ماده در این رشته وجود دارد لذا با توجه به اهمیت آن انتظار می‌رود حتی شده برای یک جلسه تایم عصر باید به خانم‌ها داده شود.

صحبت‌هایی هم در این زمینه صورت گرفت اما این دلیل ذکر شد که دونده ندارید و باید هر زمانی که ما می‌گویم دونده خود را برای تمرین آماده کنید درصورتی‌که بر طبق قرارداد باید دو جلسه در ساعت‌های مختلف برای استادیوم تختی را به خانم‌ها اختصاص دهند که این کار انجام‌نشده است.

پیست استاندارد نیست

پیست استاندارد نیست و بهایی نیز به آن داده نمی‌شود، از سال ۸۲ تاکنون هیچ خاکی در پیست دوومیدانی تختی ریخته نشده است و برای آخرین حضور رئیس‌جمهور در شاهرود نیز در ورزشگاه برخی قسمت‌های پیست کنده و اصلاحی در آن بعد مراسم صورت نگرفت و برای دونده پیست دست‌اندازی در مسیر درست کردند که می‌تواند آسیب‌های خاص برای دونده رخ می‌دهد.

پیگیری‌های بی‌نتیجه ما را به این نتیجه می‌رساند که فکر می‌کنیم خود سمنان حاضر نیست اتفاق خاصی در این حوزه برای شاهرود رخ دهد، در حالی شاهرود گیر ۱۵۰ میلیون تومان پول برای خاک‌ریزی است در شهر دیگر استان حداقل سه الی چهار پیست وجود دارد و برای ترمیم پیست باکیفیت دومیدانی آن شهر سالانه ۱۵۰ میلیون تومان هزینه شده است.

در شرق استان سمنان تنها گزینه برای ورزشکاران دوومیدانی استادیوم تختی است و در دانشگاه صنعتی نیز پیست وجود دارد که البته درگیر ضوابط دولتی است و به خانم‌ها داده نمی‌شود و دونده خارج از دانشگاه باید برای تمرین آن‌را اجاره کند.

بی‌مهری به دونده‌های شاهرود/۱۵۰ میلیون تومان وعده‌ای که داده نشد

وعده‌هایی که محقق نشد

در بازدید مسئولان استانی مقرر شد ۱۵۰ میلیون تومان بودجه به پیست شاهرود کمک شود اما ناگهان از سوی مرکز استان اعلام شد که اختصاص بودجه باید در مزایده گذاشته شود تا ببینیم کدام شرکت ارزان‌تر این کار را انجام می‌دهد تا در سیستم ثبت و سپس سرمایه‌گذاری صورت گیرد و در انتها درنهایت فقط خاکی برای تنها پیست دومیدانی شرق استان در شاهرود ریخته شود اما هر زمان پیگیر آن شدیم تنها وعده این ماه و آن ماه داده شد.

گیر پیست دومیدانی شاهرود فقط ۱۵۰ میلیون تومان از بودجه‌های سالانه ورزش و جوانان است، حال این سوال مطرح است که اداره کل ورزش و جوانان واقعاً ندارند که این مقدار را برای حمایت از دونده‌های شهرستان هزینه کنند؟ ورزش دوومیدانی تنها دویدن نیست بلکه رشته‌ای که در همه ماده‌های ورزشی کاربرد دارد و حتی به اصلاح ساختاری پاهای پرانتزی، ضربدری و کج کمک می‌کند، بااین‌حال و نمی‌دانیم چرا نسبت به دوومیدانی شاهرود این‌قدر بی‌مهری وجود دارد؟!

به گزارش “ورزش تایمز”، مصطفی مرادی سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان به همراه مجید محمدی معاون ورزشی خود به منظور جذب اعتبارات عمرانی ورزشی با نادر فخری فرماندار وقت در تاریخ ۹ دی ماه سال گذشته دیدار و از مجموعه تختی بازدید کردند و فخری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود در این دیدار بیان کرد: ورزش شاهرود نیازمند توجه بیشتر مسئولان استان است و با توجه به پروژه‌های عمرانی ورزشی در حال احداث اعم از احداث استادیوم پانزده هزار نفری، سالن‌های ورزشی در سطح شهرستان، زمین‌های چمن مصنوعی و … باید با پیگیری‌های مسئولان ورزشی استانی و شهرستانی هرچه سریع‌تر به مرحله بهره برداری رسد اما این موضوع تا کنون محقق نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *