شنبه , ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

واکنش کمیته انضباطی فوتبال به شائبات رای سایپا و اعتراض استقلال

به گزارش “ورزش تایمز”، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال شب گذشته سرانجام رای بازی جنجالی پیکان با سایپا در لیگ برتر را اعلام کرد. در آن مسابقه، تیم پیکان سایپا را شکست داد اما در دقایق پایانی یک تعویض بیشتر انجام داد. کمیته انضباطی این مسابقه را بعد از شکایت باشگاه سایپا، سه بر صفر به سود این تیم اعلام کرد.

اعلام این رای علاوه بر اعتراض پیکان، اعتراض باشگاه ذوب آهن را هم در پی داشت. مدیرعامل ذوب آهن که تیمش به واسطه این نتیجه در جدول سقوط کرد و جای سایپا را گرفت، حتی از پیگیری این موضوع در دادگاه عالی ورزش در صورت لزوم خبر داد.

حسین عبداللهی عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در گفتگو با “ورزش تایمز”، درباره صدور این رای و اعتراض پیکان و ذوب آهن گفت: حق هر باشگاهی است که بخواهد به کمیته استیناف یا حتی دادگاه CAS شکایت کند. این راه برای تمام باشگاه‌ها و افراد باز است. در کمیته استیناف پنج قاضی باتجربه حضور دارند و به اعتراضات رسیدگی می‌کنند.

عبداللهی خاطرنشان کرد: ما به شکایت باشگاه‌ها به استیناف یا دادگاه عالی ورزش حساسیت نداریم. تمام جوانب در صدور رای دیده شده است. شاید باورکردنی نباشد اما روز گذشته نزدیک به پنج ساعت برای صدور این رای با دیگر اعضای کمیته انضباطی جلسه داشتیم. موافقان و مخالفان ادله خود را ارائه کردند و در نهایت رای صادر شد.

وی در خصوص دلیل مخالفت رضا جاودانی عضو کمیته انضباطی با اعلام رای ۳ بر صفر به سود سایپا تصریح کرد: به صورت خلاصه می گویم؛ آقای جاودانی قائل به تخلف تیم پیکان و برخورد با این باشگاه به خاطر اشتباهش است ولی مخالف نتیجه ۳ بر صفر بود. این موضوع به صراحت در ماده ۲۲ آیین نامه انضباطی آمده است. البته آیین نامه سال ۱۳۹۷ مسکوت بود ولی آیین نامه سال ۹۰ و ۹۲ صراحت داشت که یکی از بندهای بازیکن غیر مجاز در زمین، همین مورد است.

عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال افزود: در ماده ۱۱۹ آیین نامه آمده است که اگر چیزی پیش بینی نشده بود، به آیین نامه انضباطی فیفا مراجعه شود. در یک مورد هم کمیته انضباطی می‌تواند به هیات رئیسه فدراسیون مراجعه کند؛ جایی که حتی در آیین نامه فیفا هم چیزی گفته نشده باشد.

به گزارش “ورزش تایمز”، بعد از اعلام رای بازی سایپا-پیکان، باشگاه استقلال هم با صدور اطلاعیه‌ای به این رای اعتراض کرد و نوشت: «پیش از این تیم استقلال در بازی با پیکان تجربه‌ای مشابه داشت و تیم پیکان تعویض‌های خود را در ۴ نوبت انجام داد که خلاف قانون بود و همین امر علاوه بر اینکه غیر قانونی بود، در ایجاد وقفه در بازی هم موثر بود. باشگاه استقلال صبح روز سه‌شنبه با ارائه اسناد خود به فدراسیون فوتبال، حقوق حقه خود را مجدداً در خصوص آن بازی پیگیری می‌کند.»

عبداللهی در واکنش به اعتراض باشگاه استقلال هم گفت: چرا استقلال همان موقع اعتراض نکرد؟ قاعدتاً برای اعتراض فرصت ۲۴ ساعته تعیین شده است و استقلال در این مهلت تعیین شده شکایتی نکرده است.

عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره شائبه نفوذ مهرداد سراجی عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بر این رای با توجه به مدیریتش در باشگاه سایپا تاکید کرد: اگر کسی این ادله را دارد می‌تواند در شکایتش به کمیته استیناف آن را ذکر کند. ما رو دربایسی نداریم. خیلی از آرای انضباطی در کمیته استیناف شکسته است. اعمال نفوذ در رای انضباطی بی مورد است. همه کسانی که در کمیته انضباطی هستند، قضات بزرگی هستند و پرونده‌های سنگینی را رسیدگی می‌کنند که شاید یکی از طرف‌های پرونده آدم با نفوذی باشد و بخواهد در رای ترتیب اثر بدهد ولی این قضات به هیچ عنوان تحت تاثیر این شرایط رای نمی‌دهند؛ در فوتبال که دیگر جای خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *