دوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

حضور پررنگ و رکورد جالب مربیان استقلالی در لیگ دسته اول


“ورزش تایمز” – گروه ورزشی: محمود فکری، مهدی پاشازاده، داود مهابادی، جواد نکونام، علی لطیفی، علی سامره، رسول خطیبی،  سیروس دین‌محمدی و محسن بیاتی نیا که می‌توان آنها را منتسب به استقلال دانست، نقش سرمربی در ۹ تیم لیگ یکی را ایفا می‌کنند. عملا نیمی از تیم‌های لیگ یکی از مربیان استقلالی استفاده می‌کنند.

باشگاه استقلال که دارای بیشترین مربیان شاغل در رده‌های مختلف سنی و لیگ‌های مختلف کشور است، در فصل جاری بیشترین سهم را در لیگ یک دارد. گستردگی مربیان آبی در لیگ یک از صدر تا انتهای جدول است. جایی که نفت مسجد سلیمان با محمود فکری در صدر جدول یکه تازی می‌کند و در قعر جدول، راه آهن با محسن بیاتی‌نیا حضور دارد.

شاید شاخص ترین مربیان منتسب به استقلال در بین این افراد چهره‌هایی مثل فکری، دین‌محمدی، پاشازاده، سامره، لطیفی و نکونام باشند، اما افرادی مثل بیاتی‌نیا، مهابادی و رسول خطیبی را هم به واسطه گذراندن بخشی از دوران فوتبالشان در استقلال را هم می‌توان به آبی‌ها نسبت داد.

در میان تیم‌هایی که از مربیان استقلالی استفاده می‌کنند راه‌آهن شرایط مطلوبی ندارد و این تیم قدیمی تهران که ساز و کار مناسبی برای حضور در لیگ یک ندارد، با سرعت زیادی به سوی سقوط به لیگ دو پیش می‌رود. به جز راه آهن، تیم شهرداری تبریز هم با سیروس دین‌محمدی شرایط مناسبی ندارد. البته آنها در این هفته یک پیروزی با ارزش مقابل گل گهر به دست آوردند تا موقتا از قعر جدول دور شوند. اما خطر همچنان این تیم را تهدید می‌کند.

علی سامره یک مربی بومی برای مس رفسنجان محسوب می‌شود. مهاجم سابق استقلال با مس رفسنجان مدعی صعود نیست اما شواهد نشان می‌دهد که خطری هم نباید این تیم را برای سقوط تهدید کند و مس را می‌توان یک تیم میانه جدولی با کمی و بالا و پایین دانست. همین وضعیت و شرایط بر تیم ماشین سازی تبریز هم حاکم است و این تیم با رسول خطیبی نه شانس چندانی برای صعود دارد و نه خطری بابت سقوط آنها را تهدید می‌کند.

نکته جالب در این خصوص حضور ۵ تیم مدعی در بالای جدول با مربیان استقلالی است که شانس خوبی برای صعود به لیگ برتر دارند. از ۶ تیم بالای جدول، به جز بادران ۵ تیم دیگر از مربیان استقلالی استفاده می‌کنند. نفت مسجد سلیمان که از دیگر تیم‌ها فاصله زیادی گرفته با محمود فکری در صدر جدول یکه تازی می‌کند.

نساجی با پاشازاده، برق شیراز با مهابادی، خونه به خونه با نکونام و اکسین البرز با علی لطیفی در رده‌های سوم تا ششم جدول قرار دارند. محمد ربیعی سرمربی بادران را می‌توان به تعبیری یک میهمان ناخوانده بین مربیان استقلالی در بالای جدول دانست.

بد نیست به این نکته هم اشاره شود که به جز این ۹ سرمربی، تعدادی استقلالی هم در نقش کمک مربی و حتی سرپرست در این لیگ مشغول به کار هستند تا لیگ دسته اول بیشتر از همیشه به رنگ آبی در بیاید. 

به جز فرزاد مجیدی که سرپرست تیم نساجی است، احمد کعبیان پور، محمد نیک سیرت، مهدی هاشمی نسب، سعید لطفی و… نفراتی هستند که در جایگاه دستیاری در لیگ دسته اول حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *