شنبه , ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

آغاز المپیک جوانان در میدان اصلی بوینس آیرس/ آینده را احساس کن


به گزارش “ورزش تایمز”، برگزاری بازی های المپیک جوانان از سال ۲۰۱۰ در دستور کمیته بین المللی المپیک (IOC) قرار گرفت. اولین دوره این بازی ها با حضور نمایندگانی از ۸۶ کشور و به میزبانی سنگاپور برگزار شد. کاروان ایران با ۵۲ سهمیه کسب شده و اعطایی در ۱۳ رشته این دوره بازی ها شرکت کرد و با مجموع ۵ مدال (۲ مدال طلا، ۲ مدال نقره و یک مدال برنز) جایگاه بیست و ششم این را به دست آورد. 

حضور کاروان ایران در دومین دوره بازی های المپیک جوانان هم بر اساس ۱۶ سهمیه و در ۹ رشته انجام شد. بازی های ۲۰۱۴ به میزبانی نانجینگ چین برگزار شد و کاروان اعزامی ایران با ۳ مدال طلا و ۳ مدال برنز صاحب  رده بیست و چهارم شد. 

سومین دوره بازی های المپیک جوانان هم از فردا شنبه با برگزاری مراسم افتتاحیه به میزبانی آرژانتین و در بوینس آیرس آغاز می شود. بر همین اساس از ماه ها پیش ورزشکاران رشته های مختلف در میادین کسب سهمیه این بازی ها حاضر شدند  که نتیجه آن کسب ۴۹ سهمیه بود طوریکه کاروان ایران با ۳۴ ورزشکار در بخش پسران و ۱۵ ورزشکار در بخش دختران در این دوره بازی ها شرکت خواهد کرد. 

اعزام ۴۹ ورزشکار از ۱۷ فدراسیون به آرژانتین 
کاروان ایران با تعداد سهمیه ای دو برابر دوره گذشته، در سومین دوره بازی های المپیک جوانان شرکت می کند. در برخی از رشته ها مانند کشتی و قایقرانی، ورزشکاران در بیش از یک رشته صاحب سهمیه شده اند و ورزشکاران برخی رشته ها مانند قایقرانی و شمشیربازی هم برای اولین بار موفق به کسب سهمیه این بازی ها شده اند. 

در مجموع ۴۹ سهمیه ورزش ایران برای المپیک آرژانتین از ۱۷ فدراسیون کسب شده که عبارتند از: 

* شمشیربازی: یک نماینده در بخش پسران
* وزنه‌برداری: دو نماینده در بخش پسران
* تنیس روی میز: یک نماینده دربخش پسران
*دوومیدانی: ۳ نماینده در بخش پسران
*سوارکاری:  یک نماینده در بخش پسران
* ژیمناستیک: یک نماینده در بخش پسران
* بسکتبال ۳ به ۳: چهار نماینده در بخش دختران
* کاراته: ۳ نماینده در بخش دختران و ۲ نماینده در بخش پسران
* تیراندازی: ۲ نماینده در بخش پسران
* تکواندو: ۳ نماینده در بخش دختران و ۳ نماینده در بخش پسران
*جودو: یک نماینده در بخش دختران و ۲ نماینده در بخش پسران
* بوکس: یک نماینده در بخش پسران
* فوتسال: ۱۰ نماینده در بخش پسران
* شنا: یک نماینده در بخش پسران
* تیروکمان: یک نماینده در بخش دختران و یک نماینده در بخش پسران
* کشتی: ۲ نماینده در هر یک از بخش های  آزاد و فرنگی
* قایقرانی: ۲ نماینده در بخش دختران و یک نماینده در بخش پسران

آینده را احساس کن
سومین دوره بازی های المپیک جوانان با شعار  «آینده را احساس کن» برگزار می شود. این دوره از بازی ها  برای نخستین بار با حضور تعداد یکسان ورزشکاران در هر یک از بخش های دختران و پسران برگزار شود تا اینگونه برابری جنسیتی در آن رعایت شود. 

 بر این اساس ۳۹۹۸ ورزشکار شامل ۱۹۹۹ ورزشکار در هر یک از بخش های پسران و دختران در این بازی ها شرکت خواهند داشت. 

افتتاح بازی ها در میدان اصلی بوینس آیرس
المپیک آرژانتین اولین دوره بازی های تابستانی جوانان است که خارج از قاره آسیا برگزار می شود. به طور معمول مراسم افتتاحیه رویدادهای ورزشی در ورزشگاه اصلی محل برگزاری بازی ها برگزارمی شود اما افتتاحیه المپیک ۲۰۱۸ جوانان در میدان اصلی شهر بوینس آیرس برگزار خواهد شد. 

این تصمیمی است که از سوی ستاد برگزاری بازی های المپیک جوانان اتخاذ شده تا مردمِ عادی به صورت رایگان در کنار افرادی مانند توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک و مقامات و ورزشکاران کشورهای شرکت کننده، شاهد برگزاری آئین افتتاحیه باشند. 

افتتاحیه المپیک آرژانتین  تحت تدابیر شدید امنیتی و ترافیکی برگزار خواهد شد. کاروان ایران نیز با پرچمداری محمد نصرتی فرنگی کار کشورمان در این مراسم شرکت خواهد داشت. 

دو هفته رقابت میان ورزشکاران جوان
رقابت ورزشکاران ۲۰۶ کشور شرکت کننده در المپیک جوانان با برگزاری مراسم افتتاحیه به طور رسمی آغاز شده و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *