پنجشنبه , ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

مردانی و عاشورزاده سهمیه های ایران/بیشترین سهمیه برای کره و روسیه


به گزارش “ورزش تایمز”، اولین دوره رقابتهای تکواندو گرنداسلم طی روزهای دوم و سوم دیماه به میزبانی چین در شهر «ووشی» برگزار خواهد شد.  این دوره از مسابقات در چهار وزن المپیکی و با حضور ۱۲ تکواندوکار در هر وزن برگزار خواهد شد.به نفرات اول این رقابتها ۷۰ هزار دلار، نایب قهرمان ۲۰ هزار دلار و نفر سوم ۱۰ هزار دلار پاداش تعلق می‌گیرد.

بر اساس اعلام فدراسیون جهانی تکواندو، دارندگان مدال طلا در المپیک ریو ۲۰۱۶، دو طلای مسابقات قهرمانی جهان (به علت وجود ۸ وزن جهانی)، دارنده مدال طلا فینال گرندپری ۲۰۱۷، نفرات اول ۳ مرحله گرند پری ۲۰۱۷، قهرمان فینال گرندپری ۲۰۱۶، یک سهمیه برای کشور میزبان و نفرات اول تا سوم رقابتهای انتخابی در این مسابقات به رقابت خواهند پرداخت. 

فدراسیون جهانی تکواندو در آستانه برگزاری رقابتهای انتخابی این تورنمنت بزرگ، اسامی نفراتی که غیر از رقابتهای انتخابی جواز حضور در این مسابقات را دریافت کرده اند را اعلام کرد که نام دو نماینده از کشورمان نیز در بین آنها دیده می شود. 

سجاد مردانی در وزن ۸۰+ کیلوگرم با کسب مدال طلای فینال گرندپری ۲۰۱۶ و فرزان عاشورزاده با رنکنیگ سه در وزن ۵۸- کیلوگرم جواز حضور در این مسابقات را کسب کردند. «تائه هون کیم» از کره جنوبی  و «کارلوس ناوارو» از مکزیک که نفرات اول و دوم رنکنیگ می باشند با کسب سهمیه از شیوه های دیگر، این فرصت را به عاشورزاده دادند که از طریق رنکنیگ به این مسابقات دعوت شود. 

«تائه هون کیم» با طلای قهرمانی جهان و دو طلای گرندپری ۲۰۱۷ جواز سفر به «ووشی» را کسب کرد و «ناوارو» نیز  با مدال طلا فینال رقابتهای گرندپری ۲۰۱۶ باکو راه سفر به چین را در پیش خواهد گرفت.

اما در لیست اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی در بخش مردان ۲۴ کشور سهمیه حضور در رقابتهای گرند اسلم را در اختیار دارند. کره جنوبی و روسیه هر کدام با ۴ سهمیه بیشترین نماینده را تا اینجای کار در این رقابتها دارند. ایران و آذربایجان هم هر کدام دو نماینده خواهند داشت. مکزیک، چین(یک تکواندوکار در دو وزن)، اسپانیا، اردن، بلژیک، ساحل عاج، مقدونیه، مصر، نیجریه، آلمان و انگلستان نیز هر کدام یک سهمیه دارند.

اما در بخش زنان که نماینده ای از کشورمان در لیست اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی نیست، ترکیه با ۵ سهمیه بیشترین نماینده را دارد. انگلستان و کره جنوبی هر کدام چهار سهمیه دارند.صربستان دو سهمیه، چین، تایلند، آمریکا، مصر، سوئد، فرانسه و مکزیک هم هر کدام یک سهمیه به خود اختصاص داده اند. 

نکته مهم اینکه در بخش مردان، بهترین عملکرد در سال ۲۰۱۷ را «تائه هون کیم» و «دائه هون لی» از کره جنوبی  به ثبت رسانده اند که دو طلا از رقابتهای گرندپری و یک طلا از قهرمانی جهان به نام خود ثبت کرده اند. «صالح سیسه» از ساحل عاج، بعد از این دو، میلاد بیگی تکواندوکار ایرانی تیم آذربایجان با دو طلا جایگاه بعدی را داراست. 

در بخش زنان اما بهترین تکواندوکار کسی نبود جز «بیانکا والکدن» از انگلستان، تکواندوکاری که هم در رقابتهای قهرمانی جهان و هم در سه مرحله رقابتهای گرندپری سال ۲۰۱۷ موفق به کسب مدال طلا شد. 

رقابتهای انتخابی گرنداسلم روزهای پایانی هفته جاری در چین برگزار خواهد شد و امیدواریم از ۱۹ نفره اعزامی کشورمان، بتوانیم سهمیه های بیشتری کسب کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *