چهارشنبه , ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

کانادا و گرجستان طلایی های روز سوم/ شویلی بالاخره طلا گرفت

به گزارش “ورزش تایمز”، در ادامه این مسابقات که در مجارستان جریان دارد، سه شنبه ۱۸ خردادماه در روز سوم این رقابتها جودوکاران اوزان ۵۷- کیلوگرم زنان و ۷۳- کیلوگرم مردان برگزار شد که به ترتیب جودوکاران کانادا و گرجستان روی سکوی نخست ایستاده و به مدال طلا دست پیدا کردند.

پایان ناکامی جودوکار گرجستانی

در وزن ۷۳- کیلوگرم در میان ۶۲ جودوکار این «لاشا شاواداشویلی» از گرجستان بود که با پیروزی در شش مبارزه متوالی روی سکوی نخست ایستاد تا بعد از سال‌ها ناکامی خود در رقابتهای جهانی را جبران کند. این گرجستانی که طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن و برنز المپیک ۲۰۱۶ ریو را در کارنامه داشت، تا کنون موفق کسب مدال جهانی نشده بود. مبارزه او در مرحله یک چهارم نهایی برابر «میکلاس آنگواری» جودوکار ۴۰ ساله و عنوان دار میزبان که تکرار فینال المپیک ۲۰۱۲ لندن بود، چیزی بیش از ۵ دقیقه به طول انجامید یکی از بهترین مبارزات این دوره تا امروز بود.

در این وزن «تومی ماکیاس» از سوئد به نشان نقره دست پیدا کرد. «بی لال چیل اوغلو» از ترکیه و «شوچی هاشیموتو» از ژاپن هم روی سکوی سوم ایستادند.

مرد طلایی این وزن بعد از پائین آمدن از سکوی قهرمانی گفت: اگر خیلی سخت تمرین کنید، جودو لحظات ویژه ای به شما می‌دهد. من این همه سال دنبال این عنوان بوده‌ام. دلیل امروز من این است که ۲۴ ساعته به جودو فکر می‌کنم. اکنون که من سه عنوان المپیک، جهانی و قاره‌ای، امیدوارم که نسل جوان در گرجستان از کار من الهام گرفته و درک کنند که بدون سختکوشی نمی‌توانید برنده شوید.

طلایی که «جسیکا» را به المپیک می‌رساند؟

در وزن ۵۷- کیلوگرم زنان «جسیکا کلیمکایت» از کانادا با غلبه بر همه رقبا نخستین طلای جهانی خود را کسب کرد. «کریستا دگوچی» دیگر کانادایی این وزن با رنکینگ یک دنیا که برای دفاع از عنوان قهرمانی دوره قبل به بوداپست آمده بود در نیمه نهایی مغلوب «مومو تامائوکی» از ژاپن شد، اما «جیسکا» در مبارزه پایانی انتقام شکست او را گرفت و با پیروزی برابر این ژاپنی به نشلن طلا دست یافت.

اما نکته مهم در این بین کسب سهمیه المپیک توسط «کلیمکایت» بود. تا پیش از این مسابقات در رنکینگ المپیکی «دگوچی» و «جسیکا» نفرات اول و دوم بودند. حالا باید منتظر بروزرسانی رنکینگ المپیکی باشیم که آیا این طلا می‌تواند طلایی ۲۰۲۱ جهان را به توکیو برساند یا خیر؟

در این وزن «ترسا ستول» از آلمان و «نورا جیوکووا» از کوزوو به نشان برنز مشترک دست پیدا کردند.

در ادامه این دوره از مسابقات، امروز جودوکاران اوزان ۸۱- کیلوگرم مردان و ۶۳- کیلوگرم زنان برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *