پنجشنبه , ۳ مهر ۱۳۹۹

دوازدهمین پیروزی استقلال یا یازدهمین پیروزی سپاهان؟


به گزارش “ورزش تایمز”، آبی پوشان تهران و طلایی پوشان اصفهان که در مجموع ۸ بار جام قهرمانی لیگ برتر را تصاحب کرده اند، در آخرین هفته از رقابت های نیم فصل نخست هفدهمین دوره از لیگ برتر به مصاف هم می روند. این سی و سومین تقابل دو تیم در همه ادوار لیگ برتر به حساب می آید.

در ۱۶ دوره گذشته لیگ برتر دو تیم ۳۲ بار با هم دیدار داشتند که در بازی های گذشته آبی پوشان ۱۱ و طلایی پوشان ۱۰ بار به پیروزی رسیده و ۱۱ بار هم پیکارهای دو تیم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. این آمار نشان از نزدیکی قوای دو تیم در یک و نیم دهه گذشته است.

هر دو تیم بیشترین پیروزی‌های خود را در دیدارهای خانگی شان به دست آورده اند. به این ترتیب که استقلال ۸ بار در شرایطی به پیروزی رسیده که میزبان بازی بوده است و سپاهانی در مقابل ۷ بار در خانه خود مقابل آبی پوشان به برتری رسیده اند. هر یک از دو تیم ۳ بار پیروزی در شرایط میهمانی و در خانه حریف را تجربه کرده اند.

شرایط تیم استقلال در گلزنی بهتر از سپاهان بوده و آنها با ۴۱ گل در مقابل ۳۸ گل سپاهان در آمار گل های زده برتری دارند. استقلالی ها ۲۶ گل از این گل ها را در دیدارهای خانگی زده و ۱۵ بار هم در اصفهان به سپاهان گل زده اند. سپاهانی ها ۱۹ بار در تهران و ۱۹ بار در اصفهان به استقلال گل زده اند.

بهترین گلزن تیم استقلال در دیدار مقابل سپاهان در لیگ برتر رضا عنایتی با ۴ گل زده است. بعد از عنایتی هم جابر انصاری، بهنام برزای، آرش برهانی، امیر حسین صادقی، علی سامره، یدالله اکبری، میثم بائو، میلاد میداودی و پیروز قربانی هر یک با ۲ گل به سپاهان در رده های بعدی قرار دارند.

پرگل ترین بازی دو تیم در تاریخ ۵ شهریور ۸۹ برگزار شد. دیداری که به میزبانی استقلال در تهران انجام شد و آبی پوشان در یک بازی پر گل موفق شدند میهمان خود را با نتیجه ۴ بر ۳ مغلوب کنند. در این بازی میلاد میداودی ۲ گل و فرهاد مجیدی یک گل برای استقلال زدند. غلامرضا عنایتی بازیکن وقت سپاهان در آن بازی یکبار دروازه خودی را به اشتباه باز کرد تا آبی پوشان ۴ بار موفق به گلزنی شده باشند. بیک زاده یک و یانوش ۲ بار در آن بازی برای سپاهان گلزنی کردند.

بهترین پیروزی استقلال مقابل سپاهان در لیگ برتر به تاریخ چهارم آبان نود و چهار باز می گردد که استقلالی ها در فولاد شهر و با هدایت پرویز مظلومی موفق شدند میزبان خود را قاطعانه با نتیجه ۳ بر صفر مغلوب کنند. در این بازی فرشید اسماعیلی، جابر انصاری و بهنام برزای برای آبی پوشان گلزنی کردند. استقلالی ها یکبار دیگر در سال ۸۱ موفق به شکست دادن سپاهان با حساب ۳ بر صفر شده بودند که البته این بازی در تهران برگزار شد.

بهترین نتیجه تیم سپاهان مقابل استقلال نیز به پیروزی ۳ بر یک این تیم در تاریخ ۹۳/۵/۲۳ باز می گردد که سپاهانی ها در آن بازی که آخرین پیروزی سپاهان مقابل استقلال تا به امروز هم هست با گل های حاج صفی، شریفی و پریرا در برابر تک گل میلاد فخرالدینی موفق به شکست دادن حریف خود با نتیجه ۳ بر یک شدند.

فراز فاطمی اولین بازیکن استقلال بود که موفق به گل زدن به تیم سپاهان در لیگ برتر شد. این گل در اولین دیدار دو تیم در تاریخ حضورشان در لیگ برتر به ثمر رسید. دیداری که در تاریخ ۸۰/۱۱/۷ و به میزبانی سپاهان انجام شد و با تک گل فراز فاطمی به سود آبی پوشان به پایان رسید. اولین گلزن تیم سپاهان به استقلال هم افشین حاجی پور بود. این بازیکن در دیداری که در تاریخ ۸۱/۸/۱۲ به میزبانی سپاهان انجام شد و با نتجیه ۳ بر ۲ به سود سپاهان به پایان رسید در دقیقه ۱۰ گلزنی کرد تا زننده اولین گل سپاهان در لیگ برتر به استقلال باشد. همین بازیکن در دقیقه ۳۲ هم گلزنی کرد تا اولین بازیکنی هم باشد که در یک بازی بیشتر از یکبار دروازه تیم مقابل را باز کرده باشد.

در تاریخ دیدارهای دو تیم در لیگ برتر ۵ بار شاهد گل به خودی بودیم که سهم سپاهان ۳ و سهم استقلال ۲ گل به خودی بود. محمد خرمگاه و علی علیزاده دو بازیکن استقلال بودند که در مقابل سپاهان به اشتباه دروازه خودی را باز کردند و جواد محققیان، مرحوم رضا حسن زاده و رضا عنایتی نیز بازیکنان سپاهان بودند که به اشتباه دروازه خودی را باز کرده‌اند.

بازیکنانی هم بوده‌اند که در این سال‌ها در مقاطع مختلف پیراهن دو تیم را بر تن کرده‌اند که شاخص ترین آنها سید مهدی رحمتی، خسرو حیدری، رضا عنایتی و هاشم بیگ زاده بودند. اما هیچ بازیکنی سابقه گل زدن به هر دو تیم را ندارد. در این میان رضا عنایتی با پیراهن هر دو تیم گلزنی کرده که البته همه گل های او به نفع استقلال بوده است. او ۴ بار با پیراهن استقلال به سپاهان گل زد و یکبار با هم با پیراهن سپاهان به اشتباه دروازه تیم خودی را باز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *