چهارشنبه , ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

باقرزاده: لیگ شمشیربازی باهر شرایطی آغازمی‎شود حتی بدون ملی‎پوشان


به گزارش “ورزش تایمز”، فصل جدید رقابت های باشگاهی شمشیربازی از هفته دوم بهمن ماه همزمان در دو بخش مردان و بانوان و به صورت متمرکز در تهران آغاز می شود. 

خانه شمشیربازی تهران، آکادمی امیدهای تهران، رعد پدافند هوایی، عقاب شیراز، بانک قوامین، امیدهای مازندران، شهدای مدافع حرم، خیام آسانبر، کانون شمشیربازی اردبیل، صدر مشهد، هیات شمشیربازی البرز، هیات شمشیر بازی همدان، طراوت لاهیجان، شهدای خرم شهر، نماینده البرز، فولاد سپاهان، آکادمی شمشیر بازی ساری و آکادمی شمشیربازی البرز ۱۸ تیمی هستند که برای شرکت در هر یک از سه اسلحه سابر، فلوره و اپه بخش مردان و بانوان اعلام آمادگی کرده اند. 

ترکیب هر یک از این تیم ها برای حضور در مسابقات تقریبا نهایی شده این در حالی است که ملی پوشانی مانند مجتبی عابدینی و علی پاکدامن در هیچ یک از آنها جایی ندارند. این مسئله انتقاداتی را از سوی همین ملی پوشان موجب شده درحالیکه صحبت های رئیس فدراسیون حاکی از اضافه شدن تیم های جدید به لیگ و پیوستن این بازیکنان به ترکیب آنها است. 

فضل الله باقرزاده در گفتگو با “ورزش تایمز” تاکید کرد که لیگ شمشیربازی با هر شرایطی حتی در غیاب ملی پوشان آغاز می شود اما وی در عین حال گفت که اسپانسرهایی برای همکاری با فدراسیون و تیمداری در لیگ اعلام آمادگی کرده اند. با پیوستن این تیم های جدید، ملی پوشان هم صاحب تیم می شوند. 

تاثیر شرایط اقتصادی در بدون تیم ماندن ملی پوشان شمشیربازی 
وی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی در کاهش ورود بخش های خصوصی به ورزش تاثیرگذار بوده، خاطرنشان کرد: نسبت به گذشته خیلی از اسپانسرها برای ورزش و رشته هایی مانند شمشیربازی حاضر به سرمایه گذاری و هزینه سنگین نیستند. این موضوع در بدون تیم ماندن برخی از بازیکنان و ملی پوشان ما بی تاثیر نبوده اگرچه با پیگیری های فدراسیون وضعیت به همین شکل باقی نخواهد ماند. 

ملی پوشان بدون تیم نمی مانند
رئیس فدراسیون شمشیربازی با بیان اینکه این فدراسیون مذاکرات نتیجه بخشی با برخی اسپانسرها برای تیمداری در لیگ شمشیربازی داشته است، ادامه داد: قرار است یکی دو تیم دیگر هم به فهرست شرکت کنندگان در مسابقات باشگاهی شمشیربازی اضافه شوند. با ورود این تیم ها دغدغه ملی پوشانی که بدون تیم هستند برطرف می شود. شاید آنها از نظر مالی مانند سال های گذشته تامین نشوند که دلیل آنهم وضعیت اقتصادی کلی جامعه است اما به هر حال وارد تیم می شوند و می توانند در لیگ حضور داشتند باشند. 

لیگ شمشیربازی با هر شرایطی آغاز می شود حتی در غیاب ملی پوشان
باقرزاده با بیان اینکه لیگ شمشیربازی از هفته دوم بهمن ماه آغاز می شود، خاطرنشان کرد: امیدواریم با مذاکراتی که داشته ایم، ملی پوشان تا زمان آغاز مسابقات جذب تیم های باشگاهی شده باشند اما در هر صورت فدراسیون در موعد مقرر مسابقات لیگ را با هر شرایطی و حتی در غیاب ملی پوشان آغاز می کند. در هر اسلحه بخش مردان و بانوان، به حد نصاب لازم برای تعداد تیم ها که حضور حداقل ۶ تیم و حداکثر ۸ تیم است، رسیده ایم. 

جوانگرایی تیم ها و استعدادیابی در لیگ
وی در این رابطه با اشاره به ترکیب جوانی که تیم ها برای حضور در مسابقات باشگاهی در اختیار گرفته اند، ادامه داد: بیشتر این بازیکنان جزو نفراتی هستندکه زیر نظر فدراسیون در اردوهای تیم های رده های پایه شرکت داشته اند. آنها ویژگی های لازم برای فعالیت در شمشیربازی مانند قد بلند را به خوبی دارا هستند. قرار است از همین مسابقات استعدادیابی شود. بنابراین پیش بینی می کنیم که لیگی پویا و نتیجه بخش برای شمشیربازی کشور داشته باشیم. 

چه اشکالی دارد لیگ برای نوجوانان و جوانان باشد؟
رئیس فدراسیون شمشیربازی تاکید کرد: بازهم تاکید می کنم که فدراسیون مذاکرات خوبی برای ورود اسپانسرهای جدید داشته است. به جز یکی دو تیمی که قرار است در راستای این مذاکرات وارد لیگ شوند احتمالا دو سه تیم دیگر هم به فهرست شرکت کنندگان اضافه می شوند اما در کل این را هم بگویم که ملی پوشان ما در طول سال به واسطه اعزام های صورت گرفته از طرف فدراسیون، مدام در مسابقات حضور دارند. چه اشکالی دارد یکبار لیگ برای نوجوانان و جوانان باشد آنهم به خاطر شرایط اقتصادی.

در بخش بانوان مشکلی برای حضور ملی پوشان در تیم های باشگاهی نیست
باقرزاده با تاکید بر اینکه در بخش بانوان هیچ مشکلی بابت جضور بازیکنان در تیم ها وجود ندارد طوریکه تقریبا همه ملی پوشان صاحب تیم هستند،  در مورد چرایی آن و اینکه چرا در بخش مردان این مشکل برای ملی پوشان ایجاد شده است، به “ورزش تایمز” توضیح داد. 

وی گفت: قراردادها در بخش بانوان خیلی سنگین نیستند. بعضا با ۲۰ میلیون تومان هم می توان برای یک فصل تیمداری کرد اما در بخش مردان شرایط متفاوت است چون قرارداد آنها حرفه ای تر و با رقم های بالاتر منعقد می شود. قاعدتا این مسئله در رابطه با ملی پوشان پررنگ تر است. همین موضوع باعث شده تیم ها امسال پیشنهادی برای جذب ملی پوشان نداشته باشند چون هزینه این کار را نداشتند اما باز هم می گویم که مذاکرات فدراسیون برای رسیدگی به این موضوع امیدوارکننده بوده است. 

اقدامات فدراسیون برای استقبال تیم ها از مسابقات
رئیس فدراسیون شمشیربازی در پایان با بیان اینکه لیگ شمشیربازی به صورت متمرکز و در تهران برگزار می شود، گفت: مدت زمان لیگ از ۶ هفته به ۴ هفت کاهش پیدا کرده است. شرایط اقامت بازیکنان و مربیان تیم های شرکت کننده مانند خوابگاه از طرف فدراسیون تامین می شود ضمن اینکه ما از تیم ها مبلغی به عنوان ورودیه لیگ هم نمی گیریم. همه اینها در راستای ایجاد شرایط برای حضور بیشتر تیم ها در مسابقات است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *