شنبه , ۱۰ آبان ۱۳۹۹

لیگ برتر چالش بزرگ تکواندو/ پروتکل‌های بهداشتی از بهانه تا واقعیت

به گزارش “ورزش تایمز”، برگزاری لیگ یکی از مهمترین رویدادهای داخلی تکواندو طی سالهای اخیر و البته یکی از اصلی ترین عوامل رشد و پیشرفت این رشته المپیکی بوده است. لیگی که همه ساله با وجود کم و کاستی‌های فراوان و انتقاد به برخی تصمیمات، در شرایط خوبی برگزار شده و سازمان لیگ چه در زمان مسئولیت محمد کرمی و چه الان که محسن تمجید مسئولیت آن را برعهده دارد، همه تلاش خود را برای بالابردن کیفیت فنی و اجرایی مسابقات بکار می‌گیرد.

اما در روزهایی که کرونا نه تنها ورزش که زندگی عادی مردم سراسر دنیا را تحت تأثیر قرارداده، برگزاری مسابقات لیگ بخصوص در رشته برخوردی مانند تکواندو نمی‌تواند روال عادی و طبیعی را داشته باشد و فدراسیون مدتهاست به دنبال فراهم کردن بهترین شرایط برای برگزاری این رقابتهاست. رقابتهایی که چشم تکواندوکاران، مربیان و داورانی پرشماری به آن است تا به لحاظ مالی بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند.

هفته گذشته جامعه ورزش شاهد شروع رقابتهای لیگ کشتی بود. مسابقاتی که با استقبال خوب ورزشکاران، رسانه‌ها و البته مردم موجه شد. وقتی فدراسیون کشتی موفق به کسب مجوز برگزاری مسابقات لیگ شده و در انجام آن نیز موفق بود، چرا تکواندو نتواند همان راه را برود. راهی که می‌تواند تکواندوکاران را به چرخه لیگ بازگرداند.

بر همین اساس و با اعلام رئیس سازمان لیگ پروتکل‌های بهداشتی دقیق و کاربردی در یک کتابچه از سوی ستاد کرونا در ورزش تدوین و ابلاغ شده و قرار است پس از صدور مجوز و از همه مهمتر بهتر شدن شرایط به اجرا درآید. اما در روزهایی که خبر کسب مجوز و آغاز لیگ منتشر می‌شود، مخالفت یک تیم با برگزاری مسابقات آن هم به بهانه پروتکل‌های بهداشتی، جای تعجب داشت. تیمی که کادر فنی و تکواندوکاران مورد نظر را جذب و تمرینات خود را مدتی است آغاز کرده و مترصد شروع مسابقات بود. سوال اصلی اینجاست که آیا در تمرینات باشگاهی کرونا و مشکل سلامتی ورزشکاران وجود ندارد؟

اما نکته مهمی که دلیل اصلی اعتراض» کن» به آغاز رقابتهای لیگ بود نه پروتکل بهداشتی که تغیر برخی قوانین در سازمان لیگ بود. بر اساس این قانون یک تکواندوکار تنها می‌تواند در یک رده لیگ در ترکیب تیم خود به میدان برود. این در حالی بود که سالهای گذشته استفاده از تکواندوکاران در چند رده مجاز بود و یک تیم با ترکیب لیگ برتر در جام نقش جهان هم به میدان می‌رفت.البته که طبق گفته مرتضی کریمی مدیر فنی این تیم نه تنها پروتکل‌های بهداشتی که عوامل زیادی در این تصمیم گیری نقش داشت و همین تغییر قانون هم یکی از عوامل آن بوده است.

سازمان لیگ چندی پیش جلسه‌ای با حضور نمایندگان تیم‌ها برگزار کرد و این قانون که براساس نارضایتی و شکایت تیم‌ها در سالهای قبل اصلاح شده بود تشریح و با استقبال تیم‌ها مواجه شد. اگر قرار است خرد جمعی تیم سوم جدول را به عنوان قهرمان معرفی کند و همه احترام بگذارند، چرا در این مورد خرد جمعی محترم شمرده نمی‌شود.

در پایان باید عنوان کنیم، فدراسیون تکواندو بعد از جلسات متعدد، سخت و پیچیده با نمایندگان وزارت ورزش و همچنین وزارت بهداشت موفق به اخذ مجوزهای لازم شده است تا فرصت حضوری دوباره در بهترین شرایط در اختیار تیم‌ها و تکواندوکاران قرار گیرد و همراهی تیم‌های حاضر در لیگ با هدف کمک به رشد و توسعه تکواندو و برگزاری مسابقات در شرایط یکسان در دوران خاص شیوع کرونا، تعامل و همکاری با سازمان لیگ، برگزاری مسابقاتی با کیفیت و سطح بالا را به دنبال خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *