شنبه , ۳ آبان ۱۳۹۹

ایران می‌تواند مدعی کسب کرسی در کمیته بین‌المللی المپیک باشد


به گزارش “ورزش تایمز”، سید رضا صالحی امیری در نشست خبری که امروز دوشنبه به صورت آنلاین با نمایندگان رسانه ها داشت، توضیحاتی در مورد المپیک و وضعیت ورزش ایران ارائه کرد.

المپیک صد درصد برگزار می شود
وی در آغاز صحبت هایش به دیدار توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک با نخست وزیر ژاپن اشاره کرد و گفت: به طور صد درصد بازی های ۲۰۲۰ توکیو در زمان مقرر جدید برگزار خواهد شد.

احتمالات برگزاری المپیک؛ با واکسن با بدون واکسن
وی در این زمینه ادامه داد: البته برای برگزاری المپیک دو احتمال در نظر گرفته شده است؛ اینکه این بازی ها با واکسن برگزار شود یا بدون آن. ارزیابی خود من این است که تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی به واکسن کرونا دسترسی خواهیم داشت. بنابراین این طور در نظر می گیریم که المپیک سال آینده با شور و نشاط برگزار خواهد شد.

سال آینده میلادی شرایط عادی می شود
وی با بیان اینکه میادین کسب سهمیه المپیک هم از آذرماه آغاز می شود به تقویم مصوب برای برگزاری بسیاری از رویدادهای جهانی و آسیایی در ماه های آینده اشاره کرد و یادآورشد: دنیا اطمینان دارد که در سال ۲۰۲۱ شرایط به صورت کلی عادی خواهد شد و بر همین اساس نهادهای آسیایی وجهانی ورزش هم برای برگزاری رویدادهای شان برنامه ریزی کرده اند.

از فرصت طلایی برای رسیدگی به زیرساخت ها استفاده کردیم
رئیس کمیته ملی المپیک تاکید کرد: در همین راستا ورزش ایران هم توسط برخی فدراسیون ها اردوهای شان را آغاز کرده اند. ما هم از این فرصت طلایی استفاده کره ایم، زیر ساخت های آکادمی را نوسازی و بازسازی کرده ایم. تجهیزاتی را هم خریداری کرده ایم تا به مرور آکادمی را مجهزتر کنیم.

برای آماده سازی المپیک با کمبود زمان مواجه نیستیم
صالحی امیری در مورد وضعیت ورزش ایران برای حضور در المپیک با توجه به وقفه ایجاد شده در تمرینات و اردوهای المپین ها گفت: ارزیابی آقای سجادی (سرپرست کاروان) و دیگر کارشناسان این است که زمان باقی مانده مناسب است و بنابراین دغدغه ای برای آماده سازی نیست به خصوص که مشکل پیش آمده از حیث کرونا  در سطح جهانی بود نه فقط ویژه ایران.

کرونا به ورزش ایران شوک داد
وی افزود: تمام کشورها درگیر کرونا و محدودیت فعالیت بودند. ورزشکاران ۲۰۶ کشور برای المپیک توکیو دچار افت شدند و این مسئله فقط مختص ایران نبود. کرونا برای ما شوکی در میانه راه بود به خصوص که ۵۲ سهمیه کسب کرده بودیم و کاملا آماده بودیم تا تعداد آنها را به سقف پیش بینی شده برسانیم اما در میانه راه متوقف شدیم. این توقف شوک بزرگی بود اما خود را قانع می کنیم چون شرایط ما با جهان مشابه است.

ترکیب هیات اجرایی تغییر نمی کند
رئیس کمیته ملی المپیک در رابطه با ترکیب هیات اجرایی این کمیته و «اینکه برخی از اعضا در فدراسیون ها مسئولیتی ندارند، درحالیکه به عنوان رئیس فدراسیون های المپیکی وارد ترکیب شدند. آیا لزومی به تغییر و جابه جایی آنها نیست؟ »، گفت:پاسخ این سوال منفی است. طبق اساسنامه حضور اعضا تا پایان دوره چهار ساله است. در این اساسنامه هیچ پیش بینی نسبت به تغییر و جابه جایی افراد نشده است. به همین دلیل قصدی برای این کار نداریم.

عضوی از هیات اجرایی استعفا نداده است
وی همچنین تاکید کرد: تنها در صورتی نسبت به تغییر افراد تصمیم گیری می شود که طرح استعفا شده باشد. در این صورت بلافاصله برای انتخاب فرد جدید اقدام می شود. تا به امروز هیچ موضوعی مبنی بر استعفای عضوی از هیات اجرایی مطرح نشده است.

پیش بینی اساسنامه جدید در مورد غبت اعضای هیات اجرایی
صالحی امیری در مورد اینکه «عضوی مانند کیهانی چند جلسه غیبت داشته است، آیا همین مسئله هم باعث کنار رفتن وی نمی شود؟»، خاطرنشان کرد: در اساسنامه جدید در مورد این موضوع و غیبت های متوالی اعضا پیش بینی هایی شده است. طبق این اساسنامه در صورتیکه عضوی بیش از ۶ ماه متوالی غیبت غیر موجه داشته باشد، کنار می رود.

ایران می تواند مدعی کرسی در IOC باشد
رئیس کمیته ملی المپیک در مورد انتخابات پیش روی کمیته بین المللی المپیک که احتماال پیروزی توماس باخ در آن زیاد است و اینکه ایران چه زمان می تواند در این انتخابات صاحب کرسی شود نیز گفت: زمانی می توانیم که مدعی کرسی باشیم که ظرفیت های لازم را ایجاد کرده باشیم. برای ایران کسب کرسی در IOC وجود دارد اما نیازمند پروسه سختی است.

لازمه های کسب کرسی چیست؟
وی به نیاز ورزش ایران برای کسب کرسی در کمیته بین المللی المپیک اشاره کر و گفت: اول اینکه باید اراده لازم در این زمینه وجود داشته باشد. دوم اینکه باید در سطح ملی از ظرفیت هایی مانند وزارت امورخارجه برای کمک در سطح بین المللی کمک گرفته شود. عامل سوم هم به میزان تعامل ما با کمیته بین المللی المپیک و نهادهای مشابه مانند شورای المپیک آسیا بستگی دارد که بسیار تاثیرگذار است.

اتفاقات اخیر دستیابی به کرسی IOC را سخت کرده است
صالحی امیری در عین حال تاکید کرد: فضای فعلی و با توجه به اتفاقات اخیر پروژه کسب کرسی در IOC را سخت کرده اما تاکید می کنم که ناممکن نیست. موانعی البته وجود دارد که در جلسات پیش رو در مورد آنها صحبت می کنیم.

ادامه دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *