دوشنبه , ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

من و اسکوچیچ شایسته فرصتی برای مربیگری در کرواسی هستیم

به گزارش “ورزش تایمز”، «رادین گاچانین» سرمربی تیم فوتبال اربیل عراق در گفتگویی مفصل به تشریح شرایط این روزهایش در شهر اربیل و تجربه دوران قرنطینه اش پرداخت و از دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران هم نام برد.

گاچانین با اشاره به شیوع ویروس کرونا در اربیل عراق گفت: در اینجا مسئولان به سرعت واکنش نشان دادند و مردم را در خانه هایشان نگه داشتند. ما برای روز دهم در قرنطینه هستیم. در اربیل حدود ۱۵۰ نفر آلوده به ویروس کرونا هستند. ما در مرز با کشور ایران هستیم که مرکز شیوع این ویروس بوده است. بنابراین اقدامات سختگیرانه بود.

وی افزود: من در یک آپارتمان هستم. فقط می توانم برای خرید مواد غذایی تا صدمتری خانه بروم. حتی رانندگی هم مجاز نیست. زمان بازگشت به خانه هم در لابی دمای بدن اندازه گیری می شود و بعد از آن می توانم وارد آپارتمان شوم. در آپارتمانم تنها هستم. گاهی تلویزیون و فیلم می بینم و برنامه هایی را تماشا می کنم.

سرمربی تیم فوتبال اربیل یادآور شد: تا اطلاع ثانوی برگزاری مسابقات لغو شده است. من تا ماه اکتبر قرارداد دارم. هیچکس از الان نمی تواند بگوید چه اتفاقاتی می افتد.

گاچانین که ۱۸ سال در فوتبال خاورمیانه و در تیم ها و کشورهای مختلف کار کرده است، گفت: من با انرژی و جاه طلبی خوبی به شهر اربیل آمدم. به باشگاهی برگشتم که هفت سال پیش با آن کارهای بزرگی انجام دادم و با آن به نیمه نهایی مسابقات آسیایی رسیدم. من عاشق این افراد هستم. زندگی در اربیل بسیار عالی است. هرچند که دلم برای شهر رییکا (شهری در کرواسی) تنگ شده است و دوستان و خانواده ام آنجا هستند اما به این نوع زندگی عادت کرده ام. فرقی نمی کند کجا زندگی می کنید بلکه مهم چگونه زندگی کردن است.

این مربی کروات در ادامه با بیان اینکه بهترین دورانش را در قطر، امارات و بحرین پشت سر گذاشته است، گفت: فوتبال در این کشورها بسیار شبیه به هم است و فقط با افزایش سن، سرمایه گذاری و پول کمی تغییر می کند. اما ذهنیت بازیکنان در این کشورها هنوز با شرایط حرفه ای اروپا همخوانی ندارد. بازیکنان اینجا هنوز شب زنده داری می کنند و قبل از ساعت ۳ یا ۴ صبح به رختخواب نمی روند. این کشورها کاملا با ثبات هستند و همواره پشت شهروندان خود ایستاده اند. پرداخت حقوق همواره به موقع است اما تمرکز بازیکنان روی تمرین نیست و از نظر تاکتیکی کمترین پیشرفت را دارند.

در ادامه این گفتگو که با سایت «novilist» کرواسی انجام شده، آمده است: «روند حضور مربیان کرواسی در خاورمیانه سالها ثابت بوده است. این امر با حضور دراگان اسکوچیچ در تیم ملی ایران و برانکو ایوانکوویچ در تیم ملی عمان تایید شده است.»

گاچانین در واکنش به این موضوع گفت: ما همیشه اینجا هستیم ولی این روند را به موفقیت های فردی خودمان نسبت می دهم. مربیان پرتغالی و هلندی فقط به لطف اینکه اهل این کشورها هستند، به خاورمیانه می آیند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا هنوز می توان در خاورمیانه پولی خوبی از مربیگری به دست آورد؟ تصریح کرد: بله بله، خدا را شکر. دلیل اینکه من ۱۸ سال اینجا هستم، همین است (باخنده) شوخی کردم. من به این کشورها رفتم تا حرفه ام را دنبال کنم. صادقانه بگویم اگر برای کار به کرواسی بازنگشته ام به این خاطر بوده است که هیچکس با من تماس نگرفته است.

سرمربی کروات تیم اربیل با بیان اینکه حضورش در فوتبال کرواسی فقط در حد گمانه زنی و زمزمه بوده است و تماس رسمی برای هدایت تیمی نداشته است، تاکید کرد: من کسی نیستم که تعیین می کنم کجا سرمربی باشم. مربیان شهر رییکا کیفیت بالایی دارند و این موضوع را با موفقیت در سرتاسر دنیا نشان داده اند. در مورد خودم باید بگویم جالب است که بدانید هیچ پیشنهادی از کرواسی نداشتم ولی به عنوان مثال از تیم زاماکس سوئیس پیشنهاد داشته ام. اینکه یک نفر یک جایی هنوز کار مرا در خاورمیانه دنبال می کند و این باعث خوشحالی من است.

گاچانین خاطرنشان کرد: فکر نمی کنم این موضوع تغییر کند. من مثل اسکوچیچ که افتخار هدایت تیم ملی ایران را پیدا کرده است نسل متوسط مربیان رییکا هستیم که کارهایی را خارج از کرواسی انجام داده ایم و شایسته داشتن فرصتی برای کار (در کرواسی) هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *