یکشنبه , ۳ اسفند ۱۳۹۹

باید به فکر ۲۰ سال آینده باشیم/ وابستگی ورزش به دولت کاهش یابد


به گزارش “ورزش تایمز”، مراسم آیین رونمایی از طرح‌های شکوه و شمس با حضور معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی امروز دوشنبه در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد.

رضا شجیع در تشریح طرح‌های جدید فدراسیون همگانی گفت: به کمک شبکه ملی سمن‌های ورزشی ظرفیت سمن‌های جوان را در حوزه ورزش فعال می‌کنیم. کشوری مانند چین شعار هزار سمن ورزشی را دارد که در این ۴ هزار سمن ورزشی، بار قابل توجهی از مدیریت توسعه ورزش کشور را به دوش می‌کشد.

وی گفت: این در حالی است که بر اساس آمارهای بخش جوانان کشور در حال حاضر ۲۵۰ سمن جوانان در ایران فعال است و از سمن‌های ورزشی نیز اطلاعات دقیقی در دست نداریم. بنابراین امیدواریم که این شبکه در اولین گام این سمن‌ها را شناسایی کند تا ظرفیت آنها فعال شود.

نایب رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی تاکید کرد: شبکه شکوه را داریم که اتفاق مبارکی است. سالهاست که حوزه همگانی وزارت ورزش تلاش می‌کند که کمیته همگانی را درفدراسیونهای ورزشی ایجاد کند و امروز با حضور نمایندگان ۲۰ فدراسیون احکام آنها توزیع شد که یک حرکت رو به جلو است. همگرایی در ورزش همگانی فعالیت ظرفیت‌ها و تعامل بین فدراسیون‌ها از اهداف این شبکه است که باید آن را به اوج برسانیم و حلقه مفقوده می‌باشد.

عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در این مراسم گفت: نکته‌ای که بر روی آن تاکید بسیاری دارم ورزش همگانی است. در ورزش همگانی با جمعیت ۸۲ میلیون ایرانی مواجه هستیم، اگر قرار است در ورزش همگانی اتفاقی رخ دهد و حرکتی را شاهد باشیم باید بتوانی م توانی مطابق با ۸۲ میلیون جمعیت ایران ایجاد کنیم که در واقع مشارکت عمومی در ورزش همگانی را شاهد باشیم.

احمدی ادامه داد: با ظرفیت‌های محدود گذشته و ادامه همان نگاه و رویدادهای گذشته مدیریتی اتفاقی در ورزش همگانی رخ نداد. کم توجهی‌هایی در دوره‌های گذشته شاهد بودیم که در گذشته آثار و تبعاتش را امروز به چشم می‌بینیم. آمارهایی که ملایی داد واقعیت‌های امروز جامعه است، باید به بعد سلامت و ابتلا به بیماری‌ها توجه کنیم.

وی اظهار داشت: آمارها آمارهای خوبی نیست این آمارها در شرایطی که با جمعیت جوان مواجه هستیم یعنی پنجره جمعیتی امروز کشور جوان است اما در بیست سال آینده شرایط متفاوت خواهد بود و اگر از امروز به فکر نباشیم در آینده دچار مشکل خواهیم شد و تبعات جبران ناپذیری به دنبال دارد.

احمدی تاکید کرد: اگر بتوانیم در ورزش همگانی ظرفیت سازی کنیم ضرورت است که از همه ظرفیت‌های موجود شناسایی و آنها را فعال کنیم. قرار نیست همه ظرفیت‌های مرتبط با ورزش دولتی باشد لکن ظرفیت‌های دولتی را به کار بگیریم نهایتاً پاسخگوی بخشی از نیازهای کشور است. ما باید ظرفیت‌های مردمی را شناسایی و فعال کنیم.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی افزود: باید از تجربه‌های موفق جهانی استفاده کنیم و در رویکردها و روندهای مدیریتی خود به کار بگیریم، ورزش هر چه وابستگی کمتری به دولت داشته باشد می‌تواند پویاتر باشد.

در ادامه محسن باقریان دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی گفت: همانطور که می‌دانید جهان با ویروس کرونا درگیر است و ورزش قهرمانی با چالش مواجه شده است اهمیت ورزش همگانی امروز بسیار پررنگ‌تر از قبل است. شبکه‌های لازم در هم افزایی یعنی تامین تندرستی ۸۲ میلیون ایرانی واضح‌تر شده، ورزش همگانی برخلاف ورزش قهرمانی جای مدال، سکو و رسانه نیست بلکه تلاشگرانی را نیاز دارد که کارشان از جنس کار جهادی است.

وی ادامه داد: از همه عزیزان که امروز برای آیین رونمایی کمک کردند تشکر می‌کنم و شروع این هم افزایی را در کنار فدراسیون‌ها خواهیم داشت و همچنین از طرح شمس که نیاز مبرم ورزش همگانی است بهره خواهیم برد.

باقریان در پایان گفت: به عنوان خادم ورزش همگانی از همه کسانی که به ما کمک کردند تشکر می‌کنم امیدوارم مسیری را که آغاز کرده‌ایم در ادامه دستاوردهای خوبی از جنس شادی و تحرک برای مردم داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *