شنبه , ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

موضع‌گیری فدراسیون فوتبال عراق؛ موافقت ایران یا شعار برای جوسازی؟

به گزارش “ورزش تایمز”، در یکی از حساس‌ترین دیدارهای مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و انتخابی جام ملت های ۲۰۲۳ آسیا تیم های ملی ایران و عراق روز ۲۳ آبان به مصاف هم می روند. علاوه بر حساسیت های فنی و امتیازی این مسابقه، دیدار دو تیم تحت تاثیر اعتراضات گسترده مردم عراق و ناامنی های شکل گرفته در این کشور است.

طبق تقویم فیفا، دیدار رفت و ایران و عراق باید در شهر بصره برگزار شود ولی گسترده شدن دامن این اعتراضات و توصیه وزارت امور خارجه ایران به مردم برای سفر نکردن به شهرهای عراق، شرایط را کمی پیچیده تر کرده است.

فدراسیون جهانی فوتبال چندی پیش در پاسخ به سئوال “ورزش تایمز” اعلام کرد که این بازی طبق برنامه ریزی انجام شده در تاریخ و مکان مقرر یعنی در شهر بصره برگزار می شود و مسئولیت امنیتی آن بر عهده فدراسیون فوتبال عراق است. البته به نظر می رسد با شدت گرفتن اعتراضات و واکنش هایی که مردم عراق داشته اند، در آستانه این مسابقه تصمیمات دیگری گرفته شود.

فدراسیون فوتبال ایران هم هیاتی را به سرپرستی محمدرضا ساکت مشاور رئیس فدراسیون و مدیر تیم ملی به بصره فرستاد تا شرایط را ارزیابی کند. هرچند که فدراسیون از زمان بازگشت این هیات هیچ گزارش و خبری را درباره مذاکرات صورت گرفته در بصره منتشر نکرده است. نکته عجیب دیگر این است که سایت فدراسیون اعلام کرده بود «عبدالخالق مسعود» رئیس فدراسیون فوتبال عراق روز شنبه (دیروز) به تهران می آید تا با مهدی تاج دیدار و گفتگو کند اما خبری از سفر او به کشورمان منتشر نشد.

اما موضوع مورد توجه صحبت های مسئولان عراقی در ارتباط با این مسابقه است. در سکوت فدراسیون فوتبال، این عراقی ها هستند که از توافق با فدراسیون ایران و برگزاری بازی در بصره خبر می دهند.

«باسیل کورکیس» مدیر تیم ملی عراق امروز در گفتگویی مدعی شد که سفر هیات ایرانی به بصره با رضایت همراه بوده و توافق شده است که بازی در بصره برگزار شود.

«یحیی کریم» یکی از اعضای فدراسیون فوتبال عراق هم ضمن تایید برگزاری بازی در عراق و توافق طرفین در سفر هیات ایرانی، مقرر شد طرفین میهمان نوازی تیم مقابل را تضمین کنند.

از سوی دیگر «محمد خلف» یکی از مسئولان رسانه ای فدراسیون فوتبال عراق اعلام کرد که برگزاری دیدار با ایران در شهر بصره در دستور کار است و هیچ ابلاغی از سوی فیفا و AFC به عراق برای تغییر مکان مسابقه نشده است. خلف گفت: فدراسیون عراق و وزارت ورزش ترتیبات برگزاری این مسابقه را می دهند و همه چیز طبق برنامه پیش می رود.

«دیار برواری» عضو کمیسیون ورزش و جوانان در پارلمان عراق هم اعلام کرد که تمام گزینه ها از طرف فدراسیون فوتبال عراق و AFC مطرح است تا اطمینان حاصل شود تمام مسابقات بدون مشکل در عراق برگزار می شود.

با تداوم این وضعیت مشخص نیست که آیا فیفا در تصمیم خود برای برگزاری بازی در شهر بصره تجدید نظر می کند یا خیر؟ آیا فدراسیون فوتبال درخواستی برای تغییر زمان و مکان مسابقه داشته و آیا پیگیری های ایران نتیجه می دهد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *