پنجشنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۹

غول فرانسوی از مدال طلا خسته می‌شود/ قهرمانی فرانسه و کره‌جنوبی

به گزارش “ورزش تایمز”، رقابتهای جودو مسترز دوحه که آغازگر فصل جدید رقابت های این رشته در سال ۲۰۲۱ بود دوشنبه گذشته با حضور ۳۹۸ جودوکار از ۶۹ کشور جهان به میزبانی قطر در دوحه آغاز و پس از سه روز رقابت بهترین‌های دنیا با قهرمانی تیم‌های فرانسه و کره جنوبی به پایان رسید.

در بخش مردان کره جنوبی با سه طلا قهرمان شد. گرجستان با دو طلا، یک نقره و دو برنز در جای دوم ایستاد. هلند با یک طلا، یک نقره، دو برنز، فرانسه با یک طلا و روسیه با یک نقره و سه برنز عناوین سوم تا پنجم را کسب کردند. در بخش زنان نیز فرانسه با چهار طلا، یک نقره و یک برنز در جای نخست ایستاد. ژاپن با دو طلا و چهار نقره نایب قهرمان شد و کزوو با یک یک طلا و سه برنز سوم شد.

در مجموع مردان و زنان هم تیم فرانسه با ۵ طلا، یک نقره و یک برنز، کره جنوبی با سه طلا، ژاپن با دو طلا و ۵ نقره، گرجستان با دو طلا، یک نقره و دو برنز، هلند با یک طلا، یک نقره و ۵ برنز و کروز با یک طلا و سه برنز رده‌های اول تا ششم را به خود اختصاص دادند.

همجنین از سوی کمیته برگزاری این مسابقات جودوکاران فرانسه و گرجستان به عنوان بهترین جودوکاران بخش مردان و زنان انتخاب شدند. «رومانه دیاکو» از فرانسه با ۴ ایپون در بخش زنان و «گریگاشویلی» از گرجستان در بخش مردان هم با ۴ ایپون این عنوان را کسب کردند.

در روز پایانی رقابتهای جودو مسترز دوحه مبارزات اوزان سنگین برگزار شد. در وزن ۷۸- کیلوگرم زنان «مالونگا مادلینه» از فرانسه با رنکینگ یک دنیا، طلای ۲۰۱۹ جهان، دو طلا و یک برنز اروپا و اینکه در مجموع پیش از این ۱۶ مدال از رقابتهای بزرگ تور جهانی کسب کرده بود، تا فینال سه رقیب خود را ضربه فنی شکست داد و در مبارزه پایانی هم مانند دیدار نهایی رقابتهای جهانی توکیو «هامادا» از ژاپن با رنکینگ دو دنیا را شکست داد و طلا گرفت. این جودوکار ژاپنی نقره گرفت و مدال برنز هم به «کوکا لوراینا» از کزوو و «کیوسج» از هلند تعلق گرفت.

در وزن ۷۸+ کیلوگرم نفرات اول و دوم رنکینگ باخته و حذف شدند تا «رومانه دیاکو» از فرانسه با رنکینگ ۱۸ همه رقبا را یکی بعد از دیگری با ضربه فنی شکست دهد و به نشان طلا برسد. «ایرنا زریسکا» از آذربایجان نقره گرفت. «کایارا» از ترکیه و «نیهال شیخ» از تونس روی سکوی سوم ایستادند.

در بخش مردان و در وزن ۹۰- کیلوگرم «ون ت اند» از هلند با رنکنیک سه دنیا و طلای سال ۲۰۱۹ جهان «جیواناشویلی» از گرجستان را در مبارزه پایانی با ضربه فنی شکست داد و طلا گرفت. این گرجستانی به نشان نقره دست پیدا کرد. «ادوارد تریپل» از آلمان به همراه «لاشا بکواری» بازهم از گرجستان به نشان برنز دست یافتند.

«والرم لیپارتنیانی» از گرجستان و «زولیم کاتسویف» از آذربایجان دیدار نهایی وزن ۱۰۰- کیلوگرم را برگزار کردند که این حریف گرجستانی با تجربه بود بود که در پایان چهار دقیقه مبارزه با امتیاز پیروز شد و طلا گرفت. «کاتسویف» نقره گرفت و نماینده رژیم اشغالگر قدس به همراه «آرمان آدامیان» از فرانسه هم سوم شدند.

در حالی که علاقمندان به جودو فکر می‌کردند که «تدی رنر» همچون گذشته جنگنده و قدرتمند مبارزه کند و مبارزات وی در تورنمنت‌های قبلی این گمانه زنی را در پی داشت که این فرانسوی به روزهای پایانی عمر قهرمانی خود نزدیک شده، اما وی روی تاتامی دوحه ثابت کرد که همچنان تشنه پیروزی و رسیدن به طلای بیشتر است و از کسب مدال زرین خسته نمی‌شود.

«رنر» که پیش از این سه مدال طلا از رقابتهای مسترز کسب کرده بود، موفق شد با برتری مقابل حریفانی از هلند، روسیه، گرجستان و اکراین به دیدار نهایی برسد و در مبارزه پایانی هم «تسووف» از روسیه را ضربه فنی کرد و چهارمین طلای خود از تورنمنت‌های مسترز را به ویترین زرین افتخارات خود که حاوی دو طلا و یک برنز المپیک، ۱۰ طلا و یک نقره جهان، ۱۵ طلای رقابت های گرندپری، گرنداسلم و مسترز، ۵ طلای اروپا، سه طلا و دو نقره جام جهانی خود اضافه کرد. نکته مهم اینکه وی در سه سال گذشته ۲۰ بار به روی تاتامی رفته و تنها یک باخت در کارنامه او ثبت شده است.

در این وزن روسیه نقره گرفت و مدال برنز هم به «گرول هنک» از هلند و «یوکی خامو» از اکراین تعلق گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *