پنجشنبه , ۲ اسفند ۱۳۹۷

زنگ خطر «جان توشاک» برای رقبا!

“ورزش تایمز”، گروه استان‌ها، محمود نصیرپور: تراکتورسازان که در اثر نقل و انتقالات مالکیتی و ورود بخش خصوصی، یک دوره مهم از تاریخ باشگاه خود را تجربه می کنند، اکنون با وجود برطرف شدن بعضی دغدغه ها، اما همچنان حول محور مسائلی همچون عدم جذب بازیکنان کارآمد می چرخد.

در انتظار اولین قهرمانی با توشاک

باشگاه تراکتورسازی طی یک دهه اخیر و تقریبا از آخرین سال حضور خود در لیگ یک که به صعود به لیگ برتر همراه شد، روند روبه رشدی را در پیش گرفته است که البته این روند امیدوارکننده که تا یک قدمی قهرمانی در لیگ برتر هم پیش رفت، در یکی، دو سال گذشته با توقفی ناخواسته مواجه شده و این افت تا حدی در پرهوادارترین تیم شمالغرب کشور اثر کرد که نزدیک بود تجربه تلخ سقوط به دسته پایین تر، فصل گذشته باردیگر یقه این تیم بزرگ را بگیرد. حمایت همه جانبه و قابل تقدیر هواداران اما، تراکتورسازی را همچنان در جدول لیگ برتر نگه داشت تا امروز این باشگاه بزرگ بتواند زیرنظر بخش خصوصی و با هدایت فنی “جان توشاک” یکی از چهره های مطرح فوتبال جهان، بار دیگر زنگ خطر را برای رقیبان خود در لیگ برتر به صدا در آورد.

مسابقات لیگ قهرمانان آسیا اگرچه در فصل آینده تیمی به نام تراکتورسازی را در جدول بازی های خود نخواهد دید، اما جام حذفی و لیگ برتر فرصتی مناسب را در مقابل سرخپوشان تبریز قرار داده است تا آنها با توجه به اتفاقات چند هفته اخیر که نوید یک آینده خوب را می دهد، بتوانند در این دو جبهه و بخصوص در بازی های لیگ، پایانی خوش و همراه با کسب اولین قهرمانی تاریخ فوتبال تبریز در لیگ تجربه کنند.

هواداران، بازیکنانی کارآمد می‌خواهند

با این حال اما هواداران تراکتورسازی این روزها ذهن خود را سخت درگیر موضوع جذب بازیکنان به درد بخور کرده اند. بازیکنانی که باید انتظارات کادرفنی و هواداران را برآورده کنند. این انتظار در شرایطی رقم خورده که چند بازیکن مطرح و باتجربه تراکتورسازان از جمله مهدی کیانی، محمد ایرانپوریان، محمد ابراهیمی و … از تبریز رفته اند و حالا باید بازیکنانی جذب تیم شوند که حداقل در حد و اندازه های بازیکنان کوچ کرده باشند. مثلا بازیکنی باید در مرکز کمربند میانی تیم توشاک به بازی گرفته شود که بتواند همچون مهدی کیانی هم در فاز دفاع و هم در فاز هجومی کمک حال تیم باشد و از طرفی بتواند هیجان و روح جنگندگی در بازی را به دیگر بازیکنان تیمش تزریق کند. این مثال به نحوی دیگر می تواند در خصوص ابراهیمی و ایرانپوریان نیز صدق کند و صد البته حالا دوستداران تراکتورسازی منتظر هستند تا بازیکنانی به مراتب بهتر جانشین نفرات یاد شده شوند.

در جذب بازیکنان خارجی نیز که قرار است با نظر مستقیم سرمربی ولزی تیم انجام شود، این انتظار وجود دارد که بازیکنانی با کیفیت و طبیعتا بهتر از بازیکنان داخلی پیراهن تراکتورسازی را به تن کنند. بازیکنانی نظیر ادینیو یا فلاویو لوپز و رودریگو توزی، که در زمان حضورشان در تبریز یک سر و گردن بالاتر از بازیکنان داخلی کارایی داشتند و هنوز هم هواداران از این بازیکنان به نیکی یاد می کنند. قطعا مدیریت باشگاه و شخص توشاک نیز باید بر این عقیده باشند و چنانچه قرار است بازیکنی از خارج جذب تراکتورسازی شود، باید از هم پستی های داخلی خود با کیفیت در باشند.

زنگ خطر «جان توشاک» برای رقبا!

تراکتورسازی نیازمند جذب چند بازیکن جدید

در این ارتباط اما جان توشاک سرمربی ولزی تیم تراکتورسازی اعتقاد دارد که تیمش نیاز به جذب چند بازیکن موثر دارد.

توشاک در این خصوص گفت: من معمولا هر جا که بروم، با خودم مربی نمی برم و هر کسی را که باشگاه صلاح بداند، در کنار من کار خواهد کرد. با این حال ما نیاز به جذب چند بازیکن داریم و از طرفی به زمان نیز نیاز داریم تا کیفیت کار و هماهنگی بازیکنان با یکدیگر بیشتر شود و آنها بتوانند در تاکتیک های من قرار بگیرند. می دانم که قبل از آمدنم به تبریز چند بازیکن جدید به تراکتورسازی ملحق شده اند و من چند جلسه نحوه بازی آنها را تا حدودی متوجه شده ام. ما یک ماه خیلی سخت پیش رو داریم و مطمئنا مالک باشگاه نیز بر این موضوع واقف است و حالا ما باید در کنار یکدیگر و با کمک هم، این مقطع حساس و سخت را پشت سر بگذاریم.

وی در خصوص پست بازی بازیکنان تراکتورسازی و اینکه آیا امکان دارد بازیکنانی در پست غیرتخصصی شان به بازی گرفته شوند، افزود: کمی زود است که در مورد بازیکنان و پست بازی آنها اظهار نظر کنم. ما باید چند جلسه دیگر تمرین کنیم و اردوی ترکیه و بازی های تدارکاتی آن را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم در مورد بازیکنان و خصوصیات فنی آنها به نتیجه برسیم. تمرینات قبل از فصل یکی از مهم ترین مقاطع فصل است و خیلی مهم است که بازیکنان در کنار تیم باشند و بصورت منسجم تمرین کنند و این کاری است که ما اکنون آن را انجام می دهیم.

زنگ خطر «جان توشاک» برای رقبا!

توشاک با اشاره به اینکه علاقه مند به جوان کردن چهره تیمش است، گفت: من همیشه به جوان ها میدان داده ام چون اعتقاد دارم که آنها از انگیزه و توان رقابت بالایی برخوردارند. یک ضرب المثل است که می گوید رم یک شبه رم نشده است. بر این اساس من می دانم که دنبال چه چیزی هستم و کارم را چطور پیش خواهم برد. تجارب زیادی در این خصوص دارم اما سحر و جادو نخواهم کرد.

گفتنی است تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز دوشنبه هفته گذشته عازم اردوی آماده سازی پیش از فصل خود در ترکیه شده و قرار است چهار بازی تدارکاتی در این کشور همسایه انجام دهد. تراکتوری ها پس از بازگشت از اردوی ترکیه باید خود را آماده حضور در رقابت های لیگ برتر باشگاه های کشور کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *