جمعه , ۹ خرداد ۱۳۹۹

ساختار استقلال باید عوض شود/عابر بانک‌های فوتبال الان زندان هستند

به گزارش “ورزش تایمز”، کامران منزوی در حاشیه جلسه عصر امروز سه شنبه هیئت مدیره استقلال و مدیرعامل این تیم گفت: شرایط خوب نیست، ما به روزمرگی رسیده‌ایم، هر مدیری که می‌آید پس از مدتی چنین شرایطی پیدا می‌کند. ما می‌آییم که کار انجام دهیم اما بحران پشت بحران به وجود می‌آید؛ آن هم بحران اجرایی که شرایط هر روز سخت‌تر می‌شود. مدیرعامل هم هرکسی باشد گرفتار می شود. اگر به گزارش مجلس نگاه کنید می بینید یک کلمه هم خلاف نیست.

وی در مورد اینکه چرا نامه کارگزار باشگاه را امضا نمی کرد، یادآور شد: این چه سئوالی است. خب قرارداد را هم بستیم؛ می شود مثل سال قبل. به سئوال حاشیه ای نمی پردازم. اینجا تا به ساختار لازم نرسد مشکلات ادامه دارد. اقتصاد در باشگاه استقلال و فوتبال ایران معنا ندارد. می گوییم دو باشگاه خصوصی سازی شود. اگر بخواهیم خصوصی شود باید ۵۰ قرارداد دیگر با ارگان های دیگر بسته شود. اینجا قانون مالکیت وجود ندارد. چرا استراماچونی را به راحتی از دست دادیم؟

عضو هیات مدیره باشگاه استقلال درباره اینکه اقدامات بعضی از اعضای هیات مدیره باعث جدایی استراماچونی شد و به موقع پول نرساندند، گفت: مگر هیات مدیره عابربانک است؟ عابربانک های فوتبال که الان زندان هستند. این فوتبال با عابربانک به جایی نمی رسد. شما بروید افراد پولدارتر بیاورید. مگر از هزینه ۱۰۰ میلیاردی بر می آید؟ یک نفر به استقلال ۹۰۰ میلیون تومان کمک کرد که اسمش در صورت های مالی هم نیست اما متاسفانه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون طلب کار شده است. ترازها شفاف نیست و مدیر بعدی هم بیاید همین مشکلات را در پیش خواهد داشت و چیزی دستش را نمی گیرد چون اینها حکم دارند. 

وی درباره بحث خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس تصریح کرد: تا زیرساخت فراهم نشود، خصوصی سازی نمی شود. کدام بخش خصوصی در فوتبال دچار مشکل نشده است. بخش خصوصی احتیاج به قوانین حمایتی دارد. از روز اول گفتیم عابربانک نیستیم. 

منزوی در پاسخ به این سئوال که در گزارش تحقیق و تفحص پرسپولیس ۴۰ و استقلال ۲۰ مورد تخلف داشته است گفت: حرف آنها درست است. یک نفر آمده که استقلال را در صورت خصوصی سازی بگیرد اما چه تضمینی برای او وجود دارد. آیا قوانین کپی رایت، مالکیت معنوی، بلیت فروشی و تبلیغات دور زمین برای او وجود دارد؟ برخی ها می گویند چرا پول به باشگاه استقلال تزریق نمی کنید. من همین الان به شما می گویم آقای خلیل زاده هفته گذشته مقابل همین درب باشگاه صحبت کرد و گفت تراز را می گیرم و آنرا اعلام می کنم. از شما می خواهم در این خصوص پیگیری کنید تا او جواب دهد و اعلام کنند چقدر از سال گذشته تا به امروز هزینه کرده اید.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال تاکید کرد: مطمئنم آن فرد حکم اجرای این ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیونی که روی دست آقای سعادتمند مانده است را می گیرد و شما با آب و تاب می نویسید درب باشگاه استقلال پلمب شد. اداره آب و گاز آمدند و اشتراک این ساختمان را قطع کردند. به نظر شما سعادتمند باید چه کار کند؟ همین پولی که امسال بابت قرارداد با اسپانسر می گیرد را باید به جای بدهی های سال ۹۱ بدهد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر شکایت کارگزار قبلی از باشگاه استقلال در خصوص قرارداد با کارگزار جدید، گفت: قراردادی امضا نشده و هنوز امضای آن مانده است.

عضو هیات مدیره استقلال درباره نقش وزارت ورزش اظهار کرد: قانون دست و پای وزارت ورزش را بسته است. نکته ای که وجود دارد این است که شما باید تمام مشکلات را ببینید. اقتصاد ما مشکل دارد. روزی که با بازیکنان خارجی قرارداد بسته اند دلار چقدر بوده است و الان چقدر است؟ آیا این مشکل باشگاه استقلال است؟ آیا فتحی یا سعادتمند مقصر هستند؟ این همین تغییر را در حساب های باشگاه استقلال مقایسه کنید.

منزوی خاطرنشان کرد: همین لیگ امسال را ببینید که دیر شروع شد و حالا هم این وقفه در آن بوجود آمده است. هزینه های آن باید از کجا تامین شود؟ این نشان از زیرساخت ما است. وقتی هم که مدیر جدید می آید اگر اقتصاد قوی نداشته باشد گرفتار می شود چون تنها باید به فکر این باشد که ۱۰ درصد قرارداد بازیکنان را پرداخت کند تا آنها در تمرین حضور پیدا کنند و ۱۵ درصد بدهد تا مربی قهر نکند. یک ماه قبل از عید می خواستند برند استقلال را به حراج بگذارند. برای ۳۸۵ میلیون طلبی که وجود خارجی نداشت رأی صادر شد. مال چه زمانی بود؟ مربوط به سال ۹۱ بود و چه زمانی آن را پرداخت کردند؟ سال ۱۳۹۸.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال تاکید کرد: مشکلات استقلال زیاد است. سال ۹۷ طلبکاران می آمدند و رضایت می گرفتند. سال بعد که فتحی آمد گفت اگر پرداختی ها صورت نگیرد کارت بازی ۶ نفر صادر نخواهد شد و دیدیم طلب ها برای سال ۸۹ تا ۹۲ است. حنیف عمران زاده ۴ سال است که فوتبال را کنار گذاشته اما هنوز از باشگاه استقلال طلبکار بود. او آبان ۱۳۹۸ طلبش را دریافت کرد. او معرفت به خرج داد و خیلی از مطالباتش را بخشید. به این می گویند ساختار معیوب. این مسئله تمام شدنی نیست و نه من ۱۰ نفر دیگر هم که بیایند همین شرایط وجود دارد.

وی در واکنش به این کنایه که گفته می شود شما ناهار را با یک نفر می خورید و شام را با فرد دیگری و همچنین بحث جدایی آندره استراماچونی از استقلال، گفت: ببخشید که این کلمه را به کار می برم اما تمام این حرف ها اراجیف است. من محل کار دارم و همه شرایط من را می دانند. وقتی ماجدی به تلویزیون آمد حرف های به حقی زد. ما استراماچونی را دو بار دیدیم. یک بار داخل آکادمی و یک بار هم شب دربی آن هم به مدت ۲۰ دقیقه. ما نمی دانستیم که شرایط چگونه است.

منزوی تاکید کرد: ما هشدارهای او را شنیده بودیم. وقتی که استقلال در هر بازی گل های زیادی می زد باید هزینه های تیم تامین می شد. اقتصاد ادبیات خاص خودش را دارد. متاسفانه فوتبال ما اینقدر که در حاشیه است به زیربنا توجه ندارد. به ما می گویند به فوتبال پایه توجه کنید. اما پای این فوتبال که نباید آب ریخت تا رشد کند. باید ۴ سال تحمل کنیم اما واقعاً کسی تحمل می کند؟

عضو هیات مدیره استقلال ادامه داد: ۴، ۵ سال است که استقلال گرفتار و هوادارش عصبانی است. به آنها باید حق داد چون بازیکنان مد نظرشان جذب نمی شود. الان سعادتمند آمده، گناهش چیست که خروار خروار بدهی دارد. او چه کاری باید انجام دهد؟

وی در پاسخ به این سئوال که گفته می شود وزارت ورزش خیلی در امور استقلال و پرسپولیس دخالت می کند، افزود: اینجا احتیاجی به هیئت مدیره ندارد چون بالاترین مقام اجرایی، مدیرعامل است. بعضی کارها را من از موبایل و روی سایت ها می خوانم چون مربوط به اختیارات مدیرعامل است و طبق قانون به عهده او است. اگر کسی بخواهد در کارش دخالت کند، او باید پاسخگو باشد. سال گذشته همه فکر می کردند هیئت مدیره کار اجرایی می کند. همه در باشگاه اتاق داریم و در جریان همه امور هستیم.

عضو هیات مدیره استقلال اظهار کرد: این باشگاه الان بیش از ۱۰۰ میلیارد بدهی دارد. مربوط به امروز و دیروز هم نیست و به گذشته مربوط است. الان بخش خصوصی آمد و هزار یا ۲ هزار میلیارد این باشگاه را خرید پولش کجا می رود؟ مطمئناً به خزانه و به دولت می رسد. کسی که می خرد با کدام زیر بنا و زیرساخت می تواند کار کند و چه قانونی از او حمایت می کند؟ مالکیت معنوی، حق پخش، اسپانسر کدام یک حمایت می کنند؟ به طور حتم او ۶-۷ ماه کار می کند و متوجه می شود هزینه ها سرسام آور است.

منزوی در پایان با اشاره به بدهی این باشگاه به سازمان لیگ گفت: مگر می شود استقلال یک فصل بازی کند و در پایان ۲ میلیارد هم به سازمان لیگ بدهکار شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *