دوشنبه , ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

اتفاقی که برای نخستین‌بار در تاریخ شمشیربازی ایران رخ داد


به گزارش “ورزش تایمز”، مسابقات شمشیربازی جام جهانی مجارستان در حالی شامگاه یکشنبه در بوداپست به پایان رسید که تیم ملی ایران موفق به کسب عنوان ششمی در بخش تیمی این رقابت‌ها شد.

در بخش انفرادی هم نمایندگان ایران جایگاه‌های خوبی را در میان ۲۱۰ بازیکن شرکت کننده از آن خود کردند. به جز محمد فتوحی و فرزاد باهر ارسباران که پیش از صعود به جدول اصلی و ۶۴ نفره حذف شدند دیگر نمایندگان کشورمان تا جدول ۳۲ نفره پیش رفتند و حتی محمد رهبری به جدول ۱۶ نفره هم صعود کرد و موفق به کسب جایگاه ۱۳ مسابقات شد. مجتبی عابدینی در رده بندی نهایی جایگاه ۱۹ را از آن خود کرد، علی پاکدامن صاحب جایگاه ۲۵ شد و نیما زاهدی در رده بندی نهایی رده ۲۶ را به خود اختصاص داد.

همین نتایج و جایگاه‌های کسب شده، رضایت کامل سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر را از عملکرد بازیکنان این رشته را موجب شده است.

پیمان فخری در گفتگو با “ورزش تایمز” گفت: از عملکرد شمشیربازان فوق العاده راضی ام. اینکه ۴ نفره از یک ترکیب ۶ نفره در میان ۳۲ بازیکن برتر مسابقات قرار بگیرند، نتیجه‌ای فوق العاده به حساب می‌آید.

وی تصریح کرد: این اتفاقی بزرگی بودکه برای نخستین بار در تاریخ شمشیربازی ایران رقم خورد. تا پیش از این و در هیچ رویدادی، شمشیربازی ایران چهار نماینده در جدول ۳۲ نفره مسابقات نداشت اما در مجارستان این اتفاق مهم رقم خورد ضمن اینکه پدیده‌ای به نام نیما زاهدی را هم به شمشیربازی جهان معرفی کردیم. قطعاً در آینده بیشتر از این بازیکن خواهیم شنید.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی با اشاره به عملکرد این تیم در بخش تیمی جام جهانی مجارستان خاطرنشان کرد: بدون مجتبی عابدینی و علی پاکدامن و با تیم دوم خود در این بخش از رقابت‌ها شرکت کردیم با این حال تا جمع هشت تیم برتر پیش رفتیم و عنوان ششم را به دست آوردیم. این نشان دهنده پشتوانه سازی انجام شده برای شمشیربازی اسلحه سابر است و اینکه از این حیث هیچ دغذغه ای نداریم.

فخری خاطرنشان کرد: فرانسه یکی از مدعیان شرکت کننده در جام جهانی مجارستان بود. این تیم برای کسب سهمیه از این میدان، رقابت نزدیکی با روسیه داشت. با این شرایط بازیکنان ذخیره ایران موفق به شکست فرانسه شدند و جایگاه ششم را از آن خود کردند. آنها با صعود یک پله‌ای که در رنکینگ جهانی داشتند، حالا یک پله بالاتر از همین فرانسه در رده ششم ایستاده‌اند. در کل اینکه در این رقابت‌ها بالاتر از فرانسه و ایتالیا قرار گرفتیم، نشان دهنده قدرت شمشیربازی ایران است.

وی با تاکید دوباره بر اینکه جام جهانی مجارستان از حساسیت زیادی برخوردار بود، خاطرنشان کرد: این جام آخرین رویداد برای توزیع سهمیه‌های المپیک بود و به همین دلیل تیم‌ها و شمشیربازان شرکت کننده رقابت نزدیکی با یکدیگر داشتند. در چنین رویدادی نیما زاهدی در حد فوق ستاره ظاهر شد. محمد رهبری فوق العاده کرد و برای اولین بار در تاریخ به جمع ۱۶ شمشیرباز برتر دنیا راه یافت. عملکرد پاکدامن هم مقابل بازیکن مدعی کره‌ای (اوه) که قهرمانی‌های زیادی در کارنامه دارد فوق العاده بود اگرچه نتیجه را واگذار کرد.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی در پایان با یادآوری اینکه شمشیربازان ایران مانند دیگر کشورها طی یک سال گذشته حضوری در میادین بین المللی نداشتند، گفت: بعد از یک سال شروعی خوب در مسابقات داشتیم. منتظر هستیم تا برگزاری رویدادهای جدیدی توسط فدراسیون جهانی تصویب شود تا بتوانیم پیش از المپیک در آنها شرکت داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *