یکشنبه , ۶ مهر ۱۳۹۹

بسته شدن پرونده نیم فصل با جدال خارجی ها/ صدرنشین در شهر باران


به گزارش “ورزش تایمز”، امروز هفدهمین دوره از مسابقات لیگ برتر با برگزاری ۵ بازی رسما به نیمه راه خود می‌رسد که در این بازی‌ها پرسپولیس قهرمان زودهنگام نیم فصل این مسابقات در رشت به مصاف سپیدرود می‌رود. استقلال در خانه میزبان سپاهان است، فولاد در تبریز به دیدار تراکتورسازی می‌رود، ذوب آهن در خانه پذیرای نفت است و پدیده و گسترش در مشهد با هم دیدار می‌کنند.

* سپیدرود – پرسپولیس
پرسپولیس پیش از این هم عملا قهرمانی‌اش در نیم فصل را قطعی کرده بود و آنها از حالا دورخیز خود برای جمع آوری امتیازات لازم برای انتهای فصل را آغاز کرده‌اند. نقطه مثبت برای سپیدرود در این بازی شکل گیری خطرناک ترین مثلث تهاجمی این تیم بعد از ۵ هفته است. پویا نزدهتی، حسین کعبی و حسین ابراهیمی که در ۵ هفته اخیر نتوانسته بودند کنار هم بازی کنند، حالا مقابل پرسپولیس کنار هم قرار می گیرند تا بار دیگر مثلث خطرناک و خطر آفرین سرخ پوشان دیار باران شکل بگیرد.

نفرات پرسپولیس هم به جز طارمی رفته رفته به ترکیب این تیم رسیده و می‌رسند و حالا برانکو هم دستش برای استفاده از بازیکنان مختلف باز است. در این تیم علیپور با ۷ گل بهترین گلزن است و به نظر می‌رسد که موتور گلزنی منشا هم گرم شده است و مدافعان سپیدرود روز راحتی را در پیش ندارند. به خصوص که سرخ ها هرآنچه «بهترین» بود را در نیم فصل به دست آورده‌اند به جز عنوان «بهترین خط حمله» که فعلا در اختیار تیم پدیده است. 

تنها غایب پرسپولیس به جز ایگور پانادیچ دستیار برانکو، بشار رسن است که حتی بعد از رسیدن به بهبودی کامل باز هم از لیست هجده نفر پرسپولیس خط خورد.

* تراکتورسازی – فولاد
سرخ پوشان تبریز آخرین روزهای دوری از نقل و انتقالات را پشت سر می‌گذارد و مدیران و مربیان این باشگاه با همه قوا آماده حضور در بازار نقل و انتقالات هستند تا به جبران ابتدای فصل تا آنجا که می‌توانند در این ایام نقاط ضعف خود را ترمیم کنند.

عملکرد تراکتور در نیم فصل اول قابل توجه نبوده و این تیم جایی بهتر از رتبه یازدهم در جدول به دست نیاورده و در صورتی که در این بازی خانگی به پیروزی برسد شاید بتواند رتبه‌اش در جدول را قبل از آغاز نیم فصل دوم تک رقمی کند.

فولادی‌ها اما یک شرایط کاملا ویژه دارند. شاگردان پورموسوی به لطف پیروزی‌های متوالی که در هفته‌های اخیر به دست آوردند نرخ رشدشان در جدول رده بندی چشمگیر بوده. آنها در پایان هفته چهاردهم به رده سوم رسیدند. آن هم با امتیازی مساوی با تیم دوم جدول. روند صعودی این تیم بسیار چشمگیر بوده و حالا تیم فولاد سرشار از انگیزه است.

در این تیم فرشاد جانفزا و علی اصغر آشوری چه در گلزنی و چه در گل سازی موفق عمل کردند و بهترین چهره‌های نیم فصل اول این تیم بودند. فولادی‌ها حالا خیلی جدی به کسب سهمیه آسیا فکر می‌کنند و حتی نیم نگاهی هم به قهرمانی این دوره از مسابقات لیگ برتر دارند. از همین رو پیروزی در این دیدار خارج از خانه برای آنها بسیار حائز اهمیت است. به خصوص که در اولین  هفته از مرحله برگشت میزبان پرسپولیس صدرنشین هستند و این فرصت را دارند تا در یک بازی مستقیم امتیازات عقب افتاده از این تیم را جبران نمایند.

* ذوب آهن – نفت تهران
هر دو تیم را می‌توان بحران زده دانست. نفت بحران زاده است چون مشکلات مالی دارد، مشکلات مدیریتی دارد، مشکلات مالکیتی دارد و البته در قعر جدول جای گرفته است. ذوب آهن بحران زده است چون در ۱۴ بازی تنها ۴ بار برنده از زمین خارج شده، تعداد باخت های این تیم بیشتر از بردها است، گل های خورده بیشتر از گل های زده است، سرمربی این تیم حاشیه امنیت لازم را ندارد و دلایل دیگر. 

دیدار این دو تیم را می‌توان تقابل برای فرار از بحران دانست. به خصوص برای ذوب آهنی که شاید بتوانند با همین یک پیروزی تا حدودی به سرمنزل آرامش برسند. 

نفت تهران پیش از این هم نشان داده علیرغم اینکه درانتهای جدول است  اما قابلیت ایجاد دردسر برای هر تیمی حتی تیم های بزرگ را دارد. نفت به جز یک بازیکن خیلی خطرناک در خط حمله به اسم عیسی آل کثیر حرف دیگری در فاز تهاجمی برای زدن ندارد و در صورت پیروزی در این بازی شانس صعود سه پله‌ای در جدول را دارد. 

* پدیده – گسترش
این بازی را می‌توان تقابل استاد و شاگرد دانست. جایی که فیروز کریمی روی نیمکت یک تیم و رضا مهاجری دستیار سابق او در چند تیم مختلف روی نیمکت تیم روبرو می نشیند. در حالی که شرایط دو تیم در جدول شباهت و قرابتی به هم ندارند.

پدیده با ۲۵ گل زده بهترین خط حمله لیگ برتر را دارد و گسترش با ۱۹ گل خورده یکی از ضعیف ترین خطوط دفاعی این مسابقات را دارد. باید دید رو در رویی بهترنی خط حمله و یکی از ضعیف ترین خطوط دفاعی چه نتیجه‌ای در بر خواهد داشت.

پدیده در حالی در رده پنجم جدول قرار گرفته که شانس رسیدن به رده دوم جدول در صورت پیروزی وجود دارد. گسترش هم در میانه جدول حضور دارد نتیجه این بازی روی جایگاه این تیم در پایان نیم فصل تاثیر گذار است. بسته به نتیجه این بازی و البته چند بازی دیگر امکان جابجایی جایگاه تیم گسترش تا چند پله به سوی بالا و پایین وجود دارد.

* استقلال – سپاهان
آبی ها فصل گذشته خاطرات خوشی از سپاهان دارند و به امید تکرار آن خاطرات در این بازی به میدان می‌روند. از قضا دیدار استقلال و سپاهان فصل گذشته هم در هفته‌های پانزدهم و سی ام برگزار شد که این اتفاق امسال هم افتاده است. با این تفاوت که در نیم فصل اول فصل قبل سپاهان میزبان بود و حالا استقلال.

آبی پوشان فصل گذشته یکبار از سپاهان حکم بقای سرمربی و تزریق آرامش گرفتند و یکبار هم از این تیم عنوان نایب قهرمانی لیگ و سهمیه آسیایی گرفتند. 

شفر از زمان حضورش در استقلال نتایج شگفت آوری نگرفته و برای  همین انگیزه‌اش در این بازی زیاد است. او یکبار تقابل با یک مربی خارجی را تجربه کرده که در آن بازی مقابل پرسپولیس شکست خورده است. حالا شفر با تیمش که ضعیف ترین خط حمله لیگ برتر را دارند باید دومین تقابل با یک مربی خارجی در لیگ برتر را تجربه کند. تقابلی که اتفاقا این هم با یک مربی اهل کراوسی است.

نتایج هر دو تیم در نیم فصل اول دور از انتظار بوده است. استقلالی‌ها یکبار دست به تغییر سرمربی زده‌اند و نیمکت تیم سپاهان هم با التهاب خاصی مواجه است و در صورت شکست خوردن آنها در این بازی احتمال به وقوع پیوستن هر اتفاقی در تعطیلات نیم فصل وجود دارد. 

برنامه بازی‌های هفته پانزدهم لیگ برتر به شرح زیر است: 

چهارشنبه ۱۵ آذر

* ذوب آهن اصفهان- نفت تهران؛ ساعت ۱۵:۱۵- نقش جهان اصفهان
داور: علی صفایی کمک ها: محمدرضا منصوری – قهرمان نجفی داور چهارم: علیرضا حیدرپناه ناظر: محمدعلی فروغی

* سپیدرود رشت- پرسپولیس تهران؛ ساعت ۱۵:۰۰- ورزشگاه سردار جنگل
داور: بیژن حیدری کمک ها: سعید قاسمی – علیرضا ایلدروم داور چهارم: محمدحسین ترابیان ناظر: حسین عسکری

* تراکتورسازی تبریز- فولاد خوزستان؛ ساعت ۱۵:۰۰- ورزشگاه یادگار امام
داور: اشکان خورشیدی کمک ها: حسن یوسفی – محسن سلطانی داور چهارم: کمیل غلامی ناظر: نادر جعفری

* پدیده خراسان- گسترش فولاد؛ ساعت ۱۵:۴۵- ورزشگاه امام رضا (ع) مشهد
داور: کوپال ناظمی کمک ها: محمدرضا ابوالفضلی – حسینعلی عابدی داور چهارم: کیوان علی محمدی ناظر: عبود سنگاشگن

* استقلال تهران- فولاد مبارکه سپاهان اصفهان؛ ساعت ۱۷:۳۰- ورزشگاه آزادی
داور: علیرضا فغانی کمک ها: بابک داوری – میریعقوب حجتی داور چهارم: محمد ملکی ناظر: محمدرضا فلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *