پنجشنبه , ۷ مرداد ۱۴۰۰

فغانی به بحث VAR فوتبال ایران اضافه شده است

به گزارش “ورزش تایمز”، حسن کامرانی فر کمک داور پیشین فوتبال ایران و سرپرست فعلی دبیر کلی فدراسیون فوتبال درباره قضاوت علیرضا فغانی در دیدار حذفی استقلال و پرسپولیس گفت: تعداد زیادی داور داشتیم که می‌توانستند دربی را قضاوت کنند ولی حضور علیرضا فغانی که از بهترین‌های دنیا و افتخار داوری است، فرصتی بود تا در کنار داوران دیگر عملکردی را نشان بدهیم. فدراسیون خیلی تلاش کرد فغانی برگردد.

کامرانی فر افزود: یکی از مباحث مهم ما کمک داور ویدئویی (VAR) است. این یک پروسه زمان بر است. ای کاش سه، چهار سال پیش که استارت خورد کارهایی صورت می‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد از راه اندازی VAR دست فدراسیون و داخل است. اگر از شرکتهای داخلی استفاده کنیم نیاز است که تاییدیه فیفا را بگیرند که این زمان خواهد برد. فدراسیون این زمان را ندارد. یک کارگروه تشکیل شده است و سریع پیش می‌رویم. یکشنبه آینده این کارگروه تشکیل جلسه می‌دهد و علیرضا فغانی هم به بحث VAR اضافه شده است.

سرپرست دبیر کلی فدراسیون فوتبال یادآور شد: با زیرساختهای فتبال ایران شاید در چند بیشتر نتوانیم از VAR استفاده کنیم و در بعضی از استادیوم‌ها سیار باشد. VAR یک پروسه است که باید تمام اتفاقاتش زیر نظر فیفا باشد. راه اندازی این تکنولوژی پنج مرحله دارد که ما در مرحله اول یا دوم هستیم. شاید نتوانیم برای تمام بازی‌ها از VAR استفاده کنیم. درخواستمان این است در چند بازی آفلاین و سپس آنلاین از این تکنولوژی استفاده کنیم. مجموعه فدراسیون مٌصر هستند این اتفاق رخ بدهد. در آینده نزدیک اطلاع رسانی می‌شود.

کامرانی فر که همزمان سرپرست دپارتمان داوری فدراسیون هم هست، درباره احتمال ادامه کار در این بخش اظهار کرد: تصمیم گیری در این مورد جزو اختیارات رئیس فدراسیون است. کار دبیر کل فدراسیون زیاد است و فکر می کنم در بخش داوری آقای افشاریان هست و کارها را انجام می دهد.

وی در واکنش به اتفاقات مشکوک در لیگ های دسته اول و دسته دوم و مطرح شدن بحث تبانی تصریح کرد: یک کارگروه تشکیل شده است و اتفاقات را رصد می کنیم. اطلاعات به فدراسیون می رسد و پیگیری می کنیم. در فدراسیون یک عزم برای رسیدگی به این موارد وجود دارد.

کامرانی فر که در برنامه «ورزش و مردم» حاضر شده بود، در خصوص بیانیه های متعدد باشگاه ها و بروز بی اخلاقی گفت: اجازه نمی دهیم بی اخلاقی در فوتبال باشد. هرکسی هرچیزی مطرح می کند باید جوابگو باشد. خروجی بازی های داخلی به تیم های ملی می رسد. اتفاقاتی در بخش تیم های ملی رخ داده که متضرر شدیم. تلاش می کنم به سمت اتفاقات خوب برویم و از ناهنجاری جلوگیری می کنیم. از بزرگان درخواست می کنم به فکر توسعه فوتبال باشند و از بی اخلاقی جلوگیری کنند.

سرپرست دبیر کلی فدراسیون فوتبال همچنین خبر داد از چند روز دیگر کارگروهی برای زیر نظر گرفتن سه هفته پایانی و حساس لیگ برتر تشکیل می شود تا همه اتفاقات را رصد کند.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *