سه شنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۷

پرسپولیس همچنان غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک/ سیستم لوزی یا خطی؟  

به گزارش “ورزش تایمز”، شاید با توجه به محرومیت پرسپولیس و کمبود بازیکن به نظر می رسد ایوانکوویچ برخلاف دو فصل گذشته گزینه های زیادی برای انتخاب بازیکنان اصلی خودش نداشته باشد اما پرسپولیس برانکو همچنان می تواند برای حریفانش غیر قابل پیش بینی باشد.

مهمترین ابهام در آرایش خط میانی پرسپولیس است که با توجه به ابزارهای موجود در سیستم ۴-۴-۲ به صورت لوزی یا خطی شکل بگیرد. 

برانکو پس از جدایی وحید امیری تغییراتی در اندیشه های خودش و سیستم بازی تیمش خواهد داشت و حالا که یکی از مهمترین بخش های لوزی ویرانگر خط میانی پرسپولیس راهی اروپا شده کار مربی کروات برای شکل دادن این ترکیب و انتخاب جانشین مناسب آسان نخواهد بود.

پیش از این به نظر می رسید امید عالیشاه در کنار علیپور گزینه اصلی خط حمله پرسپولیس است و وحید امیری مثل همیشه در جای خودش و سمت چپ خط میانی بازی می کند اما حالا که امیری از پرسپولیس جدا شده ظاهرا عالیشاه گزینه جانشینی در جناح چپ است و سیامک نعمتی در کنار علیپور زوج خط حمله را شکل می دهد آن هم در شرایطی که برانکو همچنان به منشا برای حضور در ترکیب اصلی اعتقاد ندارد.

در این شرایط با توجه به وجود دو هافبک دفاعی یعنی نوراللهی و کامیابی نیا پرسپولیس با ۴-۴-۲ خطی بازی می کند و عالیشاه در کنار بشار رسن بازوهای چپ و راست تیم برانکو به شمار می روند. 

مربی کروات البته گزینه دیگری هم دارد. اگر برانکو مایل به استفاده از یک هافبک دفاعی از بین نوراللهی و کامیابی نیا باشد می تواند سیامک نعمتی را به عنوان بازوی راست قرار دهد، بشر رسن هافبک میانی و بازیساز پرسپولیس باشد که پشت سر دو مهاجم قرار بگیرد و منشا به ترکیب اصلی راه یابد تا پرسپولیس با آرایش ۴-۴-۲ لوزی در زمین حاضر شود.

این شرایط نشان می دهد که با وجود محرومیت و جدایی ۴ بازیکن تاثیرگذار ایوانکوویچ همچنان قادر است تغییراتی فنی و تاکتیکی در ترکیب تیمش ایجاد کند که حریفان را تا حدودی سردرگم سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *